Objavte unikátne miesta Tatier

11. júla 2022

Tatranské unikáty nadchnú skúseného turistu i nováčika na turistických chodníkoch. S mapou v mobile vám neunikne žiadna zaujímavá lokalita troch dolín.

Priezračné plesá, vysoké štíty, skalné steny, dlhé vodopády, žblnkajúce potoky či veľkolepá architektúra – to všetko naprieč Velickou, Skalnatou a Javorovou dolinou očarí naozaj každého. Vysoké Tatry, najmenšie veľhory sveta, ukrývajú stále mnoho prírodných a svetských pokladov. Stačí načítať mapu, zbaliť termosku a vyraziť za poznávacím dobrodružstvom, ktoré poteší aktívneho športovca, veselú rodinu i nadšeného historika.

Jedinečná cesta z Tatranskej Polianky na Poľský hrebeň

Aj štandardná trasa vie byť jedinečná. Len si to predstavte:

Energicky vystupujete v Tatranskej Polianke a s Tatranskými unikátmi hneď viete, že sa nachádzate v prvom a jedinom lyžiarskom stredisku v Uhorsku. Pokračujete k Sliezskemu domu a zisťujete, že neďaleko sa nachádza i Žltá stena s dôkazmi osídlenia na sklonku doby kamennej. Míňate horský hotel, kde ste si oddýchli pri čaji a premýšľate, či sa nedáte k baníkom, lebo vo Velických granátoch sa skutočne nachádzajú kryštály polodrahokamov. Kvetnica, Dlhé pleso či Guľatý kopec.

Teraz bol cieľom Poľský hrebeň, ale nabudúce možno Východná Vysoká či Gerlachovský štít s horským vodcom cez Velickú próbu s výhľadom na Krčmárov žľab, kde krčmár raz číhal na kamzíky. To už je ale príbeh ďalšieho unikátu Velickej doliny.

S túžbou po vede lanovkou až na Lomnický štít

Zaujímavé fakty a krásne výhľady na tatranskú prírodu. Len si to predstavte:

Odťahujete záves hotelovej izby a usmievate sa na Lomnický štít. Vyrážate s rodinou a zapínate Tatranské unikáty. Cestou cez mestský park informujete, že ide o najstarší park vo Vysokých Tatrách. Všetci ostávajú v úžase. Pokračujete k lanovej dráhe. Ako asi vyzerala kedysi najdlhšia sánkarská dráha v Európe?

Vystupujete z lanovky a viete, že chcete vidieť Skalnatú chatu. Kde by ste si v minulosti dali teplú polievku, keď tu bol len skalný previs? Opäť otvoríte mapu a zisťujete, že neďaleko sa nachádza i malé Skalnaté oko. V diaľke hľadáte prameň Skalnatého potoka, ktorý preteká Skalnatým plesom a deti fascinujete faktom, že po observatóriu nesie názov i planéta v ďalekom vesmíre.

Za piskotu svišťov sa veziete lanovkou na druhý najvyšší samostatný štít Tatier. Obdivujete významný Kežmarský štít a spomínate na filmovú trilógiu, ktorá sa tu natáčala. Vďaka Tatranským unikátom viete, že sú tu i Veľvyslanectvo Slnka či botanická záhrada. Schádzate nadol a neviete sa dočkať ďalšej cesty do Skalnatej doliny.

Skalnatá chata. Foto: Región Tatry.

Kniežací relax vo významnej geologickej lokalite

Objaviť obľúbenú lokalitu v šume stromov. Len si to predstavte:

Kupujete si lístok v autobuse do Tatranskej Javoriny. Tatranské unikáty ste si už pozreli doma a preto viete, že tento výlet bude stáť za to. Na mieste vás očaria čerstvý vzduch a príjemné ticho. Vyrážate doslova po stopách kniežaťa Hohenlohe. Obzeráte si nádherný kostol, lesy, kde chvíľu choval i tri biele jelene, obdivujete honosný Lovecký zámoček.

Odbočíte na turistický chodník a popri rieke Javorinka objavujete Tiesňavu Bránku, horskú riavu, ktorá vznikla eróznym pôsobením potoka po ústupe ľadovcov. Na Lúke pod Muráňom odpočívate, študujete poznatky o geologickej ploche a vyrážate cez Zadné Meďodoly až ku Kopskému sedlu. Cestou si obzeráte Havran, najvyšší vrch Belianskych Tatier a míňate i Opidum Spišskej Belej, kde sa kedysi viedli pastierske vojny o chotárne hranice mesta. Ste v cieli.

Lúka pod Muráňom. Foto: Región Tatry.

Skvelé predstavy, čo poviete? Ale ešte krajšie je to všetko zažiť na vlastnej koži. Vysoké Tatry sú unikátne a svojimi príbehmi zaujmú každého. Stačí vyraziť a objavovať: www.regiontatry.sk


Text a foto: www.regiontatry.sk

1/1
Zavrieť reklamu