Odhaľ poklady Saudskej Arábie

8. decembra 2022
Ushaiger Heritage Village, Saudská Arábia na webe relaxmagazin.sk.

Donedávna bola neznámou krajinou, dnes vo veľkom láka turistov na bohatú históriu, krásnu prírodu a futuristické vízie. Čo všetko ponúka Saudská Arábia?

Saudská Arábia začala vydávať turistické víza až v roku 2019, čo v preklade znamená, že stále patrí k nedotknutým krajinám bez masového turizmu. Návštevníkom ponúka dve moria – Perzský záliv na východe a Červené more na západe krajiny. Stáva sa tak ideálnou destináciou pre objavovanie, ako aj pre plážovú dovolenku. Centrom futurizmu sa má stať vizionárske mesto Neom.

Pohľad zhora na Farasan Island, Saudská Arábia.
Farasan Island patrí k najväčším ostrovom v Červenom mori. Foto: Saudi Tourism Authority.

Momentálne sa vízie krajiny menia na realitu najmä v hlavnom meste Rijád. To v sebe spája minulosť so súčasnosťou a tak okrem moderných stavieb (ako je ikonická Kingdom Tower) v ňom cestovatelia nájdu aj miestne trhy, múzeá, či pozostatky starých civilizácií. Kontrastom k nemu je Ushaiger Heritage Village, v ktorej možno pozorovať starú a pomaly sa rozvíjajúcu saudskú spoločnosť.

Jednou z najviac vyhľadávaných oblastí krajiny je Aiula, ktorá je zároveň jednou zo šiestich lokalít na saudskom zozname pamiatok UNESCO. Dá sa povedať, že ide o múzeum pod šírym nebom. Nachádzajú sa tu hrobky národu Nabatejcov, ikonická skala v tvare slona, ale aj najväčšia zrkadlová budova na svete.

Pohľad na najväčšiu celozrkadlovú budovu na svete.
Maraya Concert Hall v Aiula je najväčšou celozrkadlovou budovou na svete. Foto: Saudi Tourism Authority.

Ďalšou zastávkou by malo byť mesto Džidda. V ňom sa spájajú kontrasty histórie a modernej metropoly. Typické sú domy, postavené z koralových kameňov v časti Al Balad, ktorá je tiež súčasťou zoznamu UNESCO. Nachádza sa tu aj slávna Plávajúca mešita, ktorá je jednou zo štyroch mešít, ktoré môžu v krajine navštíviť aj nemoslimovia. Džidda sa postupne stáva top letoviskom krajiny, ktoré je zároveň domovom najrýchlejšieho mestského okruhu Formuly 1 – jazdí sa na tomto mieste od roku 2021.

Celosvetovo najznámejšími lokalitami Saudskej Arábie sú dve najposvätnejšie miesta islamu – Mekka a Medina. Zatiaľ čo vstup do Mekky je povolený výhradne len moslimom, Medinu môžu navštíviť aj nemoslimovia – s výnimkou posvätných miest. Jedným z nich je napríklad Mešita proroka Mohameda. Podľa proroka sa jedna modlitba v tejto mešite rovná celej tisícke modlitieb v iných mešitách.

Medzi ďalšie obľúbené destinácie patrí mesto Taif, známe ako svetové mesto ruží. Ruže z tejto lokality sú vyhľadávané ako prísady do parfémov známych značiek, ako napríklad Chanel či Guerlain. Taif vďaka svojej nadmorskej výške a s tým súvisiacou klímou slúži aj ako letné sídlo domácich.

Taif, Saudská Arábia na webe relaxmagazin.sk.
Taif je svetové mesto ruží, ktoré slúži zároveň ako letné sídlo domácich. Foto: Saudi Tourism Authority.

Saudská Arábia toho ponúka naozaj veľa. Na objavovanie krajiny si však treba vyhradiť minimálne desať dní. Ideálnou voľbou je tak zájazd so sprievodcom, s ktorým cestovatelia navštívia tie najdôležitejšie miesta.


Text: pelikan.sk
Foto: Saudi Tourism Authority

1/1
Zavrieť reklamu