Malebná Banská Štiavnica

Banská Štiavnica a jej okolie

Okolie Banskej Štiavnice je na Slovensko špecifické. Presúvate sa po úzkych a kľukatých cestách, všade vládne pokoj a spoza každého rohu máte krásny výhľad na malebné prostredie regiónu Hont.

Pred nami sú prázdniny a to znamená jediné: Vydáme sa spoznávať nový región – aj zo sedla bicykla. Ako cieľovú destináciu sme si zvolili okolie Banskej Štiavnice, ktoré toho ponúka neúrekom, najmä históriu a technické pamiatky. Nás ale očarili najmä príroda a malebnosť tohto prostredia. Ani nie po dvoch hodinách z Bratislavy prichádzame na miesto, kde si rozložíme stan na najbližšie dva dni – do hotela Salamandra.

Spojenie aktívneho oddychu a rekreácie

Ide o rezort situovaný v bezprostrednej blízkosti Horného Hodrušského tajchu, ktorý je zaradený do zoznamu štátnych kultúrnych pamiatok. Čistej vode a kamienkovej pláži sa ťažko odoláva, ale voda je tu aj v lete svieža. Ak sa vám nechce namočiť sa, môžete si požičať čln či paddleboard, zahrať si beach volejbal, alebo sa povoziť na horských kárach. Hodrušský tajch projektoval známy Slovák Samuel Mikovíny.

Banská Štiavnica a jej okolie - Salamandra Resort

Raj pre cyklistov aj turistov

V hoteli Salamandra nás víta usmiaty personál, odovzdáva nám kartičku od izby a vysvetľuje, aké služby môžeme využívať, kam si zložiť bicykle a čo nás v hoteli čaká. My sme prišli najmä kvôli jazdeniu, takže sa prezlečieme do „pracovného“ a hor sa na trail Helligon – prvý legálne vybudovaný flow trail na našom území.

Môžete si ho pozrieť aj z vtáčej perspektívy, kľukatí sa pod lanovkou, ktorá stojí hneď vedľa hotela. Lanovka premáva od piatka do nedele, môžete sa na nej odviezť len s batohom alebo s bicyklom. Lístok si vybavíte aj na recepcii. Vyveziete sa do Veterného sedla medzi vrchmi Tanád a Malý Tanád, odkiaľ budete mať parádny výhľad na okolitú prírodu.

Banská Štiavnica a jej okolie

Deti sa zahrajú, rodičia si oddýchnu

Hotel ponúka mnohé služby, ktoré sú určené cyklistom. Nájdete tu požičovňu bicyklov a elektrobicyklov, nabíjacie stanice, ochotne vám pomôžu aj s prípadným servisom. Keď sa vysmädnutí a vyhladnutí budete vracať späť, môžete sa spoľahnúť na miestnu reštauráciu.

Večere sú formou bufetových stolov a ponuka je skutočne výborná. Musím vyzdvihnúť kôprovú omáčku s vareným hovädzím mäsom a vynikajúcou domácou knedľou. Mňam. Pre tých z vás, ktorí cestujete s rodinou a s menšími deťmi, mám skvelú správu. Nielen počas večere, ale aj cez celý deň sa tu o program vašich detí postarajú animátor a jedna veľká salamandra, ktorá je pre deti ako magnet.

Všetky sa s ňou chcú odfotiť a stráviť nejaký čas. Rodičia si určite zaslúžia trochu oddychu v hotelovom wellnesse, v saunách, vo vírivkách alebo v bazéne.

Prečo tam ísť jazdiť?

Okolie Banskej Štiavnice poskytuje rozsiahlu sieť cyklotrás so súhrnným názvom Bajkom k tajchom. Sú rozdelené do štyroch sektorov – Hodrušská oblasť,Vyhnianska oblasť, Banskoštiavnická oblasť a Belianska oblasť, vedú prevažne po lesných cestách a sú prehľadne značené.

Banská Štiavnica a jej okolie

Necháte na seba pôsobiť prírodu

Na druhý deň sme si zvolili trasu s názvom Pivovarský okruh. Celková dĺžka je niečo vyše 12 km a nastúpate 524 m, ideálny výlet na polovicu dňa. Pivovarský okruh sa začína v obci Vyhne, ktorá sa od hotela nachádza niekoľ ko kilometrov.

Prevažná časť vedie po širších lesných cestách a okruh je prehľadne označený. Postupne sa dostávame až na zelený hrebeň, z ktorého sa nám otvoril úchvatný výhľad na okolité lesy. Pri pohľade na krajinu na vás pôsobí minimum rušivých prvkov a môžete energiu nasávať priamo z prírody.

Niekedy padne naozaj vhod odskočiť si ďalej od civilizácie, na miesta a trasy, ktoré nie sú tie najpopulárnejšie v rámci danej lokality a užiť si deň v spoločnosti najbližších, alebo úplne sám. Plní zážitkov sa presúvame k ďalšiemu cieľu výletu, k modernému ubytovaniu v blízkosti Počúvadla – ForRest Glamping.

Kempovanie pre náročných

Ak patríte k priaznivcom kempovania, ale spať niekoľ ko dní v stane vám už neprináša toľko pôžitku ako kedysi, vyskúšajte glamping. Spojenie prírody a priestranných stanov zvyšuje komfort, ale stále si uchováte romantický pocit, že spíte vonku pod hviezdami. My si užijeme večer pri víne na terase nášho stanu s výhľadom na celý areál ForRest Glamping, v ktorom sa nachádza dohromady 16 chatových stanov s rôznou kapacitou.

Vo vnútri je menšia kuchynka, sociálne zariadenie so sprchou a postele, ktorých počet závisí od veľkosti stanu. Na niektorých terasách sú dokonca nafukovacie vírivky. Atmosféra je tu skvelá a personál veľmi príjemný a ochotný pomôcť so všetkým, čo potrebujete, odporučí vám výlety v okolí alebo reštauračné zariadenia v Banskej Štiavnici. A priamo v centre strávime aj náš posledný deň.

Ešte si necháme poradiť, kde sa v banskom meste dobre najeme a vyhľadáme aj miestnu vyhlásenú burgráreň. Samozrejme, prejdeme si aj známe pamiatky, z ktorých spomeniem aspoň Nový zámok alebo bielu stavbu s vežou Klopačka. Vo vnútri sa dnes nachádza preslávená čajovňa s rovnakým názvom, ktorá rozhodne stojí za to, aby ste ju navštívili.

Banská Štiavnica a jej okolie

Kde sa ubytovať v Banskej Štiavnici?
Okolie Banskej Štiavnice žije turizmom, a tak je mnoho možností na ubytovanie. Ako ideálny bod na začiatok odporúčame hotel Salamandra. Poskytuje vynikajúce zázemie pre rodiny, páry, ale aj pre cyklistov. Ak hľadáte dobrodružnejšie ubytovanie pod hviezdami, naplánujte si niekoľko nocí v blízkosti Počúvadla v stanových chatkách v rezorte ForRest Glamping.

Životabudič

Po tomto oddychovom dni strávenom na jednom z najkrajších slovenských miest môžem povedať, že Banská Štiavnica a jej okolie dýchajú nezameniteľnou atmosférou. Akoby by sa tam svet zastavil, ľudia sú milší, nik sa neponáhľa a to je dobre. Človek si oddýchne v blízkosti prírody a načerpá množstvo pozitívnej energie a nových impulzov do života. Kiežby bol každý deň prázdnin taký čarovný.

Banská Štiavnica a jej okolie

Kam sa ísť najesť?
Ak sa zrovna nebudete v hoteli Salamandra, kde varia naozaj výborne, odporúčame vám Banskú Štiavnicu. Tu si každý nájde svoj obľúbený štýl. Ak hľadáte modernú burgráreň v historickej budove, určite navštívte Coburg v centre mesta. Ak preferujete vegánske jedlo, nesmiete minúť bistro Lemberg. Atmosféru mesta najlepšie nasajete v preslávenej čajovni Klopačka.


Text: Matúš Bušík
Foto: Max Čistý

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu