Priveľa proteínov? Životne dôležitý test pre mužov po štyridsiatke

21. mája 2024
unavení bežci

Bežecký tréning môže vplývať na výsledky vyšetrenia rakoviny prostaty.

O význame proteínov netreba milovníkom aktívneho života hovoriť. V športovej výžive je to téma číslo jeden. Vedeli ste, že špecifické proteíny vo vašom organizme dokážu odhaliť rakovinu prostaty? Skúma ich test laboratória MEDIREX, ktorý môžete podstúpiť bez návštevy lekára v odberových miestach na celom Slovensku.

Karcinóm prostaty je najčastejší druh rakoviny u mužov. „Príznakmi sú ťažkosti s močením, bolesť či krv v moči, zápaly močových ciest, ale aj problémy s erekciou. V rannom štádiu je však ochorenie bez príznakov, a to je zradné,“ vysvetľuje urologička MUDr. Martina Serátor.

Hoci je jej vývoj spravidla pomalý a dá sa predpovedať skríningovým vyšetrením z lakťovej jamky, rakovina prostaty je napriek tomu druhým najčastejším dôvodom úmrtí na malígne ochorenia mužov v Európe.

Ako športovci dbáme na zdravú stravu, optimálne tréningové plány a čo najlepší výkon. Telo športovca je úžasný stroj a prevencia je ďalším zo spôsobov, ako ho udržať čo najdlhšie funkčný.

aký vplyv má beh na prostatu?

Poznáte PHI? Index zdravej prostaty

Pravdepodobnosť vzniku rakoviny prostaty stúpa s vekom. Preventívne urologické vyšetrenie majú absolvovať muži od 50 rokov. Ak sa už niekedy ochorenie objavilo u vás v rodine, nemali by ste váhať a ísť na preventívku už od štyridsiatky.

Účasť na preventívnych prehliadkach je žiaľ nízka. Muži z toho majú obavy, ide pritom o krátke nebolestivé vyšetrenie, ktoré spolu s ďalšími testami dokáže zachytiť rakovinu v skorom štádiu a zachrániť životy. Jednou z metód, ktoré sú kľúčové v prevencii, je krvné vyšetrenie PHI, tzv. Index zdravej prostaty,“ radí lekárka.

Vyšetrenie v laboratóriu MEDIREX kombinuje tri rôzne krvné testy – PSA, voľný PSA a p2PSA.  Trvá iba pár minút a výsledky dostanete do 7 dní. V rámci testu sa merajú hladiny špecifických proteínov, ktoré produkujú bunky prostaty. Z týchto hodnôt sa stanovuje index PHI, ktorý lekárovi môže pomôcť pri rozhodovaní, či je riziko rakoviny reálne a či je nutná biopsia. Test môžete absolvovať bez predošlej návštevy lekára, výsledok s ním stačí konzultovať neskôr. Vyberte si najbližšie miesto k vášmu bydlisku zo zoznamu odberných centier laboratórií MEDIREX, ktoré sú po celom Slovensku.

Pred odberom nešportujte

Mnohí kombinujeme bežecké tréningy s cyklistikou. Hoci sa súvis bicyklovania a rakoviny prostaty nepotvrdil, je pravda, že dlhé sedenie a tlak na perineum nie sú zdraviu prospešné. Počas dlhšej jazdy si doprajte častejšie prestávky, ktoré obnovia prekrvenie.

bežecký pár

Športový výkon pred odberom zároveň môže ovplyvniť a dočasne zvýšiť hodnoty proteínov v krvi. Po intenzívnom behu preto počkajte s testom minimálne 48 hodín. Rovnako sa aspoň dva dni pred odberom krvi vyhýbajte alkoholu a vynechajte aj výkonnostné stimulanty a energizéry.

Kompletnú ponuku vyšetrení z krvi so zoznamom odberných miest a lekárov nájdete na www.medirex.sk


Text a foto: Medirex

1/1
Zavrieť reklamu