Ako si vybrať prilbu na bicykel

Vyberte si správnu prilbu.

Zamyslite sa. Väčšina ľudí na otázku „čo je pre vás v živote najdôležitejšie?“, zaradí zdravie na popredné miesto pomyselného rebríčka. A predsa je stále veľa bláznov, ktorí sadnú na bicykel bez toho, aby chránili tak dôležité centrum, akým hlava nesporne je.

Trafte klinec po hlavičke

Prilba patrí na hlavu, to je jej prvotné určenie. Nevylučujeme však, že je to multifunkčné zariadenie, ktoré s trochou kreativity môže byť využité rôznymi spôsobmi, napríklad na poličke v izbe ako kvetináč pre váš najnovší kaktus – avšak tam vám život (pravdepodobne) nezachráni.

Pozor na zákon

Nikomu netreba obšírne vysvetľovať, že poranenia hlavy a mozgu sú jedným z najzávažnejších úrazov, aké môžu človeka postretnúť. A dovolíme si predpokladať, že otras mozgu, krvácanie alebo poranenia krčnej chrbtice asi nie sú na zozname vašich vysnívaných životných cieľov.

Na pomoc lekárom, pre ktorých nie je nič príjemné ošetrovať „anti-prilbovo-nosičných“ cyklistov, prišiel 1. februára 2009 zákon, podľa ktorého musíte mať prilbu pri jazde na bicykli mimo obce a deti do 15 rokov aj v obci. Pre zarytých odporcov, ktorých nepresvedčia ani štatistiky, logické argumenty a hroziace pokuty (keďže pre pocit vetra vo vlasoch sú ochotní riskovať čokoľvek), len podotýkame, že aj v susednom Rakúsku platí zákon povinného nosenia prilieb, takže v prípade cyklovýletu za hranice si pribaľte vyššiu sumu v hotovosti na prípadné pokuty.

Nezabudnite, čo je dôležité:

  • váha prilby
  • „vetranie“
  • nesmie vám na hlave lietať
  • skúšajte si ju s okuliarmi

Rozdelenie

Budeme optimisti, a preto predpokladáme, že určite ste už pevne rozhodnutí, že bez prilby ani na krok. Neviete sa však zorientovať vo veľkom množstve produktov, ktoré síce nesú označenie prilba, prípadne cyklistická prilba, ale vyzerajú úplne inak.

Na úvod je vhodné vedieť, že každé odvetvie cyklistiky používa iný druh prilieb – rozdiel v dizajne vidieť zväčša na prvý pohľad. Napríklad v integrálke, v ktorej jazdia zjazdári, by nám na ceste na nákup bolo zbytočne teplo – hoci cez zimu to nemusí byť na zahodenie. Najuniverzálnejšie sú však tzv. MTB prilby (určené na horskú cyklistiku) a práve tým sa budeme viac venovať.

Ani dámy neprídu skrátka

Naša trhovo orientovaná spoločnosť už dávno pochopila, že namiesto výroby miliónov bezfarebných unisex prilieb stačí pridať pár živších modelov – niektoré ozdobiť kvietkami a sviežim dizajnom – a snaha padla na úrodnú pôdu. V dnešnej dobe nájdete dámske modely v katalógu hádam každej značky – niektoré sa chvália okrem príťažlivého dizajnu aj špecifikáciou, ktorá je určená priamo ženským hlávkam. Opäť však platí: nevyskúšaš – nevieš. Preto odporúčame aj dámam, aby si okrem dizajnu všímali funkčnosť.

Prilba by nemala byť ako krásne a nepohodlné topánky na opätkoch, v ktorých si to musíte odtrpieť, oveľa lepšie je, keď si vyberiete krásnu a zároveň pohodlnú prilbu. Verte tomu, že aj také sú.

Zoznámte sa

Z hľadiska spracovania sa zväčša stretnete s dvoma možnosťami, buď je prilba lepená, alebo je vyrobená in-mold technológiou. Lepené prilby sú lacnejšie a postupne začínajú byť minulosťou. Prilba vyrobená in-mold technológiou sa chváli väčšou pevnosťou, pružnosťou a v neposlednom rade nižšou hmotnosťou. Jej výrobný proces sa dá zjednodušene popísať ako vstrekovanie polystyrénu pod vysokými tlakmi a za vysokej teploty do vnútornej škrupiny prilby. Stretnúť sa môžete aj s double in-mold technológiou, ktorá posúva pozitívne vlastnosti ešte o krôčik ďalej.

Nech vám sedí na hlave ako ušitá…

Kupovať prilbu bez skúšania je podobné, ako kupovať topánky z internetového obchodu. Hop alebo trop. Samozrejme, aj prilby majú svoje číslovanie – udáva sa obvod hlavy v centimetroch, ale… Ak aj viete svoje číslo, ešte to neznamená, že vám prilba bude sedieť. Preto je veľmi dôležité si ju vyskúšať. Väčšina prilieb umožňuje nastavenie obvodu hlavy, pričom je viacero systémov, napríklad otočný nastavovací mechanizmus. Nastaviť možno aj bočné popruhy, ktoré by vám nemali tlačiť na uši a zároveň po zapnutí by sa vám mal zmestiť palec medzi popruhy a bradu.

Prilba vás nemá silno tlačiť, ale ani sa nesmie pohnúť pri žiadnom prudkom pohybe. Na skúšku odporúčame pustiť si metal a tancovať „pohoď si hlavou“ – ak to vaša prilba prežije bez vážnejších vybočení zo svojho miesta, znamená to, že máte tu pravú 🙂 Upozorňujeme, že prilba má byť usadená na hlave rovno; nemáte ju mať padnutú dozadu.

Vyberte si správnu prilbu.
Vyberte si správnu prilbu.

Skúšajte s okuliarmi

Je jedno, či používate dioptrické, alebo slnečné okuliare. Ak chcete s jednými alebo druhými jazdiť, nezabudnite si ich skúšanie zobrať so sebou. Môže sa totiž stať, že po šťastnom príchode domov s novou prilbou sa celý naradostený navlečiete do cyklistického oblečenia, dáte prilbu na hlavu, postavíte sa pred zrkadlo a k dokonalosti celej operácie siahnete po svojich obľúbených okuliaroch. Zrazu si však uvedomíte, že okuliare si s vašou prilbou nerozumejú. Buď sú stranice rámu príliš široké, alebo tvar vnútornej ochrany prilby zapríčiní, že budete musieť odpíliť z koncovky straníc, aby sa vám okuliare zmestili na zmenšený priestor hlavy. Prípadne sa môže stať aj to, že pri pohľade do zrkadla už nebudete tak spokojný s výsledným efektom. Nie všetky prilby ladia so všetkými okuliarmi. Ale samozrejme, tento fakt môže byť prekážkou hlavne pre tých, ktorí vyzerajú dobre a chcú vyzerať ešte lepšie – nám poniektorým nič nepomôže. 🙂

Čo si pri výbere všímať

Okrem cenovky to býva najčastejšie váha a počet vetracích otvorov. Najľahšie prilby sa väčšinou pýšia vysokými cenami, ale ak plánujete na biku tráviť veľa času, tie peniaze stoja na zváženie. Priveľmi ťažká prilba viac namáha krk a po pár hodinách to môžete patrične pocítiť nepríjemnou bolesťou. Pokiaľ ide o vetracie otvory, logika naznačuje, že čím viac otvorenej plochy, tým lepšie vetranie, no v praxi to nemusí byť až také jednoduché. Do hry vstupuje ešte tvar, ktorý môže veľa pomôcť, ale aj pokaziť. Niektoré modely majú cez vetracie otvory natiahnutú sieťku, ktorá bráni vlietavaniu hmyzu, čo môže byť niekedy na úžitok – nejeden cyklista vám nadšene priblíži, ako to je s osími alebo včelími žihadlami v hlave.

So šiltom alebo bez

Za zmienku stojí, že veľa MTB prilieb má vpredu plastový štítok resp. šilt, ktorý býva odnímateľný. Jeho cieľom je zvýšiť ochranu tváre, napríklad pred vyčnievajúcimi konármi stromov, prípadne zvýšiť ochranu zraku pred slnečnými lúčmi a podobne. Je však na zvážení každého, či bude jazdiť s ním, alebo bez neho.

Ak si však chcete kúpiť aj cestný bicykel a využívať jednu prilbu, odporúčame skladať šilt pred výjazdom na cesťáku – na cestnom bicykli máte totiž natiahnutejší posed a šilt do istej miery bráni výhľadu pred seba. Ak vám záleží na vzhľade a zvažujete, že prilbu budete nosiť aj bez šiltu, pred kúpou si ju vyskúšajte aj bez neho – môže sa stať, že jej alebo váš vzhľad bez šiltu na prilbe sa vám vôbec nebudete páčiť.

Nezabúdajte na svoje ratolesti

Zdravie detí je pre každého rodiča absolútnou prioritou, preto by malo byť samozrejmosťou, že k prvému bicyklu pribalíte bonus v podobe prilby. Niektorí rodičia majú strach, že ich deti nebudú chcieť prilby nosiť, pretože sa im to môže zdať trápne. Ak však tento zvyk budete u svojich detí pestovať od malička, a ak im vy sami pôjdete príkladom, určite nebudete mať problém.

Samozrejme, je ťažké vysvetliť deťom, aké je nosenie prilby dôležité, keď vy sami vyrazíte na bike bez nej.

Nezabúdajte, že v ranom veku ste pre svoje ratolesti najväčšie vzory a nespochybniteľní hrdinovia, preto sa vás budú snažiť napodobniť. Pri výbere detskej (prípadne mládežníckej) prilby platí to isté, čo sme spomínali v predchádzajúcom odseku.

Najdôležitejšie je, aby prilba dieťaťu sedela, nesmie mu na hlave lietať, pretože vtedy nespĺňa žiadnu funkciu. Ak nájdete prilbu, ktorá dieťaťu bude sedieť a dokonca sa mu bude ešte aj páčiť, máte vyhraté. Ponuka detských prilieb na trhu je dosť široká – rôzne veselé motívy, rozprávkové postavičky, pestré farby – jednoducho aj výrobcovia si uvedomujú, že deti musia zaujať. A možno budete prekvapení, že vaše deti budú chcieť prilbu nosiť. Ak sa k tomu pridá fakt, že na vašom detskom ihrisku bude aspoň väčšina detí (ak nie všetky) s prilbou na hlave, vášmu juniorovi ani nenapadne, že by na bicykel mohol vyraziť bez nej.

Prilba na bicykel. Zdroj: Shutterstock
Prilba na bicykel. Zdroj: Shutterstock

A keď príde pubertálny vzdor…

Na pubertu ešte nikto nenašiel liek, takže v tomto prípade vám moc neporadíme. Ak si váš junior z mylnej predstavy o frajerine myslí, že bez prilby bude iný „čavo“, skúste otestovať či má naozaj taký silný žalúdok. Dajte mu prečítať príbehy ľudí, ktorí si vďaka mylnej predstave o frajerine už nikdy (nielen) nezabicyklujú. Ak budete mať pocit, že pekné slova nepomáhajú, zo zúfalstva sa môžete uchýliť k šokovej terapii – pre naozaj silné žalúdky môžete prezentovať fotky cyklistov bez prilieb po úraze hlavy, prípadne videá – na internete je ich kopa.

Životnosť

Dôležité je upozorniť na životnosť prilby. Aj u prilieb platí únava materiálu, a preto nemôžete počítať s tým, že tá vaša desaťročná vás bude chrániť tak spoľahlivo ako nová. Taktiež si treba uvedomiť, že prilba je istým spôsobom spotrebná záležitosť. Ak hodíte luxusného tigra a narazíte prilbou na akúkoľvek prekážku nemeniacu poľahky tvar a prilbe sa nič nestane, nenechajte sa upokojiť prvým pohľadom, pretože ten často klame. Aj keď sa vám zdá, že vašej prilbe sa po náraze nič nestalo, neodporúča sa, aby ste ju naďalej používali, pretože sa mohla poškodiť práve vo vnútri a pri ďalšom náraze vás vôbec nemusí efektívne ochrániť.

Mini dotazník

  • Čo? Pribulus caputus (prilba obyčajná)
  • Prečo? Okrem faktu, že chráni vaše zdravie prípadne život, v správnej prilbe budete vyzerať neodolateľne a sexi
  • Za čo? Hodnota zdravia je nevyčísliteľná, preto spodná hranica cca 20 eur pri najlacnejších modeloch sa javí ako investícia, ktorú by závidel nejeden bankár
  • Kde? V každom novodobom cykloobchode.

Záverom..

Určite ste si všimli, že sme sa vás snažili veľmi nenásilným spôsobom presvedčiť, že nosenie cyklistickej prilby má význam a je dôležité. Ale samozrejme, nechceme nikoho presviedčať proti jeho slobodnej vôli. Ak je vašim nesplneným snom poriadne si otrieskať hlavičku, nezúfajte, na hlave máme vyše 40 smrteľných bodov a to je už celkom slušná pravdepodobnosť nejaký nechránený trafiť.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu