Cyklistika v Dolnom Rakúsku osviežená romantickou prírodou

Rakúske mestečko Weidhofen an der Ybbs. Foto: Martin Matula

Môže byť cyklovýlet romantický? Samozrejme. Stačí len zvoliť trasu, ktorej nenáročný charakter dovoľuje užívať si jazdu v prostredí s podmanivou krásou krištáľovo čistej rieky.

Hádam žiaden iný región v blízkosti Slovenska neponúka tak úžasne vybudovanú sieť cyklotrás pre rodiny a rekreačných cyklistov ako Dolné Rakúsko.

V čase, keď sme sa boli previezť po novovybudovanom úseku trasy Ybbstalradweg medzi obcami Waidhofen an der Ybbs a Lunz am See, boli odpočívadlá pre cyklistov pozdĺž nanovo vyasfaltovanej trasy vo výstavbe, ale na kráse jej to nijak neubralo. Naopak, je zreteľné, že región skutočne robí všetko pre to, aby sa tu cyklisti cítili výnimočne a bezpečne. Na svojich 107 kilometroch nespája cyklotrasa Ybbstalradweg len Dunaj s Lunzským jazerom, ale ukazuje aj rozmanité prírodné scenérie kraja muštových hrušiek – Mostviertel.

Tento výlet rozhodne hodnotíme ako jeden z „najromantickejších“, pretože zákutia Weidhofenu pri rieke Ybbs, ako aj okolie jazera Lunzer See doslova lákajú zastaviť sa a užívať si pohľad na rozprávkovo čarovné okolie spolu s najbližšími.

Rozprávkový  Waidhofen an der Ybbs

Keď sme si sadli na lavičku pri rieke Ybbs a sledovali farebné domčeky týčiace sa nad jeho brehmi, mali sme pocit, že sme na dovolenke na stredomorskom ostrove.

Dolné Rakúsko. Foto: Martin Matula
Dolné Rakúsko. Foto: Martin Matula

Toto pomerne malé rakúske mesto Weidhofen an der Ybbs je však len dve hodinky cesty autom z Viedne, no oddych v ňom naberá úplne iný rozmer ako kdekoľvek inde. Máte pocit, že mesto dýcha a žije si svojím vlastným tajuplným životom a neskutočne čistá rieka je ako čas, ktorý plynie a vy toto celé sledujete a nemyslíte na nič. Len relaxujete a pozorujete tú nádheru.

Mesto má silnú tradíciu založenú na spracovaní železa a kováčskom remesle. Bolo vždy miestom, kde si stavali sídla výnimoční ľudia. Vznikol tak aj zámok, ktorý si dal vybudovať barón Rothschild. Ten má búrlivú históriu s rôznym využitím a mnohými majiteľmi, istý čas bol spustnutý, ale v 19. storočí ho zrenovovali.

Zámok Rothschild venovaný ľuďom

Zámok sa v roku 2003 stal majetkom mesta, keďže mu ho barón Rothschild daroval, a vedenie mesta sa rozhodlo sprístupniť ho širokej verejnosti. V súvislosti s týmto rozhodnutím sa zmenil aj jeho účel. Nájdete v ňom múzeum piatich elementov, kde sa odzrkadľuje bohatá a búrlivá história mesta, tiež modernú krištáľovo bielu koncertnú sálu, vežu s expozíciou historickej mučiarne, ako aj samonosnú terasu priamo nad riekou, kde je možnosť mať svadobný obrad.

S veľkou starostlivosťou sa tu totiž spájajú historické aj moderné prvky, pretože zámok Rothschild pripomína dávne panské časy, no v roku 2007 prešiel aj modernizáciou. Odvtedy sa vďaka známemu architektovi Hansovi Holleinovi na najvyššej veži zámku týči sklenená kocka ako nová strecha.

Zámok Rothschild, Dolné Rakúsko. Foto: Martin Matula
Zámok Rothschild, Dolné Rakúsko. Foto: Martin Matula

Tam sa určite oplatí vystúpať po uzučkom schodisku a vychutnať si výhľad na celé mesto. Iba odtiaľ uvidíte všetky mestské veže s hodinami ako na dlani.

Na zámku dnes zaznieva aj hudba. Svoje miesto tu v rovnakej miere nachádzajú kultúrne, ako aj ľudové podujatia, ktoré sa tu vzájomne harmonicky dopĺňajú. Prehliadku rozhodne odporúčame, no nechajte si čas aj na prechádzku mestom.

Ak si objednáte sprievodcu, dozviete sa, prečo sú medzi domami úzke medzery, ako vďaka chamtivosti pohrebníka vstala jedna žena z mŕtvych, objavíte nádherné pasáže, ktorými sa do mesta dalo vstúpiť v jeho dávnych časoch, očarí vás zdobenie striech tureckým polmesiacom, malinké okienka na sledovanie susedov, fontána, kde plávajú ryby, a historická fasáda staručkej, no zachovanej kováčskej dielne na brehu rieky. Tu sa skutočne oplatí stráviť celý deň. www.schloss-rothschild.at

Zámok Rothschild, Dolné Rakúsko. Foto: Martin Matula
Zámok Rothschild, Dolné Rakúsko. Foto: Martin Matula

Cyklotrasa

Stotridsať kilometrov dlhá priezračná rieka Ybbs pramení v obci Mariazell a vlieva sa do Dunaja. Kedysi sa po nej prepravovalo na pltiach drevo, ktoré sa používalo v kováčskych dielňach a vyrábalo sa z neho uhlie. Viedla popri nej malá železnica, ktorá už neexistuje, no miesto jej bývalého koľajiska kraj skvelo využilo na vybudovanie cyklotrasy s pevným, rýchlym asfaltovým povrchom.

Cyklotrasa teda vedie celý čas mimo hlavnej cesty pre autá, je lemovaná zábradlím, a preto absolútne bezpečná aj pre rodiny s deťmi. Na svoje si tu prídu aj cyklisti, ktorí tento šport nemajú ako hlavné hobby, pretože trasa je nenáročná, nie sú na nej žiadne stúpania a zvládne ju skutočne každý.

Cyklotrasa popri priezračnej rieke Ybbs, Dolné Rakúsko. Foto: Martin Matula
Cyklotrasa popri priezračnej rieke Ybbs, Dolné Rakúsko. Foto: Martin Matula

Kde-tu popri nej nájdete farmu či rodinnú usadlosť, miesto na oddych pri rieke, odpočívadlo s novovybudovanými lavičkami a stolíkmi. Raritou je dokonca tunel pre cyklistov. Ťažko sa to opisuje, toto treba jednoducho zažiť.

Oddych pri jazere Lunzer See

Horská dedinka Lunz am See, na konci cyklotrasy, sa nachádza v srdci regiónu Mostviertel a okrem množstva turistických chodníkov je tunajšou hlavnou atrakciou jediné prírodné jazero Dolného Rakúska s výbornou kvalitou vody, Lunzer See.

Jazero leží v nadmorskej výške 608 metrov nad morom a je obklopené strmými vrchmi hôr a kopcami zarastenými hustým lesom. Lunzer See si tak zachováva dojem pokojného jazera v lone prírody. Na jednom z jeho cípov (východnom) sa nachádza reštaurácia a požičovňa lodiek.

Jazero Lunzer See. Foto: Martin Matula
Jazero Lunzer See. Foto: Martin Matula

Ak prídete k jazeru na výlet autom, je tu aj veľké parkovisko, ktoré uvidíte po ľavej strane príjazdovej cesty. Z tohto miesta vedie po celom ľavom, menej zalesnenom brehu cesta pre autá aj chodník s lavičkami. Ak sa teda nerozhodnete pre výlet loďkou, môžete si z tejto strany vychutnať celú panorámu jazera ako na dlani.

Keď prejdete na opačný cíp jazera, objavíte mólo s lavičkou a miesto, kde sa dá v jazere kúpať, pretože má prístupný a plytký breh.

Jedinečné pre celé Rakúsko je aj pódium „Lunzer Seebühne“, ktoré je multifunkčnou konštrukciou priamo na brehu jazera. Cez deň slúži ako kúpací ostrov a skokanský mostík. Večer sa zase pomocou vodnej sily nadvihne kryt stupňovitých sedadiel, čím vznikne krytá divácka tribúna s 250 sedadlami ponúkajúca jedinečné prostredie na kultúrne zážitky.

Aj v čase, keď je voda mimoriadne studená, nie je o program núdza. Na jar tu možno obdivovať prírodné podujatie mimoriadneho charakteru: každoročné kvitnutie narcisov od začiatku mája do začiatku júna, ktoré sa tu od roku 2014 oslavuje až v piatich miestnych obciach pestrým radom podujatí týkajúcich sa práve týchto prekrásnych kvetín.

Cyklotrasa pozdĺž rieky Ybbs

Cyklotrasa Ybbstalradweg, nová top ponuka v sieti cyklistických trás v regióne Mostviertel, prináša nádherné prírodné a cyklistické zážitky. Najprv mierne kopcovitou krajinou muštových hrušiek, potom alpským regiónom Železnej cesty: na svojich 107 kilometroch nespája cyklotrasa Ybbstalradweg len Dunaj s Lunzským jazerom, ale aj mierne a divoké strany oblasti Mostviertel.

Cyklotrasa Ybbstalradweg na mape Dolného Rakúska.
Cyklotrasa Ybbstalradweg na mape Dolného Rakúska.

Najmä na svojom novovytvorenom hlavnom úseku s dĺžkou 55 km medzi obcami Waidhofen an der Ybbs a Lunz am See, ktorý sme si prešli aj my, rozbúši cyklotrasa srdce každého milovníka cestnej a rekreačnej cyklistiky. Ale nie preto, že by ste museli zdolávať veľmi veľa stúpaní, práve naopak: trasa tu nadväzuje na trať starej Ybbstalskej železnice – úplne rovinnej, ktorá leží ďaleko od automobilovej dopravy, ale napriek tomu v tesnej blízkosti rieky.

Na bicykli prechádzate po romantických oblúkových mostoch a cez krátky tunel, brázdite divokú roklinu, na pokojných piesočných plážach si zase užívate slnko a krištáľovo čistú vodu, narážate na historické kováčske umenie a znova a znova relaxujete na oddychových miestach podľa vlastných predstáv.

A ako čerešnička na torte vás na konci etapy čaká Lunzské jazero, kde si môžete úžasne oddýchnuť, kúpať sa alebo hrať hry.

GPS dáta trasy: www.dolne-rakusko.info/ybbstalradweg

Ubytovanie v oblasti

Na trase Ybbstalradweg. Foto: Martin Matula
Na trase Ybbstalradweg. Foto: Martin Matula

Schloss an der Eisenstraße

Hotel s reštauráciou v centre malebného mestečka Waidhofen an der Ybbs priamo nad brehom rieky oproti hradu Rothschield.

www.schlosseisenstrasse.at

Landhotel Zellerhof

Útulný hotel s rodinnou atmosférou v blíz – kosti jazera Lunzer See. V hoteli je reštaurácia, sauna a možnosť objednať si masáž.

www.zellerhof-lunz.at

Kulinárske zážitky

Schlosswirt Waidhofen an der Ybbs Stolovanie na zámku je nezabudnuteľným zážitkom. V zime je dokonca možnosť rezervovať si romantickú večer na vrchole zámockej veže v presklenej miestnosti s výhľadom na celé mesto, ako aj na hviezdnu oblohu.

www.schlosswirt-rothschild.at

Gulaschwirtin

Príjemný podnik v mestečku St. Georgen am Reith na trase medzi Wedhofen an der Ybbs a Lunz am See.

www.gulaschwirtin.at

Na trase Ybbstalradweg. Foto: Martin Matula
Na trase Ybbstalradweg. Foto: Martin Matula

Poznávací program

Bola by veľká škoda, ak by ste v malebnom meste Waidhofen len nasadli na bicykle a vydali sa na cestu pozdĺž rieky. Prejdite si jeho zákutia osamote, oddýchnite si na bre – hu krištáľovo čistej rieky alebo si objednajte jeho prehliadku so sprievodcom v anglickom alebo nemeckom jazyku.

Tourist Office, Schlossweg 2, 3340 Waidhofen an der Ybbs

Trasa pozdĺž rieky Ybbs. Foto: Martin Matula
Trasa pozdĺž rieky Ybbs. Foto: Martin Matula

Text: Ivana B.
Foto: Martin Matula

1/1
Zavrieť reklamu