Nitra. Mesto lásky na siedmich pahorkoch

Pozrite sa na Nitru z nového uhľa pohľadu. Symbol našej prastarej slovanskej histórie má pre mnohých magický rozmer. Postavená na siedmich pahorkoch, rovnako ako večný Rím, je vyhľadávaným miestom, kde si romantické dvojice hovoria svoje „áno“.

A hoci dnešná Nitra je typickým moderným mestom s dynamikou 21. storočia, na jej siedmich pahorkoch sa ešte stále uchovala prastará zvláštna energia, ktorá formovala náš národ.

Ak vystúpite na vrchol každého z nich, vypočujete si nielen legendy, ktorými sú opradené, ale vychutnáte si aj nádherný výhľad na celý kraj. Je to ideálne miesto na krásne svadobné fotografie a nádherný svadobný deň aj noc.

1 Pahorok všetkých zamilovaných

Kalvária. Foto: Shutterstock

Jednou z najpokojnejších častí celej Nitry je Kalvária – pahorok všetkých zamilovaných. Pre svoje čaro sa stala vyhľadávaným miestom, kde si dvojice dávajú schôdzky a sobášiaci si na úpätí v malebnom Kostolíku Nanebovzatia Panny Márie prisahajú vernosť do konca života.

Kalvária v Nitre. Foto: Shutterstock

2 Pahorok, ktorý patrí františkánom

Pahorkom františkánov je miesto Na vŕšku. Dnes je táto malá vyvýšenia už súčasťou mesta, no kedysi bola samostatnou lokalitou, na ktorej stál františkánsky kláštor. Pred očami vám tu ožije príbeh lásky židovskej dievčiny Evy a jej milého Igora z románu Rudolfa Jašíka Námestie svätej Alžbety.

3 Nitriansky hrad

Nitriansky hrad. Foto: Shutterstock

Samozrejme nesmieme zabudnúť na (asi) najromantickejšie miesto, ktorým je Nitriansky hrad a hradný kopec. Siluetu Nitrianskeho hradu spozorujete už z veľkej diaľky, vypína sa nad mestom už celé stáročia. V tieni dnešného monumentálneho hradného objektu sa nachádza aj veľmi vzácna pamiatka – pozostatky Kostola svätého Emeráma, pravdepodobne najstaršieho kresťanského chrámu nielen u nás, ale v celej strednej Európe. A tu opäť narazíte na príbeh lásky. Chrám dal postaviť knieža Pribina z lásky k svojej manželke Adelaide.

4 Skalnatý vrch

Dražovský kostolík. Foto: Shutterstock

Vysoko nad cestou, na skalnatom vrchu, sa vypínajú múry dražovského Kostola sv. Michala archanjela, ktoré pozornosť prichádzajúcich pútajú už od roku 1111. Právom – kostol patrí medzi najfotogenickejšie miesta v destinácii. Vyžaruje akúsi magickú príťažlivosť, ktorá k sebe priam hmatateľne láka zamilovaných. Na svoje obľúbené miesto tak prichádzajú pravidelne.

Dražovský kostolík. Foto: Shutterstock

5 až 7 Zobor, Martinský vrch a Borina

Zobor nevynechajte. Je z neho nádherný výhľad na celú Nitru. Foto: Shutterstock

Nesmieme zabudnúť ani na posledné tri pahorky – prírodou obkolesený Zobor, armádny pahorok Martinský vrch či šibeničný pahorok Borina. Ku každému z nich sa viaže „love story“. Martinský vrch lemujú budovy z 19. storočia, ktoré slúžili ešte cisársko-kráľovskej armáde rakúsko-uhorskej monarchie. Sú natoľko sugestívne, že priam očakávate, ako sa z niektorej z nich vynorí švárny dôstojník so šabľou pri boku. Zobor a Borina, nádherné miesta, predýchané vôňou borovíc, sú ideálne na nenáročnú turistiku a duševný relax. Priestor Zoborského kláštora zasa ponúka tiché a netradičné miesto na sobáš pod holým nebom. Stačí si už len objednať termín a čas a váš vysnívaný deň sa stane skutočnosťou.

Nitra je nádherná aj keď kvitnú japonské čerešne. Foto: Shutterstock

Viac informácií na www.visitnitra.eu.

Text: NOCR
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu