Najväčšie bežecké mýty vyvrátené!
Pozreli sme sa na niekoľko zaručených právd a zistili sme, ktoré sú v skutočnosti len mýtom.
Ak chcete spaľovať tuk, behajte na prázdny žalúdok…
MÝTUS!
Je pravda, že keď sú ľudia „vyhladovaní“, ich primárnym zdrojom paliva v pokojovom stave je tuk. No ak chceme tuk spaľovať pohybom, efektívne je cvičenie v nižšej intenzite. Telo využíva ako zdroj energie tuk a s nárastom intenzity pohybu začína spaľovať sacharidy, až sa napokon tie stanú primárnym zdrojom paliva. Takže platí, že ak chcete spaľovať tuky, bežte pomaly.
Problém však spočíva v tom, že cvičenie v nízkej intenzite spotrebúva málo energie. To znamená, že budete potrebovať veľa času na to, aby ste v nízkej intenzite spálili badateľné množstvo tuku. Najlepšie je preto zvýšiť rýchlosť spaľovania energie, čo znamená, že musíte bežať rýchlejšie/intenzívnejšie.
Keď si zlepšíte bežeckú kondíciu a celkový bežecký výkon, vylepšíte aj rýchlosť, pri ktorej vaše telo dokáže cvičiť a zároveň spaľovať tuk, čím jeho spaľovanie zefektívnite.
Behanie naboso znižuje riziko úrazov…
MÝTUS!
Behanie naboso alebo v minimalistických topánkach sa stále teší veľkej popularite. Vychádza z predpokladu, že ľudia pôvodne chodili bez obuvi a od behu záviselo ich prežitie. Z toho vyplýva, že behanie naboso by pre nás nemalo predstavovať riziko, lebo z evolučného hľadiska by to znamenalo nižšiu šancu na prežitie.
Takže behanie naboso by vám v konečnom dôsledku nemalo spôsobiť zranenie, keďže vaše nohy a chodidlá sú na takéto behanie evolučne prispôsobené. Tvrdiť však, že behanie naboso je prirodzenejšie a znamená teda menej zranení, tiež nie je vhodné.
Naši predkovia behali naboso od okamihu, keď sa naučili chodiť, zatiaľ čo dnešní ľudia si už pri svojich prvých krokoch obúvajú topánky. Nechápte nás zle, topánky sú skvelá vec. Chránia nám chodidlá pred nebezpečným terénom a niektoré sú navrhnuté tak, aby vyvažovali nedokonalosti tela či chôdze.
Ak teda začnete behať naboso po rokoch chôdze a behania v topánkach, bude to znamenať, že vaše chodidlá a nohy nebudú až tak dobre chránené pred silami, ktoré na ne pôsobia. Jednoducho nebudete mať dostatočnú prípravu potrebnú na behanie naboso bez zranenia (tá sa získava rokmi chodenia bez topánok).
Ak uvažujete nad tým, že by ste beh naboso predsa vyskúšali, najlepší spôsob, ako s tým začať, je postupný prechod. Na svojej ceste od podpornej obuvi k minimalistickej si doprajte čas a s behaním naboso začínajte v krátkych, oddelených intervaloch.
Nie je teniska ako teniska
Cviky zamerané na telesné jadro zlepšujú ekonomiku behu…
FAKT!
Využívajte energiu efektívne. Silnejšie telesné jadro prispieva k lepšej stabilite, v dôsledku čoho dokážete efektívnejšie narábať so svalmi. Slabé jadro spôsobuje nestabilitu či „kývanie“, čo vedie k strate energie a nižšej efektivite.
Silový tréning bežcov ničí…
MÝTUS!
Silový tréning je dôležitou súčasťou bežeckej prípravy. Určite posilňujte hlavné svalové skupiny, horné a dolné končatiny a tiež telesné jadro – pokojne aj trikrát do týždňa. Líši sa to od „naberania“ svalov, ktoré je kontraproduktívne.
Správny tréning funkčnej sily a takisto sila a stabilita telesného jadra zlepšia výkon svalov – to je veľmi dôležité pri behu vo vyšších rýchlostiach.