Bicykel verzus fitko: ČO JE LEPŠIE?

Športy. Foto: Shutterstock

Na úvod je dôležité, aby sme pripomenuli, že akákoľvek fyzická, resp. športová aktivita je vždy lepšia ako leňošenie. Pokiaľ trochu potrápite svoje telo, spálite nejaké tie kalórie a nadopujete sa endorfínmi, stále ste na dobrej ceste.

Vďaka pohybu sa totiž nielen budete cítiť lepšie, ale prirodzene sa tak dopracujete k oveľa nižšiemu riziku najrôznejších zdravotných komplikácií. Pakostnica, srdcovo-cievne ochorenia, ale aj taká obávaná rakovina sú u aktívneho človeka štatisticky menej pravdepodobné.

Aj preto lekári v dnešnej dobe odporúčajú venovať 75 až 150 minút týždenne nejakej športovej aktivite.

Tréning verzus šport

Keď to rozmeníme na drobné, 150 minút znamená športovú aktivitu v miernej intenzite, resp. záťaži, 75 minút znamená poriadnu makačku vo vysokej intenzite. Samozrejme, miernu intenzitu s vysokou môžete kombinovať, dokonca je to aj lepšie.

A tu sa dostávame k tomu, že bicykel je vynikajúci prostriedok na to, ako si nielen dať poriadne do tela, ale zároveň aj zľahka zašportovať. Veľkou výhodou cyklistiky je, že nezáleží na tom, či s aktívnym životným štýlom len začínate, alebo či makáte niekoľko hodín týždenne.

Veľkou výhodou bicyklovania je, že je vhodné hádam pre každého a pre akúkoľvek vekovú skupinu. Bicyklovanie je vynikajúce pre ľudí, ktorí majú problémy s kĺbmi alebo majú nadváhu, ktorá pri určitých športových aktivitách môže byť pre kĺby pomerne škodlivá.

Bicyklovanie je vhodné skoro pre každého. Foto: Shutterstock
Bicyklovanie je vhodné skoro pre každého. Foto: Shutterstock.

Bicykel je vhodný tréningový nástroj pre každého a ani kilá navyše neohrozia zdravie vašich kĺbov.

Navyše, pri bicyklovaní nezapájate len svaly dolných končatín ako sa veľa ľudí mylne nazdáva.Možno sa vám to bude zdať neuveriteľné, ale áno, aj z bicyklovania vás môžu bolieť ruky!

Na druhej strane, silový tréning je tiež veľmi dôležitý, takže posilňovanie by ste určite nemali zanedbávať. Áno, môžete absolvovať silový tréning aj na bicykli, treba však uznať, že v tomto smere fitko nad bicyklom jednoznačne víťazí. Ideálne je, keď posilňujete aspoň dvakrát týždenne.

Dobrou správou však je, že nemusíte kvôli tomu utekať do posilky – zacvičiť si môžete aj doma. Cvičenia s vlastnou váhou vám tiež môžu dať dobre zabrať.

Rozmanitosť verzus stereotyp

Fitká sú miesta, ktoré sa pýšia veľkou rozmanitosťou. Rôznorodé vybavenie, rôznorodé lekcie od jogy až po spinning. A to nahráva do kariet všetkým tým, ktorí majú radi zmenu a neznesú vo svojom aktívnom životnom štýle žiaden stereotyp

Fitká sú miesta, ktoré sa pýšia veľkou rozmanitosťou. Foto: Shutterstock
Fitká sú miesta, ktoré sa pýšia veľkou rozmanitosťou. Foto: Shutterstock.

Je samozrejmé, že bicykel vám až takú veľkú paletu výberov neponúkne, neznamená to však, že na bicykli sa musíte unudiť k smrti.

Ak vám nestačí zmena tratí vašich výjazdov, zmeňte terén. Cestný bicykel je výborný na dlhé asfaltové tréningy, čo je ideálny spôsob na chudnutie, horský bicykel je zase skvelá zábava a zvlášť pri zjazdoch dá pekne zabrať celému telu od rúk, cez chrbát a brucho až po nohy.

Vnútri verzus vonku

Aké sú benefity toho, že sa za aktivitou vyberiete na čerstvý vzduch?

V prvom rade je to, samozrejme, práve čerstvý vzduch. Ak chcete oponovať, že vonku jazdia autá, takže čerstvý je trochu prehnané tvrdenie, v porovnaní s klimatizáciou v posilke je to stále sto a jedno.

Na druhej strane je pravda, že keď je za oknami zima a mokro, teplo a sucho fitka môže byť lepšia alternatíva, zvlášť ak sa vaše zdravie nekamaráti s nepriazňou počasia. Navyše, aktivity vonku oveľa lepšie redukujú stres v porovnaní s aktivitami v obmedzenom priestore, medzi niekoľkými stenami.

Bicyklovanie tak má pozitívny vplyv nielen na vašu fyzickú kondíciu, ale aj psychickú.

Bicyklovanie má pozitívny vplyv na vašu fyzickú, ale aj psychickú kondíciu. Foto: Shutterstock
Bicyklovanie má pozitívny vplyv na vašu fyzickú, ale aj psychickú kondíciu. Foto: Shutterstock.

A aby toho nebolo málo, do hry ešte vstupuje aj nezanedbateľná premenná. Pocit počas tréningu ako takého.

Ak ste niekedy sedeli na stacionárnom bicykli, určite ste si všimli, ako neuveriteľne pomaly ten čas ubieha. 30 minút sa rovná nekonečnej nekonečnosti. Keď však vyrazíte na skutočnom bicykli, 30 minút vám preletí ani sa nenazdáte.

Nie je to však len o pocitoch. Dôležité je aj to, že vďaka pestrosti a rôznorodému terénu sa vám to nezdá také náročné, keď sa do pedálov poriadne opriete. Výsledok je potom taký, že na reálnom bicykli ste schopní dať si oveľa viac do tela, ako na jeho stacionárnom bratrancovi.

Bicykel verzus permanentka

Doba je zlá a málokto má peniaze na rozdávanie.

Ako je to teda s finančnou stránkou témy bicykel verzus fitko? V priemere, ľudia za bicykel, oblečenie a potrebnú výbavu minú okolo 700 eur. Áno, nie je to málo. Ceny permanentiek do fitnescentra sa výrazne odlišujú.

Doba je zlá a málokto má peniaze na rozdávanie. Foto: Shutterstock
Doba je zlá a málokto má peniaze na rozdávanie. Foto: Shutterstock.

Lacnejšie ročné permanentky sa dajú zohnať aj okolo 200 eur ročne, zvlášť ak využijete nejakú akciu alebo ponuku zľavového portálu. Zlatý stred sa pohybuje okolo 350 eur ročne a v závislosti od lokality a ponúkaných služieb sa cena môže vyšplhať poľahky nad 500 eur.

Problém permanentky je však v tom, že len veľmi malá skupina ľudí ju naozaj naplno využije. Keď sa na konci roka obzriete, často si poviete, že to boli vlastne vyhodené peniaze.

Váš čas verzus otváracia doba

Vtesnať fitko do preplneného dňa je niekedy nadľudský výkon.

Najväčší žrút času sú presuny. Ak nemáte posilku hneď za rohom, cesta vám zaberie drahocenný čas, ktorý vám niekedy môže na konci dňa chýbať.

Skvelá vec na bicykli je to, že ho môžete používať aj ako dopravný prostriedok. Napríklad na cestu do práce. Alebo na nákup.

Na bicykli do práce. Foto: Shutterstock
Na bicykli do práce. Foto: Shutterstock.

Čas, ktorý by ste inak strávili v autobuse, vlaku alebo aute, takto elegantne využijete k svojej dennej dávke pohybu. Je oveľa príjemnejšie prísť domov z práce, odparkovať bicykel a spokojne si poťapkať svaly s vedomím, že dnes už máte tréning za sebou, ako prísť domov a premýšľať, či sa vám večer ešte chce ísť do fitka.


Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu