Hory nie sú mesto. Prečo si v bežkárskej stope nevystačíte s oblečením na beh?

9. marca 2023

Skúste si to predstaviť: kráčate po hrebeňoch, okolo vás sú ďaleké výhľady. Žiadny asfalt. Žiadne domy. A odrazu oproti vám kráča elegantná dáma v kostýme Prada. Čože?!

Šialená predstava, však? Podobne zvláštne je však vydať sa do hôr na bežky a spoliehať sa pri tom na bežecké oblečenie, s ktorým si vystačíte v meste. Neriskujete tým len pokazený zážitok z krásneho dňa na horských hrebeňoch, ale aj prechladnutie, otlaky či dokonca omrzliny.

Oblečenie na bežecké lyžovanie má isté špecifiká, ktoré sa týkajú strihu aj zvolených materiálov. Je totiž dôležité, aby umožňovalo väčší rozsah pohybu a aby obstálo aj v chladnejších podmienkach, no aby pritom dokázalo rýchlejšie odvádzať vlhkosť,“ hovorí Libor Procházka, produktový manažér nórskej značky SWIX.

Bunda: dôležitý je rozsah pohybu

Pre každého výrobcu oblečenia na bežky je bunda technologickým majstrovským dielom. Kladie totiž vysoké nároky na strih aj materiály. „Kvalitná bunda spája tri parametre: musí umožňovať maximálny rozsah pohybu, musí chrániť pred studeným vetrom a zároveň musí byť maximálne priedušná, aby sa telo neprehrievalo a v dôsledku toho nadmerne nepotilo,“ upozorňuje Procházka. 

Tip SWIX: Je lepšie nosiť bežkársku vetrovku na behanie, ako to robiť opačne.

Prvá vrstva: nie je zima ako zima

Zima na horách sa od zimy v meste líši. Funkčná bielizeň, ktorú si obliekame priamo na telo, by preto mala byť teplejšia. Tričká na bežecké lyžovanie navyše bývajú predĺžené, aby sa pri mávaní pažami alebo v predklone nevyhrnuli natoľko, že vám odhalia kríže.  

Tip SWIX: Vyskúšajte oblečenie z línie Next-To-Skin (na swixstore.sk s označením NTS). Jedná sa o revolučný materiál, ktorý spája vlastnosti prvej a druhej vrstvy, takže skvele odvádza vlhkosť a zároveň udržiava telo v teple.

Nohavice: najviac kritická partia

Na bežkách najčastejšie prechladnú nohy. A pre ženy to platí dvojnásobne. „V tomto prípade si s bežeckými legínami vystačíte skutočne len v tých najteplejších dňoch. Riešením je potom buď vrstvenie, alebo špeciálne nohavice na bežky,“ radí Procházka.

Tip SWIX: Nórska značka navrhla teplé prešívané nohavice Horizon, ktoré sú vďaka izolačnej vrstve z materiálu Primaloft hrejivé, no pritom si zachovávajú všetky funkčné parametre.

Tričko SWIX RaceX NTS (Next-To-Skin) je kombináciou funkčnej spodnej bielizne a základnej izolačnej vrstvy. Dokáže rýchlo a efektívne absorbovať telesnú vlhkosť a odvádzať ju od tela do vonkajších vrstiev, pričom zanecháva pocit sucha na pokožke.

Nohavice SWIX Horizon sú prešívané a majú výplň Primaloft, preto dokážu pred chladom ochrániť aj ženy, ktoré sú náchylnejšie na prechladnutie. Majú aj zips, vďaka ktorému sa ľahšie prispôsobia topánkam na bežky. 


Text: Running
Foto: swixstore.sk

1/1
Zavrieť reklamu