Neviete, ako zariadiť malú kuchyňu? Poradíme vám, ako na to!

27. júna 2022

Zatiaľ čo malá spálňa nie je až taký problém, malá kuchyňa môže byť pekný oriešok. Ale aj v tomto prípade existuje riešenie – inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi.

Záleží predovšetkým na dispozícii miestnosti a tiež skutočnosti, či do nej potrebujete vtesnať aj jedálenský kút alebo nie. Aby ste čo najlepšie využili priestor, voľte kuchynskú linku v tvare písmena L, prípadne paralelnú alebo do tvaru U. Úplne najlepšie je v prípade malých priestorov naplánovať si kuchyňu na mieru.

Čo je dobré vedieť?

Využite všeobecné rady pre zariaďovanie malých interiérov a voľte linku aj steny vo svetlých farbách. Čo sa týka priestoru za linkou, použite veľkoformátové panely či obklady. Ak zvolíte mozaiku alebo obklad typu metro, držte sa skôr svetlejších tónov: bielej, svetlo šedej či slonovej kosti.

Aby ste čo najlepšie využili priestor, voľte kuchynskú linku v tvare písmena L. Foto: Möbelix.

Využite maximálne vertikálny rozmer. Aktuálny trend kuchýň bez horných skriniek pre malé priestory nie je vhodný. Len tak získate dostatok miesta na ukladanie. Voľte kuchyňu skôr v jednotnej farebnosti – ak sa rozhodnete pre kombináciu dekorov, skúste napríklad biele spodné skrinky a horné skrinky vo svetlom drevodekore alebo vo farbe steny. Splynú tak a priestor bude pôsobiť väčší.

Využite maximálne vertikálny rozmer. Len tak získate dostatok miesta na ukladanie. Foto: Möbelix.

Použite aj závesné programy – poslúžia na uloženie vecí, ktoré potrebujete mať hneď po ruke. Okrem kuchynského náčinia, utierok a chňapiek môžete na ne zavesiť aj dosky alebo kvetináče s bylinkami. Praktický je aj nástenný magnetický držiak na nože. Pokiaľ radi priložíte ruku k dielu, môžete si vyrobiť šikovného pomocníka v podobe závesného koša na ovocie a zeleninu.

Aké spotrebiče?

Pokiaľ bežne nevaríte trojchodové menu, zvážte použitie dvojplatničky. Najčastejším problémom malých kuchýň býva nedostatok pracovnej plochy. Vďaka menšej varnej doske získate o trochu viac priestoru na prípravu vašich chutných jedál. Do skutočne malej kuchyne voľte skôr kompaktné umývačky a úzke vysoké chladničky. S úsporou miesta môžu výrazne pomôcť spotrebiče či nástroje, ktoré zvládnu hneď niekoľko funkcií naraz – napríklad taká mikrovlnka s možnosťou klasického pečenia.

Najčastejším problémom malých kuchýň býva nedostatok pracovnej plochy. Foto: Möbelix.

Text a foto: Möbelix

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu