Kolobežka – na dvoch kolesách trochu inak!

Kolobežka.

Bicykel ste si obľúbili, ale máte občas pocit, že by to chcelo zmenu? Spravte si radosť, vymeňte veľké kolesá za menšie a doprajte oddych usedeným zadným partiám vášho tela. Dámy a páni, na scénu prichádzajú staronové kolobežky.

Nielen pre deti

Možno vás to prekvapí, ale kolobežkovanie je seriózny šport, v ktorom sa dokonca organizujú aj preteky. A to nielen pre deti. Je pravda, že Slovensko v porovnaní so zahraničím v tomto smere ešte spí. Ostáva nám len dúfať, že zo západu (a po novom aj z juhovýchodu) nebudeme preberať len telenovely, ale aj nové trendy zdravého životného štýlu.

Včera a dnes

Vravíte, že na kolobežke ste sa už kedysi vozili, ale bolo to o ničom? Všetko podlieha modernizácii – výrobcovia dnešných kolobežiek si uvedomujú, že na trhu môžu preraziť len s kvalitou, preto v ich ponuke nájdete stroje z kvalitných materiálov, osadené komponentmi popredných výrobcov a v neposlednom rade pýšiace sa sympatickým dizajnom.

Životný štýl na dvoch kolesách

Kolobežka je univerzálnym dopravným prostriedkom, na ktorom sa môžete odviezť po rôznych terénoch. Stačí si len vybrať vhodný typ.

Ako dopravný prostriedok

Bývate vo veľkom meste a každý deň kolabujete zo skolabovanej dopravy? S mestskou kolobežkou sa luxusne preštrikujete dopravnou zápchou a môžete ušetriť nielen peniaze, ale aj čas.

Zaujímavé preteky sa odohrali v Plzni. Na štart sa postavil cyklista, kolobežkár, šofér auta a človek, ktorý šiel mestskou dopravou. Preteky sa odohrali počas dopravnej špičky a trasa viedla od fakultnej nemocnice k hlavnej stanici. Hádajte, kto bol víťaz? Áno, bol to kolobežkár. Hoci len s tesným náskokom pred cyklistom. Pochopiteľne, MHD-čkou cesta trvala dlhšie, ale najpomalším dopravným prostriedkom sa ukázalo auto, ktoré si trať užívalo celých 22 minút. Nastal čas predať auto a kúpiť si alternatívny dopravný prostriedok, nemyslíte?

Trocha adrenalínu, prosím

Nemusíte byť práve vyhľadávačom dobrodružstiev. Bohato stačí, ak ste unudení zo svojho stereotypného života. Vyhoďte si z kopýtka – vyberte sa do lesa, do kopcov. A ako? No predsa s kolobežkou. Budete možno prekvapení, keď uvidíte, ako sa taká kolobežka dokáže v zjazde rozbehnúť. Nemusíte sa báť, kvalitné kolobežky vyšperkované brzdami Shimano XT nemajú problém ubrzdiť keď treba.

Náklady

V jednoduchosti je krása. V našom prípade to znamená aj to, že si nemusíte lámať hlavu so žiadnym veľkým servisom a údržbou. Kúpite a jazdíte. Jednoduché.

Výška počiatočnej investície do samotnej kolobežky, samozrejme, závisí od typu – ako vo všetkom – existujú lacnejšie aj drahšie modely. Cena skladacích kolobežiek sa pohybuje okolo 30 eur, zatiaľ čo najlacnejšie „veľké“ kolobežky sa motajú okolo 100-eurovej hranice.

Lepšie je raz skúsiť, ako dvakrát počuť

Váhate? Skúšajte! Spojte svoj víkendový výlet s turistikou v Žiarskej doline, kde vám kolobežku počas víkendov zapožičajú a vy sa môžete vyšantiť do sýtosti. Naplánujte si to však na víkend s priaznivým počasím, pretože len vtedy je táto služba v prevádzke. Peňaženku odľahčíte o 3,90 € a ostane vám dobrý pocit, že ste vyventilovali svoj celotýždňový stres.

Energetický výdaj (človek s hmotnosťou 65 kg)

Aktivita Tempo Kcal KJ
1 hodina sedenia 65 273
1 hodina chôdze 3 km/hod. 130 546
1 hodina chôdze 6 km/hod. 325 1 365
1 hodina bicyklovania 20 km/hod. 520 2 184
1 hodina bicyklovania 30 km/hod. 650 2 730
1 hodina kolobežkovania 18 km/hod. 720 3 024
1 hodina kolobežkovania 23 km/hod. 850 3 570

Dajte zabrať iným svalom

Kolobežkovanie je príbuzné behu, ale s bonusom, ktorý ocenia hlavne vaše kĺby.

Totiž, kolobežkovanie ich tak nezaťažuje, a preto je vhodné aj pre ľudí, ktorí trpia nadváhou.

Oproti cyklistike zapájate viac svalových skupín – hlavne viac zaťažujete brušné svaly, vďaka čomu môžete byť k plochému brušku znova o krôčik bližšie.

Zapájané svalové skupiny

Svaly zapojené na kolobežke.
Svaly zapojené na kolobežke.

Text: Redakcia

1/1
Zavrieť reklamu