Tip na výlet: Donovaly – hlavné mesto detí

Park Snow Donovaly

Lámete si hlavu, kam s deťmi vyrazíte na prázdniny? Tento rok to spolu poriadne „roztočte“ na Donovaloch!

Ak ste mali doteraz stredisko Donovaly spojené len so zimnou lyžovačkou alebo s letnou turistikou, je načase, aby ste si túto predstavu poopravili. V lete sa premenia na raj pre deti a ich rodičov.

A kým staršie deti budú svišťať na bobovej dráhe alebo na dopravnom ihrisku, tí najmenší sa zahrajú v detskom mestečku s minifarmou trpasličích zvieratiek alebo v novučičkom vodnom parku.

Adrenalín pre väčších

Už osem rokov funguje pri údolnej stanici lanovky TELEMIX Nová hoľa letné adrenalínové centrum. Takže, ak ste si toto leto dali záväzok, že ho s deťmi prežijete aktívne, len 26 kilometrov od Banskej Bystrice ste našli ideálne miesto, kde nie je počuť: Mamí, ja sa nudím!

Lebo čo by to bolo za leto, keby ste sa s deťmi nezviezli na bobovej dráhe, nepotrápili svaly v lanovom parku alebo na umelej lezeckej stene a nezaskákali si na bungee trampolíne?!

Práve tobogánová bobová dráha je pre deti najväčším lákadlom, na Slovensku nájdete také len dve. Jedna z nich je práve na Donovaloch. Jej trať sa kľukatí na svahu a takmer po 900 metroch vyústi do priestoru štartu a cieľa.

Počas jazdy na špeciálnych vozíkoch zažijete množstvo adrenalínu vďaka 7 skokom a 11 ostrým zákrutám. Maximálna rýchlosť, ktorú môžete dosiahnuť, je 45 kilometrov za hodinu.

Tobogánová bobová dráha Park Snow Donovaly
Tobogánová bobová dráha Park Snow Donovaly

Donovalkovo pre najmenších

V horskom stredisku sa v lete zabavia aj škôlkari a najmenší milovníci zvierat. V areáli detského funparku pri lyžiarskej škole Patty Ski vyrástlo jedinečné detské mestečko s minifarmou.

Donovalkovo sa rozprestiera na ploche štyroch árov medzi zjazdovkami Záhradište a Nová Hoľa a otvorené je každý deň od desiatej ráno až do šiestej večer.

V areáli vyrástli zmenšeniny obchodov, prevádzok a inštitúcií, v ktorých sa deti s pomocou skúsených animátorov premenia na lekárov, bankárov či opravárov. Sedemnásť domčekov  je miniatúrnymi replikami napríklad autoopravovne, čerpacej stanice alebo pošty zariadených nábytkom s predmetmi, ktoré bežne používajú zamestnaní dospeláci.

Malé zverolekárky a ošetrovatelia možno prvý raz v živote pohladkajú zvieratká niektorých netradičných trpasličích plemien. Na donovalkovskej farme našli svoj domov somárik, alpaky, miniponíky, falabella, kozičky, ovečky a tiež zajačiky a morské prasiatka. Deti ich môžu pod dohľadom ošetrovateľa kŕmiť, čistiť, česať a stráviť v ich blízkosti jedinečné chvíle. A každý minigazda si na konci ako pamiatku odnesie aj farmársky preukaz.

Súčasťou areálu plného zábavy je aj dopravné ihrisko s elektrickými, šliapacími autíčkami, odrážadlami a bicyklami, kde sa deti naučia základy pravidiel cestnej premávky a po absolvovaní „skúšok“ získajú aj vlastný vodičský preukaz.

Novinka z vodného sveta

Ak ste už na Donovaloch v lete s deťmi boli, tak je tu aj pre vás ešte jedna novinka! Na začiatku prázdnin sa pri údolnej stanici lanovky na Novú hoľu a toboganovej bobovej dráhe vďaka potôčiku, ktorý pramení v časti Mišúty, otvorí nový, na Slovensku jedinečný detský vodný zážitkový park.

Všetky jeho časti budú interaktívne a na jeho zaujímavých atrakciách ako kamenné vodné ihrisko, rybník, kĺzačka či „Archimedes“ a „Závlaha“ si budú môcť deti vyskúšať, ako fungujú niektoré z fyzikálnych zákonov. Vy sa zasa môžete presvedčiť, že aj letná dovolenka na Donovaloch môže byť plná zábavy a „cool“.

Každý návštevník, ktorý sa na Donovaloch ubytuje v partnerských zariadeniach infocentra na min. 2 noci, získa zadarmo PARK SNOW kartu. S kartou hosťa potom čerpá zľavy až do výšky 40 % vo všetkých najobľúbenejších letných dovolenkových cieľoch strediska. Rezervácie ubytovania je možné realizovať online cez rezervačný systém na webovej stránke alebo prostredníctvom informačného centra na adrese info@infodonovaly.sk.

Tip Relaxu:

Pri návšteve Donovál v letnej sezóne odporúčame navštíviť aj rozprávkový svet Pavla Dobšinského – HABAKUKY, ktorý sa nachádza len niekoľko desiatok metrov od lanovky na Novú hoľu. Rozprávkový svet Habakuky tvorí 15 objektov – domčeky s netradičnými menami a ojedinelou architektúrou, Škrupinkový zámok s jazierkom či amfiteáter s javiskom. Hladošov zas uspokojí ponuka chutných jedál v Hodovni, kde vám ich naservírujú v originálnych rozprávkových obaloch.

Čaro chalúpok dotvárajú okrem rozprávkových predstavení aj zaujímavé expozície a ukážky tradičných i netradičných remesiel. V rozprávkovom svete sa platí iba rozprávkovou menou – zlatými a striebornými Habakukmi, ktoré si môžete odniesť ako originálny suvenír.

Najmenší sa zahrajú v detskom mestečku s minifarmou trpasličích zvieratiek alebo v novučičkom vodnom parku.
Najmenší sa zahrajú v detskom mestečku s minifarmou trpasličích zvieratiek alebo v novučičkom vodnom parku.

Vytiahnite deti von!

Donovaly ponúkajú aj vynikajúce podmienky na horskú turistiku. Nachádzajú sa na rozhraní dvoch národných parkov – Nízke Tatry a Veľká Fatra, a vrchol Novej hole, kam vás pohodlne vyvezie moderná sedačková lanovka, je ideálnym východiskovým miestom na hrebeňové túry vo Veľkej Fatre. Lanovka premáva cez víkend v polhodinových intervaloch až do 18.00 hodiny.

Viac na www.parksnow.sk.

1/1
Zavrieť reklamu