Stonkový zeler – chrumkavá vzpruha pred kardio tréningom

7. apríla 2020
Stonkový zeler. Foto: Shutterstock

Zeler obsahuje veľa anorganických dusičnanov. Tieto dusičnany sa v našich telách menia na oxid dusnatý, ktorý reguluje niektoré biologické procesy a ovplyvňuje funkciu všetkých telesných orgánov. Vrátane pľúc, žalúdka a, samozrejme, aj srdca.

Ak si dáte zopár nožičiek zeleru niekoľko hodín pred kardio tréningom prípadne pred pretekmi, môžete z toho vydolovať pozitívne účinky. Je totiž bohatý na dusičnany (250 mg na 100 g) a vďaka tomu sa účinkami radí k veľmi ospevovanej červenej repe.

Vyzerá to tak, že počas fyzickej záťaže je schopnosť produkovať oxid dusnatý prepojená so zlepšenou schopnosťou doručovať krv a kyslík do svalov a zároveň oxid dusnatý napomáha svalovej kontrakcii. Kombinácia týchto účinkov môže viesť k zlepšeniu výkonnosti.

V reči čísel by sa malo dosiahnuť až 5-percentné zlepšenie na 4-kilometrovej časovke. A to sa výborne hodí, ak plánujete ešte niekedy ísť na preteky.

Stonkový zeler. Foto: Shutterstock
Stonkový zeler. Foto: Shutterstock

Ako ho použiť

  • Pripravte si tuniakový šalát s netučnou majonézou, ktorého hlavnou zložkou bude práve zeler.
  • alebo si odšťavte nápoj zo zeleru, cvikly, uhorky, zázvoru a ananásu. Ak nemáte kvalitný odšťavovač, pred podávaním šťavu preceďte.


Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu