Koučka Silvia Langermann: “Úspech si vytvárame sami.”

29. decembra 2022
Stretnutie s koučkou.

Máte pocit, že to vo vašom živote niekde viazne? Možno si neviete nájsť partnera, v práci už povýšili ďalšiu kolegyňu a na vás sa zabudlo alebo chcete začať podnikať a neviete, ako na to. Ak to neviete sami rozlúsknuť, možno potrebujete niekoho, kto vás podporí a bude za každých okolností na vašej strane.

Práve to môže byť kouč. My sme sa rozprávali s autorkou knihy Úspech si ty!, certifikovanou koučkou, psychologičkou a mediátorkou, Silviou Langermann – o manažéroch, sebavedomí, talente a správnych príležitostiach.

Komu je určená vaša kniha Úspech si ty?

V podstate každému,kto sa rád posúva a je ochotný so sebou niečo robiť, aby dosiahol úspech. Text je populárno-odborný, no zároveň podaný ľudským jazykom, aby každý, kto knižku číta, dokázal začať na sebe ihneď pracovať. Pre niekoho to môžu byť už známe informácie, tak si ich iba prebehne a pre niekoho sú nové a bude sa na ne omnoho viac sústrediť.

Máme ju čítať ako návod?

Čítať by ste ju mali hlavne tak, aby ste jej rozumeli. Myslím, že každý má svoj spôsob, ktorý mu vyhovuje. Niekto ju prečíta rýchlo naraz a potom ešte raz a pomalšie. Sú takí, ktorí jednotlivé kapitoly chápu ako kolekcie, ďalší to, čo sa dočítajú, ihneď uvádzajú do praxe. Mám aj takých klientov, ktorí jednotlivé kapitoly preskakujú a potom sa k nim vracajú.

Aký je rozdiel medzi psychológom a koučom?

Základným rozdielom je, že psychológ radí a kouč neradí. Kouč správnymi otázkami navádza k riešeniu a každý to svoje riešenie musí objaviť sám. Psychológ sa zameriava na minulosť a príčinu, kouč na budúcnosť, cieľ a riešenie. Obidve povolania sú úžasné, obe metódy majú svoje čaro, otázkou je, ktorá z nich je pre vás vhodnejšia.

Je dobre, keď je kouč aj psychológ?

Vyštudovala som psychológiu a zároveň sa venujem koučingu. Je to výhoda, ale nie je to podmienka.

V slovníku som našla, že kouč je poradca, taktik, naozaj?

Koučing predstavuje vysokú akceptáciu druhého človeka. Koučom môže byť v podstate ktokoľvek, kto verí vo váš potenciál a pomocou otázok vám dokáže pomôcť nájsť riešenia, ktoré sú len vaše. Preto sú výsledky dlhodobé a účinné. Kouč sa pýta, vy odpovedáte. Pomôže vám odhaliť vaše skryté cesty a schopnosti.

Ako koučing funguje?

Pomocou koučingu objavíte reálne možnosti, kam sa môžete posunúť a okamžite dokážete meniť svoju realitu podľa vlastných predstáv. Napríklad táto metóda je pre vás najvhodnejšia, keď máte víziu podnikania, len neviete, v čom by ste mali podnikať alebo neviete, ako začať. Pomôže vám nájsť riešenie alebo spôsob, ako dosiahnuť svoje ciele.

Vyhľadávajú vás častejšie muži manažéri?

Povedala by som, že pomer je dosť vyvážený, vyhľadávajú nás aj ženy aj muži. Ľudia, ktorí sú na vrchole kariéry, aj tí, ktorí sú ešte len na ceste k nej. Pracovať sa dá naozaj takmer so všetkým.

Stretnutie s koučkou.
Pomocou koučingu objavíte reálne možnosti, kam sa môžete posunúť a okamžite dokážete meniť svoju realitu podľa vlastných predstáv. Foto: Shutterstock.

Prečo je niekedy také ťažké nájsť si cieľ?

Väčšina ľudí sa nad svojim cieľom dostatočne nezamýšľa. Kedy ste si našli čas alebo chuť, aby ste sa zastavili: teraz si idem premyslieť, čo chcem v živote robiť. Žijeme pod tlakom spoločnosti, ženieme sa dopredu, neustále „len“ konáme. Nemáme priestor na to, aby sme si uvedomili a premysleli, čo v skutočnosti naozaj chceme.

Čo ak sa na to necítime? Ako si môžeme budovať sebavedomie?

Dôležité je prestať sa porovnávať s ostatnými, pretože to nikam nevedie. Každý sme originálny a máme svoj život vo vlastných rukách. Ak sa koučing vracia do minulosti, tak jedine za účelom hľadania pozitívnych skúseností, ako sa to vtedy podarilo, čím vytvára človeku motív, aby si dôveroval. Taktiež odporúčam dialóg so sebou samým, pri ktorom prekonáte pochybnosti. Dôležité je prestať sa podceňovať a nemali by ste zabúdať ani na starostlivosť o svoje telo.

Mnoho úspešných ľudí športuje. Existuje nejaká súvislosť medzi pohybom a úspechom?

V princípe nie, dôležitá je regenerácia mozgu. Endorfíny a viac energie môžete načerpať aj na prechádzke, počúvaním hudby alebo čítaním dobrej knihy. Nie je pravidlom, že úspešný človek praktizuje aj nejaký šport, hoci je to pre zdravie určite užitočné.

Skutočne má každý na niečo talent?

Každý je v niečom dobrý, ale dospelí častokrát zlyhávajú, keď deťom nedokážu dať dostatočnú podporu a miesto povzbudenia počúvajú, ako niečo nevedia robiť. Rodičia a učitelia sa až príliš zaoberajú tým, čo deťom nejde, namiesto toho, aby sa sústredili na to, v čom sú dobré.

Prečo by sme sa mali snažiť byť čo najlepší vo veciach, ktoré nás nebavia?

Nemusíme byť vo všetkom perfektní. Dôležité je, aby sme sa primárne zaoberali tým, čo nás baví a ide nám to.

Ako v tom môže pomôcť kouč?

Kouč vedie klienta, aby sa sústredil na cieľ, v čom je skutočné dobrý a v čom vyniká alebo ako to môže zúžitkovať. Kouč vám jednoducho nedovolí sústrediť sa na to, čo je negatívne. Neustále s vami hľadá spôsoby, ako to robiť inak, aby to mohlo fungovať.

Je pomoc kouča dobrý tip aj na vianočný darček?

Verím, že áno. Samozrejme nie, ak chcete dať najavo našim blízkym, aby so sebou niečo robili. Je to dobrý tip pre ľudí, ktorí so sebou už niečo robia, aby sa mohli posúvať vpred ešte rýchlejšie. Vtedy je to milé gesto podpory.

Kto je pre vás najväčšou inšpiráciou?

Pri koučingu musíte používať jednoduchý sedliacky rozum. Hovorím to preto, lebo celý život ma inšpiruje moja starká. Pochádzala zo skromných pomerov, nemala vysoké vzdelanie, no svoju pozornosť neustále upriamovala k výsledku. Hoci mala veľmi ťažký život, vždy v ňom našla niečo, čo mu dávalo zmysel. Zakaždým sa dokázala odraziť a nájsť nový smer.

Keď som sa učila koučovať, neustále som mala pred očami, ako žije moja starká. Najväčšou inšpiráciou je pre mňa aj to, že koučing sa dá žiť a aplikovať v bežnom živote a v podstate akejkoľvek oblasti.

Mnoho ľudí má pocit, že nedostali príležitosť, nestretli správnych ľudí, neboli v správnom čase na správnom mieste. Je úspech dielom náhody a šťastia?

Zatiaľ som ešte od nikoho nepočula, že bol jeho úspech náhodou. Úspech je vždy systematické konanie pre niečo, nie je to jeden moment, je to proces. Nejde ani tak o to byť na správnom mieste v správnom čase, ale spraviť si ten správny čas a správne miesto okolo seba. Úspech si vytvárame sami.

Silvia Langermann je certifikovaná koučka, psychologička, mediátorka a autorka knihy Úspech si ty. Viac informácií nájdete na www.powercoaching.sk.


Text: RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu