Nájdite stratený balans. Pomôže vám týchto 9 tipov!

21. júna 2023
Work-life balance

Nič vás v živote už nebaví a najradšej by ste mali svätý pokoj? Stagnujete v osobnom alebo pracovnom živote a nedokážete to zmeniť? Alebo naopak, svoj život podriaďujete práci? Zrejme vám chýba balans.

Prečítajte si tento článok, v ktorom nájdete deväť tipov na nájdete stratenej životnej rovnováhy.

1. Vypnite to!

Cez víkend sa jednoducho odpojte. Už počujeme tie výhovorky, ako to nejde. Dobre, dobre, aspoň to vyskúšajte na niekoľko hodín v noci alebo na jeden deň. Položte telefón a vypnite počítač. Doprajte svojmu upracovanému mozgu odpočinok. Namiesto toho strávte čas skutočnou komunikáciou s rodinou a priateľmi!

2. Osekajte to

Ak máte toho veľa, nikdy nebudete schopní dosiahnuť rovnováhu a všetko zvládnuť. Deň má pre každého z nás len 24 hodín. Nemilosrdne povedzte nie všetkému, čo nie je podstatné alebo váš život nerobí bohatším. Buďte bezohľadní!

Zaneprázdnená žena sa snaží pracovať

3. Sústreďte sa na zdravie

Počúvame to dookola – zdravie je to najcennejšie, čo máme, ale len málokedy sa podľa toho správame. Presne vieme, čo musíme urobiť, ale nie je to naša priorita, kým sa nezraníme alebo neochorieme. V skutočnosti zdravie ovplyvňuje kvalitu nášho života a našej práce. Sme oveľa produktívnejší a šťastnejší, keď sa dostatočne vyspíme, a keď začneme trochu zdravšie jesť, väčšinou sa začneme aj ochotnejšie hýbať.

4. Zbavte sa toxicity

Tým nemyslíme chemikálie (aj keď to by asi tiež mohlo pomôcť). Minimalizujte negatívne vplyvy okolo vás. Vyhýbajte sa toxickým ľuďom (sťažovateľom, večným trpiteľom, ľuďom so zlými postojmi). Ak sa im nemôžete úplne vyhnúť, minimalizujte kontakt s nimi. Obklopte sa pozitívnymi a schopnými ľuďmi, kedykoľvek to je možné.

5. Trávte čas osamote

Pre typicky prepracovaného a preťaženého človeka je najťažšie urobiť si čas. Je to však nevyhnutné rozhodnutie, aby ste znížili stres a opäť boli šťastní a kreatívni. Vyskúšajte meditácie, začnite písať, kresliť, cvičte jógu alebo sa len každý deň na niekoľko minút v tichu posaďte a nič nerobte.

6. Na vzťahoch záleží

Vyhraďte si čas, ktorý kvalitne strávite so svojou rodinou a priateľmi. Neseďte len pred televízorom, ale skutočne venujte pozornosť tým, na ktorých vám záleží. Dohodnite si rande so svojou polovičkou, dajte si kávu s priateľom, zahrajte sa s dieťaťom. Naozaj spoznajte ľudí okolo seba.

7. Rozmaznávajte sa

Urobte si radosť. Spravte si pedikúru alebo si naneste masku na tvár. Ešte lepšie – naplánujte si návštevu kozmetičky alebo masáž. Rovnako vás naladí aj dobrý čaj alebo káva, vonná sviečka alebo čerstvé kvety.

8. Preskúmajte svet

Prejdite sa a venujte pozornosť tomu, čo sa deje okolo vás. Choďte novou cestou, navštívte nové mesto alebo sa staňte turistom vo vašom rodisku. Zúčastnite sa na miestnom predstavení, zahrajte sa na amatérskeho fotografa alebo choďte do parku a sledujte, ako pulzuje život v meste.

9. Pamätajte na zábavu

Smejte sa, žartujte, hrajte sa, nájdite svoj zmysel pre humor, sledujte veselé stránky na sociálnych sieťach, nič tak rýchlo nezlepší náladu, ako keď sa od srdca zasmejete.


Text: RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu