Viete, čo v sebe ukrývajú energetické tyčinky, gély a nápoje?

5. novembra 2023
Bežec je energetickú tyčinku

Športové nápoje, gély a tyčinky obsahujú glukózu, maltodextrín a pravdepodobne aj fruktózu, aby vám rýchlo dodali energiu. To ale nie je všetko.

Stratené elektrolyty dopĺňajú sodík a draslík, minerály, ktoré urýchľujú rehydratáciu organizmu. Na trhu sú však mnohé produkty, ktoré obsahujú aj čosi navyše:

KOFEÍN dokáže zlepšiť atletický výkon, preto ho výrobcovia zahŕňajú do svojich energetických produktov.

GUARANA je brazílska rastlina, ktorá funguje ako stimulant. Obsahuje kofeín a pôsobí podobne ako ten. Je dostupná v mnohých formách, napríklad v čokoládových tyčinkách, prášku, kapsulách a v podobe sirupu.

B VITAMÍNY (vrátane niacínu, tiamínu a kyseliny listovej) pomáhajú vášmu telu uvoľňovať energiu z jedla a nápojov, preto sa využívajú na pretekoch.

MINERÁLY (často horčík a vápnik) pomáhajú pri svalových kontrakciách a nervových funkciách, aby vaše telo pracovalo hladšie.

ANTIOXIDANTY, teda vitamíny A (vrátane karoténov), C a E, pomáhajú ochraňovať vašu obranyschopnosť.

BIELKOVINY sú tiež vhodným palivom pre svaly, hoci najlepším zdrojom energie zostávajú sacharidy. Proteíny pomáhajú svaly chrániť pred poškodením spôsobeným dlhotrvajúcim behom.

AMINOKYSELINY sú stavebnými blokmi bielkovín, dodávajú vám energiu a bojujú proti únave, ktorá by vás mohla skoliť ku koncu behu.


Text: Running
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu