Patrícia Puklová: Na beh nie je nikdy neskoro!

15. mája 2022

Spoznajte región očami úspešných tatranských športovcov.

Rodená Tatranka, lekárka – anestéziologička, matka dvoch malých synov, ktorá popri rodinných povinnostiach a náročnej práci s obdivuhodnou ľahkosťou láme bežecké rekordy. Ako nám úspešná bežkyňa a viacnásobná bežecká kráľovná Tatier prezradila v rozhovore, beh jej okrem zdravotných benefitov dodáva silu na zvládanie náročných životných situácií, spoznáva vďaka nemu skvelých ľudí, okolie a svet. Je to predsa najprirodzenejší pohyb, ktorý sa dá praktizovať kdekoľvek a v každom ročnom období.

Akým disciplínam sa venuješ a aké boli tvoje začiatky? 

Patrím medzi atlétov. Venujem sa behaniu – dá sa povedať, že som ,,bežecký univerzál“: zúčastňujem sa na pretekoch na ceste, v horách, na atletickom ovále, od vzdialenosti 1 500 metrov do 100 kilometrov. K behu som sa dostala až počas štúdia na vysokej škole a postupne som mu prepadla celou dušou. 

Športovanie som mala vždy v krvi. Rodičia nás odmalička viedli k rôznym športom – v zime to boli najmä zjazdové lyže, korčule, bežky, v lete plávanie, turistika, bicykel. Snívala som o tom, že budem basketbalistkou. K pravidelným tréningom som privoňala na basketbalovej akadémii v Poprade. Žiaľ, časová náročnosť tréningov sa nedala skĺbiť so štúdiom na osemročnom gymnáziu. Našťastie, svoju ambíciu som pretavila v beh, a to popri ešte ťažšom štúdiu medicíny.

Patrícia Puklová je úspešná bežkyňa a viacnásobná bežecká kráľovná Tatier.

Prečo práve beh? 

Dáva mi pocit slobody, prináša uvoľnenie od bežných starostí. Pri behu spoznávam okolie, rada objavujem nové trasy. Šport je aj spoločenskou udalosťou – nájdete si pri ňom kopu kamarátov. Beh je jeden z najprirodzenejších druhov pohybu. Dáva pevný základ fyzickej kondícii a dá sa praktizovať celoročne, v každom čase a na akomkoľvek mieste. Stačia tenisky a môžete vybehnúť.

Ako ťa formovalo prostredie Vysokých Tatier, kde si vyrastala? 

Vysoké Tatry svojím prostredím priamo lákajú človeka k pohybu. Nie každý má od útleho detstva možnosť vyjsť si rovno z domu do lesa, na túry a v zime využiť dostatok snehovej pokrývky na zimné športy. Pohyb bol pre nás samozrejmosťou a ako sa vraví: „Čo sa za mladi naučíš, na starosť akoby si našiel.“

Čo považuješ za najväčšie benefity horského prostredia pri tréningu?

Najväčšou výhodou behania v Tatrách je vysoká nadmorská výška. Športovec pri rovnakom tréningu vo vyššej nadmorskej výške zvyšuje tvorbu červených krviniek na prenos kyslíka a zvyšuje sa kapacita VO2 max, čo je veľká výhoda pri vytrvalostných športoch. (VO2 max je maximálna rýchlosť spotreby kyslíka. Čím je vyššia, tým viac kyslíka nevyhnutného na svalovú činnosť sa dostane do svalov.)

V Tatrách sa dajú nájsť trasy s výrazným prevýšením na silový tréning a trailový beh, ako aj s miernym prevýšením na rýchlostný tréning. Odmenou za beh v ťažších podmienkach v nadmorskej výške sú nádherné scenérie tatranských štítov.

Tatry majú ešte jednu výhodu: dá sa v nich behať na rozmanitých povrchoch – po skalách, v tráve, po lesných cestách, šotoline aj na asfalte.

Medzi najobľúbenejšie trasy Patrície Puklovej patrí chodník medzi tatranskými osadami Sibír a Vyšné Hágy a málo známy okruh cez Žákovskú poľanu.

Ktoré sú tvoje obľúbené miesta v Tatrách/podhorí na tréning, ale aj na trávenie voľného času?

Žijem v Brne, ale vždy (aspoň raz mesačne) sa veľmi rada vraciam do domovských Tatier. Pred víchricou som milovala prechádzky tatranskými lesmi. Dnes medzi moje najobľúbenejšie trasy patrí chodník medzi tatranskými osadami Sibír a Vyšné Hágy a málo známy okruh cez Žákovskú poľanu. V Tatrách najčastejšie chodievam do Malej Studenej doliny. 

Zhruba koľko hodín denne či týždenne trénuješ a aká je podľa teba ideálna regenerácia?

Bežecký tréning mávam zhruba 8 až 10 hodín týždenne, čo je okolo 80 až 100 kilometrov za týždeň. Posilňovaniu sa venujem cca 2 až 3 hodiny týždenne. Regenerácia u mňa nie je úplne ideálna… Rada chodím do sauny, bazéna, po ťažkom tréningu v Tatrách rada využijem studenú vodu tatranských potokov. Taktiež je veľmi dobre pridať túry v Tatrách ako druhú fázu tréningu.

Odkaz na záver? 

Vybehnite do prírody! 

Viac o projekte „Moje Tatry“ nájdete na stránke regiontatry.sk/moje-tatry.


Text: RUNNING
Foto: Patrícia Puklová

1/1
Zavrieť reklamu