Prečo ketogénna diéta nie je pre každého?

9. marca 2023
Keto stravovanie

Ketogénna diéta, známa aj ako keto, je v súčasnosti jednou z najpopulárnejších diét. Je to nízkosacharidová, vysokotučná diéta, ktorá vyžaduje, aby ste konzumovali veľké množstvo tukov a mierne množstvo bielkovín, pričom sacharidy sú obmedzené na úplné minimum.

Cieľom tejto diéty je viesť telo do stavu ketózy, keď tuk slúži ako hlavný zdroj energie namiesto sacharidov.

História ketogénnej diéty sa vracia až do staroveku, keď bola používaná ako liečba pre rôzne zdravotné problémy, ako napríklad epilepsiu. Avšak až v posledných rokoch sa stala populárnou ako spôsob, ako schudnúť a zlepšiť celkové zdravie.

Ako funguje ketogénna diéta?

Za bežných okolností sú sacharidy pre naše telá hlavným zdrojom energie. Tuk slúži ako rezervný zdroj. Keď však konzumujeme málo sacharidov a veľa tukov, telo sa presunie do stavu ketózy, v ktorom začne ako hlavný zdroj energie spaľovať tuk. Tak sa dá znížiť množstvo telesného tuku a zlepšiť celkové zdravie.

V praxi to z hľadiska celkového denného príjmu makronutrientov vyzerá nasledovne:

  • 75 % tukov
  • 20 % bielkovín
  • iba 5 % sacharidov.

Výhody ketogénnej diéty zahŕňajú zníženie telesného tuku, zlepšenie zdravia srdca a mozgu, zlepšenie nálady a výkonu a tiež môže pomôcť pri liečbe rôznych zdravotných problémov, ako je napríklad cukrovka, neurodegeneratívne ochorenia a rakovina.

Avšak, aj keď má ketogénna diéta mnoho výhod, je dôležité vziať do úvahy aj jej nevýhody. Niektorí ľudia môžu pociťovať únavu, bolesti hlavy, zvýšenú dehydratáciu a dokonca aj zhoršenie trávenia v dôsledku nedostatku sacharidov. Navyše, v dôsledku nedostatku sacharidov sa môže objaviť aj strata svalovej hmoty, pretože telo môže za istých okolností použiť ako zdroj energie aj svaly.

A kľúčová informácia: nízkosacharidová diéta je často náročná na dodržiavanie, pretože obmedzuje výber potravín. Mnoho ľudí sa môže cítiť frustrovaných z toho, že nemôžu jesť svoje obľúbené potraviny. Zároveň v prechodnom období komplikuje situáciu aj fakt, že nám môže chýbať energia. Telo si totiž ešte dostatočne nezvyklo na spaľovanie tukov a má energetický deficit kvôli nízkemu príjmu sacharidov.

Má to svoje riziká

Ketogénna diéta môže byť dokonca škodlivá pre niektoré skupiny ľudí, ako sú tehotné ženy, dojčiace matky a ľudia s určitými zdravotnými problémami. Preto by ste sa mali predtým, ako sa rozhodnete prejsť na túto diétu, poradiť so svojím lekárom.

Keto diéta môže byť účinným spôsobom, ako schudnúť a zlepšiť celkové zdravie. Ako to je so všetkými diétami, je dôležité vziať do úvahy jej výhody aj nevýhody. Predtým, ako sa rozhodnete prejsť na túto diétu, zvážte možné dôsledky. Je dôležité si uvedomiť, že žiadna diéta nie je plošne vhodná pre všetkých a správna strava by mala byť vyvážená a prispôsobená vašim individuálnym potrebám.

Buďte opatrní aj pri užívaní prípravkov s obsahom ketónov, pretože mnoé nie sú regulované a môžu obsahovať neznáme alebo škodlivé zložky. Najlepším spôsobom, ako dosiahnuť ketózu, je jesť správne zloženú a výživnú stravu a dodržiavať nízke množstvo sacharidov a bielkovín.

Je tu však jedna výnimka

Existuje 1 produkt, ktorý je 100 % bezpečný a veľmi ľahko použiteľný. Pomôže vám tvoriť ketóny rýchlejšie a eliminovať tak problémy s dlhým hladovaním alebo nárazovým poklesom príjmu sacharidov. Týmto riešením je kvalitný MCT olej. Ide o špeciálne extrahovaný olej, ktorý telo ľahko trávi. Preto zabezpečuje rýchlu energiu pre telo i mozog.

Powerlogy MCT oleje majú čisté zloženie a majú 100 % kokosový pôvod. Powerlogy BIO MCT Oil obsahuje efektívne triglyceridy so stredne dlhým reťazcom C8 a C10. Je ideálny pri dodávaní energie svalom aj mozgu. Prémiový Powerlogy C8 MCT Oil je zložený iba z kyseliny kaprilovej (C8), ktorá je najefektívnejším palivom pre mozog. Podrží vás tak pri štúdiu alebo náročnej práci, je skrátka produktivitou v jednom dúšku.

Ako najlepšie využiť MCT olej?

  • Do kávy s maslom alebo kolagénom.
  • Ako náhradu nevhodných rastlinných a živočíšnych tukov vo výžive.
  • Do smoothies a shakeov pre stabilnejšiu energiu.
  • Do šalátov a dresingov namiesto bežných olejov.

Záver a odporúčania

Žiadna diéta nie je zázrak. Preto je dôležité udržiavať celostný, zdravý životný štýl. To zahŕňa pravidelný pohyb, dostatok spánku a manažment stresu. Správna strava a zdravý životný štýl sú kľúčom k dlhodobému zdraviu a dobrému pocitu. S tým vám môžu pomôcť aj kvalitné doplnky výživy.

Nezabudnite na to, že rýchle a dramatické chudnutie nie je zdravé ani udržateľné. Zdravé a trvalé chudnutie by malo byť postupné a sprevádzané zmenami v životnom štýle. Ak je keto diéta pre vás to správne, s postupným zapracovaním vám výrazne pomôže MCT olej. Zabráni náhlym výkyvom energie a podporí vás aj v prechodnom období, keď telu budú dočasne chýbať sacharidy, na ktoré bolo zvyknuté.

Rozhodli ste sa pre keto diétu? Preštudujte si podrobné informácie podložené štúdiami v tomto článku.


Text: Powerlogy
Foto: Powerlogy, Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu