Koláčik na desiatu: A prečo nie?
Andrea Šírová je výživová poradkyňa, ktorá pomáha ľuďom schudnúť, ale nevyhýba sa ani sladkému. Na Instagrame a na Facebooku nájdete jej zdravé koláčiky, na ktorých si (samozrejme s mierou!) môžete zamaškrtiť, aj keď rátate kalórie. Verí, že chudnúť sa dá zdravo a zároveň chutne.
Pôvodne ste vyštudovali psychológiu na Univerzite Komenského. Prečo ste sa rozhodli v živote prehodiť výhybku a stať sa výživovou poradkyňou?
Celý projekt @fit.and.rea vznikol náhodne. Dlho predtým som sa zaujímala o šport a zdravé stravovanie a aj napriek tomu, že sa mi podarilo schudnúť niekoľko kíl, tých posledných, najtvrdohlavejších, som sa zbaviť nevedela. Vyhľadala som známu výživovú poradkyňu, ktorá ma po úvodnej konzultácii odmietla, pretože mi nevedela poradiť. Rozhodla som sa pátrať na vlastnú päsť.
Navštevovala som rôzne kurzy, školenia, čítala množstvo kníh a nakoniec som absolvovala akreditovaný kurz v Čechách, po ktorom som sa stala oficiálnou certifikovanou výživovou poradkyňou. Všetko mi to začalo dávať zmysel, zrazu som vedela, kde som urobila chybu. Keď som skúsenosti začala šíriť na sociálnych sieťach, ľudia ma žiadali o súkromné konzultácie.
Ale aj štúdium psychológie sa mi zíde. Napríklad pri emočnom stravovaní často hľadám príčinu, ktorá je jeho psychologickým spúšťačom.
Experimentovali ste so stravovaním aj na sebe? Majú výživoví poradcovia niečo ako temnú minulosť?
Určite áno, aj keď môžem hovoriť len za seba. Našťastie sa mi vyhli všelijaké známe diéty, ale spomínam si na obdobie, keď som v snahe rýchlo schudnúť namiesto večere pila cviklovo-jablkovú šťavu. Spôsobilo mi to veľký hlad a nervozitu.
Základné pravidlo chudnutia je, že príjem musí byť nižší ako výdaj. Stačí si len správne spočítať kalórie pomocou tabuliek, či nie?
Kalorický deficit je pri chudnutí síce kľúčový, ale schudnúť môžete aj vtedy, ak budete jesť každý deň pizzu. Nebude to však zdravé, ani telu prospešné. Okrem kalórií si musíte nastaviť aj správny príjem makroživín – bielkovín, sacharidov a tukov.
Jeden deň s… Vratkom Rohoňom
A na čo ešte potrebujeme výživového poradcu?
Ja sa snažím previesť ľudí celým procesom, ktorý nemusí byť vždy úplne jednoduchý. Niekedy je vhodnejšie začať s menšími úpravami životného štýlu, ktoré ale budú dlhodobo udržateľné. Pomáham im v situáciách, keď zlyhajú a majú chuť so všetkým skončiť.
Snažím sa nastaviť celé stravovanie tak, aby ho dokázali začleniť do svojho života. Nejde len o krátkodobé chudnutie. Hneď ako dosiahnu svoj cieľ, kalórie navýšime a oni pokračujú ďalej s vytvoreným jedálničkom a vedomím, aké potraviny sú pre nich vhodné.
Znie to ako detektívna práca, pri ktorej hľadáte v stravovaní chyby. Prídete niekedy na niečo, čo si ľudia neuvedomovali?
Tie vzorce sa často opakujú. Ak ma osloví niekto, kto ma dlhodobo sleduje na sociálnych sieťach, väčšinou už bežné mýty a hoaxy o chudnutí pozná. Niekedy však rozdiel v hmotnosti robia naozaj drobnosti, ktoré ste dovtedy nepovažovali za dôležité. Na začiatku spolupráce sa preto pýtam na každý detail stravovania, pitný režim, spánok, snackovanie, prípadne menštruačný cyklus a mnoho ďalších okolností, ktoré ovplyvňujú cieľ.