Tanečníčka Lucia Ginger Molčányiová: „Som rada, keď sa na hodinách snažíme vytvoriť tú najkrajšiu verziu seba.“

6. decembra 2022
Tanečníčka Lucia Ginger Molčányiová počas hodiny tanca.

My ženy máme tendenciu klásť na seba neuveriteľne vysoké nároky. Tie sa môžu prejaviť porovnávaním sa s ostatnými, či potvrdzovaním si vlastných komplexov. S tým môže niekedy pomôcť často podceňované riešenie: tanec. O jeho benefitoch sme sa rozprávali s tanečníčkou Luciou Ginger Molčányiovou.

Lucia alias Ginger pochádza zo Slovenska a žije v Prahe, kde tancuje nielen životom, ale aj profesionálne. Je lektorkou tanca na vysokých opätkoch – heels a v tomto rozhovore sme sa dotkli viacerých tém. Od jej tanečnej cesty, cez pohyb a jeho prospech pre myseľ a telo až po problémy, ktoré denne prežíva každá jedna z nás. 

V rozhovore sa dozviete odpovede aj na tieto otázky: 

  • Aký vplyv má tanec na naše telo a myseľ? 
  • Prečo Lucia na svojich tanečných hodinách zaviedla dress code? 
  • Ako zatočiť s hanblivosťou? 
  • Je pre ňu ako ženu, ktorá sa na seba musí neustále pozerať v zrkadle, náročné bojovať s komplexami? 
  • Možno sa venovať podobnému tanečnému štýlu aj na Slovensku? 
  • Podľa akých pravidiel sa riadi v živote? 

Lucia, vráťme sa naspäť v čase. Ako vznikla tvoja láska k tancu? Viedli ťa k nemu rodičia alebo si ho začala prirodzene vnímať ty sama? 

Začala som tancovať, keď som mala asi tri alebo päť rokov doma pred televízorom. Hovorím o sebe, že som dieťa MTV. Počas sivých 90. rokov, žijúc v čerstvo post-komunistickej krajine som vnímala jediný farebný svet – práve ten v televízore. Sledovala som hudbu a sexy farebné videoklipy Britney Spears, Shakiry, či Madonny. Vtedy som začala spontánne tancovať. 

Rodičia to vnímali a dali ma do tanečnej školy v Bratislave, kde som získala tanečné základy tanečných štýlov, ako sú balet, jazz, či scénický tanec. Následne som navštevovala ďalšie tanečné súbory, s ktorými sme chodili vystupovať aj na celoslovenské súťaže. V roku 2005 začala éra Miliónového tanca, ktorý spôsobil veľký boom. Zamilovala som sa do toho, ako tancovali Lady Mel (Melánia Kasenčáková) a Johnny Mečoch. Na 10 rokov som zakotvila v street dance, kde začala aj moja „profesionálna kariéra“ – prvé platené vystúpenia. 

Do toho prišli nové tanečné štýly voguewaacking; tie sa tancovali aj na opätkoch a v sexy kostýmoch, čo mi prirástlo k srdcu. Napokon zo zahraničia dorazil heels. Zistila som, že práve v ňom sa cítim najlepšie a aktuálne sa mu venujem a vyučujem ho. 

Takže si si prešla asi všetkými tanečnými štýlmi, ktoré existujú.

Áno, je to tak. (smiech)

Tanečníčka Lucia Ginger Molčányiová počas hodiny tanca.
Lucia sa najlepšie cíti v tanečnom štýle heels a vyučuje ho na tanečných hodinách v Prahe. Foto: Michaela Martinátová.

Zaujal ma názov heels. Ako by si ho definovala pre ľudí, ktorí o ňom nikdy nepočuli?

Ide o tanečný štýl určený pre kohokoľvek. Tancuje sa na vysokých podpätkoch a jeho cieľom je prejaviť sexy ženský pohyb. Vyjadruje zmyselnosť, nežnosť, ale aj sexualitu a miestami aj erotiku – akékoľvek aspekty ženskosti. Technicky ide o fusion rôznych tanečných štýlov: od baletného držania tela, cez latino, jazz až po street dance. Vyznačuje sa veľkou variabilitou.

Heels je tanečný štýl určený pre kohokoľvek. Prebieha na vysokých podpätkoch a jeho cieľom je prejaviť sexy ženský pohyb.

Tanec sa skladá z techniky a výrazu. Do akej miery pri heels prevažujú tieto zložky? Možno výrazom zakryť nedostatok techniky?

Technika vs feeling – to je večný boj v tanečnom svete. Ja som zástankyňou toho, že je ideálne mať oboje. V tomto je tanec špecifický; je športovým výkonom a zároveň umením a zábavou. Ale áno, možno to zakryť, aj ja niekedy uhrávam (smiech).

Dobre to definuje anglické heslo fake it till you make it – keď to úplne nejde, zahraj to. To učím aj začiatočníčky; keď niečo nevedia, nech si to urobia ľahšie, ale nech sú pri tom sexy a krásne.

Tanečníčka Lucia Ginger Molčányiová.
“Tanec je špecifický; je športovým výkonom a zároveň umením a zábavou.” Foto: Barbora Chotová.

Ako vyzerajú tvoje tanečné hodiny?

Základom je rozcvička. Po nej máme cvičenie, kde sa učíme technické prvky. Napokon sa učíme choreografiu, ktorú drilujeme a na konci ju predvádzame pred všetkými. Nahráme si aj video, aby sme si ju mohli kedykoľvek zopakovať – a pochváliť sa svojím tanečným výkonom kamoškám alebo partnerovi.

1/4
Zavrieť reklamu