Nebuďte v zime smädní

21. januára 2023

V zime sa vám môže ľahko zdať, že sa vás smäd netýka. Nemali by ste však zabúdať na to, že správna hydratácia nie je v chladných mesiacoch o nič menej dôležitá ako v lete.

Vďaka tekutinám sú naše svaly poddajnejšie a voda zároveň pomáha vyplavovať z tela toxíny, ktoré sa v organizme tvoria počas cvičenia. V chladnom počasí je dôležité pravidelné dopĺňanie tekutín práve preto, že váš mozog môže veľmi ľahko nadobudnúť pocit, že ste dostatočne hydratovaní.

Testy vykonané na atlétoch ukazujú, že v chlade dochádza k vazokonstrikcii, teda stiahnutiu ciev a zníženiu prietoku krvi cez ne. Tá ovplyvňuje hormóny, ktoré za normálnych okolností spúšťajú pocit smädu. Preto nemáme potrebu dopĺňať v zime tekutiny, a to aj napriek tomu, že naše telo, predovšetkým mozog, tekutiny potrebuje.

Štúdia rovnako ukazuje, že už pri päťpercentnej dehydratácii sa minimálne o 30 percent zhoršujú kognitívne funkcie. To, koľko tekutín človek potrebuje, je veľmi individuálne, no každých zhruba dvadsať minút fyzickej aktivity treba pokryť 250 ml tekutín navyše k zvyčajným odporúčaným ôsmim pohárom vody denne. 


Text: Running
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu