Ako naučiť dieťa zodpovednosti v premávke?

Cestná premávka je všade okolo nás a kamkoľvek sa vy a vaše dieťa vyberiete, či už peši, na kolobežke alebo na bicykli, prichádzate s ňou do kontaktu. Aby dieťa dokázalo zvládať dopravné situácie samo, musíte ho to najskôr naučiť.

Niektorí rodičia strnú hrôzou len pri predstave, že ich dieťa sa nachádza blízko cesty, po ktorej jazdia autá, a to ani nemusí byť na bicykli. A predstava, že by ich potomok mal byť súčasťou tejto premávky, je pre nich dôvodom na infarktové stavy. Bolo by nerozumné predstierať, že cesty nepredstavujú žiadne riziko, no raz príde ten deň, keď vaše dieťa bude musieť vyraziť do premávky samo – ako chodec cestou do školy, alebo ako začínajúci šofér na sklonku pubertálneho obdobia. A vtedy bude dôležité, aby dokázalo vyhodnocovať riziká samostatne.

Samozrejme, neznamená to, že máte svojho juniora poslať samého na bicykli cez celé mesto navštíviť babku. Všetko má svoj čas a aj v tomto prípade sú rozumnejšie a bezpečnejšie postupnosť a malé kroky, ktoré smerujú k veľkému výsledku, teda k zodpovednému správaniu na cestách.  

Najskôr ako pasažier 

Jazda, pri ktorej budete mať dieťa v sedačke alebo cyklovozíku, či na bicykli pripojenom ťažnou tyčou za svojím, je výborný začiatok reálneho pocitu jazdy na cestách, pretože malý cyklista nemusí riešiť vedenie bicykla a brzdenie a môže sa sústrediť na to, čo sa deje v jeho okolí. Vy zase so svojím cenným „nákladom“ budete jazdiť plynulejšie, bezpečnejšie a rozvážnejšie, ako keby ste išli sami.

Ak sa budete striktne držať pravidiel cestnej premávky, ktoré platia pre cyklistov, môžete so svojimi deťmi jazdiť bezpečne, a tým im ísť už odmalička príkladom. Deti totiž opakujú mnoho zo správania rodičov. Vďaka príjemnému výletu, keď aj jazdu v premávke spolu zvládnete v pokoji a s prehľadom, si vaše dieťa spojí cyklistiku s pozitívnymi zážitkami, a nie so stresom.

Ak je už vaše dieťa väčšie, využite jazdu v premávke na jeho priame vzdelávanie – môžete ho poprosiť, aby vám povedalo, či ide za vami nejaké auto, prípadne naznačilo rukou okoliu, že budete odbočovať. Samozrejme, obidve tieto veci budete musieť spraviť aj vy, ale dieťa v sedačke či na bicykli s ťažnou tyčou bude spokojné, pretože bude cítiť, že je dôležité a že sa stáva súčasťou toho, čo sa okolo neho deje. 

Dieťa sa v premávke nenaučí správať len preto, že mu to prikážete. Je v prvom rade dôležité, aby ste mu išli už odmalička príkladom.  

Vďaka príjemnému výletu, keď aj jazdu v premávke spolu zvládnete v pokoji a s prehľadom, si vaše dieťa spojí cyklistiku s pozitívnymi zážitkami, a nie so stresom. Foto: Shutterstock.

Len so sprievodom 

Je to veľmi individuálne, ale dieťa približne vo veku 8 – 10 rokov už dokáže zvládať jednoduchšie dopravné situácie aj samo. Musíte ho to však naučiť. Skôr ako ho posadíte na vlastný bicykel a vyrazíte s ním na cesty v sprievode, je zopár vecí, ktoré by váš malý cyklista alebo vaša malá cyklistka mali ovládať. A nie, nemyslíme tým kompletnú vyhlášku o cestnej premávke.

V prvom rade je dôležité, aby dieťa vedelo ovládať svoj bicykel a nebojovalo s ním. Musí vedieť bezpečne spomaliť, brzdiť, rozbiehať sa a viesť bicykel cez nerovnosti a v zákrutách. Ďalšou dôležitou záležitosťou je, aby vás vaši malí cyklisti poslúchali na slovo a hneď. Vysvetlite im, prečo to je práve v premávke dôležité – že to nie je preto, lebo sa chcete hnevať, ale preto, že musíte byť opatrní.

Poslednou splnenou podmienkou predtým, ako dieťa vyrazí na cesty na vlastnom bicykli, je, aby poznalo rozdiel medzi ľavou a pravou stranou. To je záležitosť, s ktorou má problémy aj veľa dospelých. Pri spoločnej jazde je to však veľmi dôležité – ak svojmu dieťaťu zakričíte, že má ísť doprava a ono sa vydá doľava, do stredu cesty, vôbec sa to nemusí skončiť dobre.

Najlepšie je, ak vaše dieťa vedie a vy jazdíte s menším odstupom za ním. Tak ho máte stále na očiach, môžete mu dávať hlasné inštrukcie a chránite ho pred premávkou za vaším chrbtom. Malý cyklista vpredu by mal jazdiť na pravej strane cesty, zhruba pol metra od jej okraja, zatiaľ čo vy by ste mali byť viac v strede cesty. Autá, ktoré vás budú obiehať, musia vidieť, že je pred vami dieťa na bicykli, aby vás obehli v bezpečnej vzdialenosti.   

Dieťa musí poznať rozdiel medzi ľavou a pravou stranou. Ak mu zakričíte, že má ísť doprava a ono sa vydá doľava, do stredu cesty, vôbec sa to nemusí skončiť dobre.

Trénujte zreteľnú komunikáciu 

Na pokojných rovinatých cestách, najmä tých s výhľadom doďaleka, po ktorých nechodí veľa áut, môžete vyskúšať presunúť sa vedľa svojho malého cyklistu. Tak dáte dieťaťu prirodzenú možnosť naučiť sa kontrolovať dopravnú situáciu za sebou bez toho, aby ste mu stáli vo výhľade a, samozrejme, s tým, že pri rýchlom pohľade dozadu nestratí kontrolu nad bicyklom a udrží priamy smer jazdy. Je síce pravda, že to robiť nemusí, pretože sa o to staráte aj vy, ale pre dieťa je to dobrá škola a nevyhnutná zručnosť pre pohyb na cestách.

Pri jazde povedľa dávajte svojmu potomkovi inštrukcie, ale mali by byť jasné a pokojné – ak z vás dieťa zacíti nervozitu, môže spanikáriť a je po peknom výlete. Komunikácia by však mala byť obojstranná. Naučte svoje dieťa, že je nebezpečné, keď bez varovania silno stisne brzdy. Preto musí dať signál. Buď zakričať Brzdím!, alebo, ak dokáže viesť bicykel aj jednou rukou, naznačiť, že spomaľuje. Dobrou školou je naučiť dieťa idúce vpredu, nech vám rukou signalizuje nielen zmenu smeru jazdy, ale aj výtlk či kanál a upozorní vás tak na možné nebezpečenstvo na ceste.

Samozrejme, takéto cvičenia a prvé jazdy neabsolvujte na hlavnom ťahu krížom cez mesto, ale radšej v menších dedinkách či v obytných zónach, kde nie je frekventovaná premávka a autá tam jazdia pomalšie.  Netlačte deti do vecí, na ktoré nie sú pripravené – postupnosť je naozaj veľmi dôležitá. A pamätajte si zlaté pravidlo: Komunikácia, komunikácia, komunikácia. Po návrate domov svojho malého cyklistu dostatočne pochváľte za to, čo mu šlo a čo spravil dobre.  

Netlačte deti do vecí, na ktoré nie sú pripravené – postupnosť je naozaj veľmi dôležitá. Foto: Shutterstock.

Testujte základné zručnosti  

Na to, aby vaše deti mohli vyraziť samy na cesty, nepotrebujú úspešne prejsť oficiálnou skúškou z ovládania pravidiel cestnej premávky. Z hľadiska legislatívy na bicykel nepotrebujú žiaden vodičák. Lenže žiadny rodič by nemal pustiť dieťa samo na cestu, ak si nie je istý, že to zvládne. Váš malý cyklista od vás určite niečo pri spoločných bicyklových výletoch pochytí, ale nemali by ste sa na to spoliehať.

Deti, ktoré dokážu vyhodnocovať riziká samostatne, sú na cestách v značnej výhode v porovnaní s tými, ktorých rodičia stále „vodili za ručičku“, či vozili všade autom. 

Musíte si byť predsa istí, takže by ste si to mali otestovať. Najlepší spôsob, ako ohodnotiť cyklistickú „gramotnosť“ svojho potomka, je vyraziť na cesty spolu tak, že budete po celý čas jazdiť v tesnom závese, ale všetko necháte na svojom malom cyklistovi – zasiahnete len v prípade nebezpečenstva. Aké zručnosti si pri jazde treba všímať? Ovládanie a vedenie bicykla by mali byť v tomto čase už na veľmi dobrej úrovni. Hlavne sa zamerajte na to, ako zvláda ovládanie bicykla jednou rukou pri signalizovaní odbočenia a či dokáže držať smer pri pohľade dozadu.

Okrem toho je dôležité, aby dieťa vedelo vyhodnotiť nebezpečenstvo hroziace od zaparkovaných áut – otvorenie dverí, vycúvanie z parkovacieho miesta. Ako sme už spomínali, tieto veci sa nenaučí len tak, pretože mu to prikážete. Je v prvom rade dôležité, aby pochopilo, prečo to spolu robíte a aké výsledky to prinesie – bezpečnú jazdu na bicykli a schopnosť samostatne zvažovať riziká. 

Ľahké bicykle robia deťom radosť

Hmotnosť bicykla by mala pri jeho výbere zavážiť najviac. Možno sa vám to zdá ako samozrejmosť, ale boli by ste prekvapení, koľko detských bicyklov váži viac ako dospelácke. Vyberajte preto cenovo dostupné ľahké bicykle a deti bude cyklistika baviť.

Bicykle pre najmenších

Odrážadlo Amulet 12 Runner

Odrážadlo s 12-palcovými kolesami je ideálne pre deti s výškou 75 až 95 cm. Rám je vyrobený z pevnej horčíkovej zliatiny, ktorá je o 75 % ľahšia ako oceľ, o 33 % ľahšia ako hliník a ľahko sa recykluje.

159,99 €

Amulet Fun 16

Nezáleží na tom, či sa už vaše dieťa vie bicyklovať, alebo sa ešte len učí, na Amulete Fun 16 so zníženým rámom mu to pôjde hravo. Navyše váži iba 6,9 kg, takže sa dieťa nebude zbytočne vysiľovať. Bicykel má zadnú torpédovú brzdu a prednú V-brake.

219,99 €

Amulet Mini 16 SuperLite

Detský bicykel Amulet Mini 16 SuperLite váži iba 5,9 kg, čím sa radí k najľahším modelom v tejto cenovej a veľkostnej kategórii. Má dve brzdy V-brake s páčkou na riadidlách a zníženú geometriu rámu pre jednoduché zosadanie.

269,99 €

Bicykle pre deti

Amulet 20 Fun

Ľahučký bicykel s rámom a prednou vidlicou z hliníka váži iba 8 kg. Má znížený rám, 20-palcové kolesá s ľahkými plášťami, sedem prevodov s radením Shimano Revoshift a obe brzdy typu V-brake.

249,99 €

Amulet 24 Youngster

Horský bicykel so športovou geometriou poteší každého mladého cyklistu najmä hydraulickými kotúčovými brzdami Shimano M200. Ľahký hliníkový rám s pevnou vidlicou a kevlarové plášte nepridávajú zbytočné gramy a výsledkom je len 9,6 kg vážiaci bike.

424,99 €

Amulet 24 Tomcat

Ak hľadáte spoľahlivý bicykel pre vaše dieťa, tak Tomcat 24 je tou správnou voľbou, pretože nová generácia opäť zoštíhlela a celková hmotnosť bicykla aj s pedálmi je neuveriteľných 8,8 kg.

409,99 €

Bicykle pre juniorov

Amulet 26 Youngster 1.10

Horský bicykel s 26-palcovými kolesami a nízkym a ľahkým rámom je synonymom pre rýchlosť a jednoduchú ovládateľnosť. Radenie a pohon Shimano Deore a hydraulické brzdy Shimano ho predurčujú na objavovanie novýchtrás a pretekanie.

634,99 €

Amulet 27,5 Shift 2.0

Horský bicykel s odpruženou prednou vidlicou, hydraulickými kotúčovými brzdami Shimano, prevodmi 3 x 7 a páčkovým radením má 27,5-palcové kolesá, na ktorých váš junior zvládne nástrahy každého terénu.

444,99 €

Amulet 27,5 Tomcat 1.9

Juniorský bicykel inšpirovaný najvyšším radom bicyklov Youngster. Je skvelý spoločník na objavovanie nových ciest a váži len 11,5 kg. Hliníkový rám s výrazným slopingom a hliníková vidlica spoločne s pohonom a brzdami Shimano zaisťujú dobré jazdné vlastnosti.

499,99 €

Viac bicyklov a cyklistického vybavenia nájdete v predajniach a na internetovej stránke exisport.com.


Text: Redakcia RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu