Správny výber a nastavenie bicykla sú kľúčové

Posvietili sme si na cyklistov, ktorým chceme poradiť, ako najefektívnejšie poháňať bicykel vpred a vyhnúť sa pritom nežiaducim následkom a zraneniam.

Ak sa radi bicyklujete, viete na vlastnej koži, aké priaznivé účinky má pravidelné šliapanie do pedálov pre vaše telo a vašu myseľ. Zvyšuje celkovú kondíciu a silu. Zlepšuje kapacitu pľúc, fungovanie srdca a prietok krvi. Posilňuje imunitný systém, zmierňuje stres, pocit úzkosti a depresie, podporuje koncentráciu a uvedomenie si prítomného okamihu. Práve pre tieto benefity sa bicykel stáva neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Príležitostných, ale aj zanietených cyklistov a cyklistiek, ktorí na bicykli, obrazne povedané, aj spávajú.

Aby vám jazdenie na bajku prinášalo viac radostí ako starostí, pozreli sme sa na bicyklovanie očami skúsenej fyzioterapeutky. „Prvoradé je vybrať si správny bicykel na vašu postavu, rozhodnúť sa, na čo ho budete využívať a do tretice, nechať si ho nastaviť tak, aby to bolo pre vaše telo vyhovujúce,“ vyratúva Barbora Melnikov. 

Horský, cestný či mestský? 

Výber správneho typu bicykla je v tomto smere kľúčový. Ak ho používate ako dopravný prostriedok na premiestňovanie sa do práce a z práce, najčastejšie po rovine a v rámci mesta, nepotrebujete cestný ani horský bicykel. Ideálny je mestský. „Dovoľuje vám sedieť so vzpriamenou chrbticou a vďaka širšiemu sedadlu aj oveľa pohodlnejší. Váha trupu je rozložená na celú panvu. A je to práve pohodlie, ktoré je základným kritériom pri jeho výbere,“ tvrdí fyzioterapeutka.

Odporúča poradiť sa v cykloobchode, kde vám bicykel takpovediac ušijú na mieru a prispôsobia ho vašej postave a účelu používania. Do výšky 170 centimetrov si treba pozerať priemer kolies 27,5”, pri vyššej postave vám budú lepšie pasovať kolesá s priemerom 29”. Tomu sa prispôsobí aj rám bicykla.  

Ak na bicykel vyrážate pravidelne, či už do kopcov alebo na cesty, na správnom nastavení vášho tátoša si dajte záležať. Niektoré špecializované predajne robia diagnostiku sedu a dokonca existuje možnosť nechať si bicykel nastaviť fyzioterapeutom. 

Ak na bicykel vyrážate pravidelne, či už do kopcov alebo na cesty, na správnom nastavení vášho tátoša si dajte záležať. Foto: Shutterstock.

Vyhnite sa problémom 

Výška sedadla je základ. Veľa sviatočných cyklistov má tendenciu nastaviť si ju bezpečne, čiže tak, aby v rizikových situáciách dočiahli na zem. Príliš nízke sedenie však spôsobuje nadmerné ohýbanie nôh. Opačný prípad sú bajkeri, ktorí majú sedadlá svojich dvojkolesových tátošov príliš vysoko. „Pri jazde dostávajú neadekvátne zabrať zadok, panva a chrbtica, ktoré sa počas šliapania do pedálov nezdravo preklápajú z jednej strany na druhú. Navyše je nadmerné zapájanie svalov nesymetrické,“ vysvetľuje Barbora Melnikov.

Pri základnom nastavení sedadla, ktoré zvládnete aj doma, je rozhodujúca pozícia nohy. Kľuky na bicykli dajte do vertikálnej polohy a pätu položte na pedál, ktorý je bližšie k zemi. Pri správnej výške posedu by noha mala byť mierne vystrená, čiže ani nie v pokrčení, ani v úplnom vystrení. Panva by nemala padať na stranu a mala by byť v rovine. Prispôsobiť výšku a sklon riadidiel je technicky zložitejšie a mal by to robiť odborník.

Ak pri nastavení bicykla čosi podceníte, telo sa ozve. „Ak máte sedavé zamestnanie alebo do pedálov šliapete náruživo a často, odporúčam bicykel kombinovať s ďalšou pohybovou aktivitou,“ dodáva fyzioterapeutka Barbora Melnikov a zároveň odporúča poctivý strečing a regeneráciu ako po každom športe.  

Nezabudnite hydratovať  

V zásade platí, že správnym nastavením sedenia, posedu a geometrie bicykla vieme efektívnejšie využiť vynaloženú energiu a budovať si správne svalstvo. Zároveň sa môžeme vyhnúť mnohým zdravotným problémom v budúcnosti a redukovať vznik bolesti, nesprávne zapájanie svalov, šliach a preťaženie určitých častí tela. Pri cyklistike si na svoje príde aj duševné zdravie. Viaceré prieskumy naznačujú, že pravidelný pohyb na bicykli je lepší ako psychoterapia.  

Nezabúdajte, že prvoradá po dobrom bajku je hydratácia. Dajte si Zlatý Bažant Radler 0,0% Extra Svieži Grapefruit aj v limitovanej čapovanej verzii. Obsahuje len prírodný cukor z ovocia, a to 1g na 100 ml. To z neho robí ideálneho partnera na športové aktivity či na bežné vychutnávanie bez výčitiek. Jeho zloženie je 100 % prírodné, neobsahuje konzervanty či umelé farbivá a je úplne bez alkoholu, takže je to nápoj vhodný pre ktorúkoľvek časť dňa. 


Text: RELAX
Foto: isifa/shutterstock.sk 

1/1
Zavrieť reklamu