5x áno pre bicyklovanie v jesennom období

Bicyklovanie na jeseň. Foto: Shutterstock

Bicyklovanie je skvelou voľbou pre vypĺňanie voľného času. Avšak niektorých z nás príchod chladných a sychravých dní trochu odrádza od rekreačnej cyklistiky. Upustením od bicyklovania ale zabránite prísunu viacerých benefitov pre váš organizmus.

Viete čo všetko poskytujete vášmu organizmu pri každom „prebehnutí“ sa na bicykli?

Rozprúdite krv

Jesenné dni znamenajú výrazný pokles teplôt vzduchu. Aj rozhorúčené byty a domy po lete značne ochladnú, a preto častokrát len ťažko vyliezate z teplej postele.

Veľa ľudí trpí celkovým pocitom chladu na končatinách, a práve preto je dôležitá každá činnosť, ktorou si rozprúdite krvný obeh a vytvoríte telu jeho vlastné teplo.

Pri bicyklovaní vašim pľúcam doprajete dávku kyslíka, ktorou zásobíte aj vašu krv. Tak podporíte prúdenie krvi v cievach a tým získate celkový pocit tepla.

Zdravotné benefity

Vďaka šliapaniu do pedálov výrazne zapínate svaly nôh a trupu a spevňujete šľachy kolien a členkov. Udržiavate sa tak v dobrej kondícii a vďaka možnosti ťažšieho prevodu si môžete vytvoriť svoj vlastný tréningový režim.

Pri dnešnom uponáhľanom štýle života je ešte dôležitejšie ako kedysi vyhradiť si čas na outdoorové aktivity a aktívny odpočinok vonku. Jedným z najväčších benefitov cyklistiky je, že môžete zmysluplne tráviť svoj čas na čerstvom vzduchu. Zlepšujete ním tak vašu obranyschopnosť, trénujete svoje telo a staráte sa o váš celkový zdravotný stav.

Načerpáte energiu

Práve pobytom na čerstvom vzduchu „dobíjate baterky“ a regenerujete svoje telo i myseľ. Hlavne, ak napríklad pracujete v interiéri či v prostredí, ktoré si vyžaduje veľkú dávku energie a vypätia.

Neuspokojte sa len s nutnou prechádzkou do obchodu. Pre doplnenie energie si urobte „okienko“ vo vašom dennom pláne aktivít a sadnite na bicykel. Predídete tak psychickému vyčerpaniu.

Bojujete proti depresii

Veľa ľudí pociťuje nepriaznivý vplyv ponurých, šedých dní na svoju náladu. Dni sa stávajú kratšími a to môže u niektorých osôb spôsobovať stavy smútku či nechuti pustiť sa do akejkoľvek aktivity. Nedopusťte u seba takýto stav a ostaňte po lete aktívnymi aj naďalej.

Navyše, na bicykel sa môžete vydať v spoločnosti iných ľudí a tým zlepšiť svoju náladu počas jazdy s priateľmi či s rodinou.

Potešíte sa prírodou

V neposlednom rade bicyklovanie v jeseni ponúka každodenný koncert prírody. Zamierte do parku či do lesa, zdvihnite hlavu a pokochajte sa kombináciou farieb, ktorou príroda mení svoj vzhľad.

„Zachovanie dobrej fyzickej i psychickej kondície by malo byť pre ľudí súčasnej doby prvoradé, a preto sa vašej obľúbenej činnosti nevzdávajte ani v jesennom období. Aby ste mohli čerpať z benefitov bicyklovania pre vaše zdravie, nesmiete zabudnúť na to, aby ste boli správne oblečeným cyklistom. Dbajte na izoláciu od vetra či prípadného dažďa. Bunda do dažďa z vetru odpudivého a vode odolného materiálu je povinnou výbavou. Zadovážte si oblečenie s kvalitnými vlastnosťami a užívajte si priaznivý dopad bicyklovania na vaše každodenné fungovanie.“ odporúča Pavol Krnáč, dlhoročný predajca bicyklov a majiteľ SK-Profi Bike.

Bunda do dažďa BBB BBW-266 Pocketshield
Bunda do dažďa BBB BBW-266 Pocketshield

O tom ako má vyzerať správne oblečený cyklista počas jesenného obdobia sa dočítate tu.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu