Tatranská magistrála vás povedie okolo tatranských plies a vysokohorských chát. Dá sa zvládnuť za 3-4 dni.

26. apríla 2023

Tatry sú najmenšie veľhory na svete, no aj napriek svojej malej rozlohe sú jedinečné územie, na ktorom nájdete posledný kúsok divočiny bez ľudských zásahov so vzácnymi a ohrozenými druhmi fauny a flóry či turisticky vyhľadávané rušné lokality.

Najdlhší chodník vo Vysokých Tatrách značený červenou farbou vedie cez južné svahy Západných a Vysokých Tatier.

Celá magistrála začínajúca sa na Tokarinách má 72 km a prevýšenie viac než 4 000 m!

Niektorí začínajú jej kilometre počítať v skrátenej verzii od Podbanského. Ak by sme jej dĺžku počítali práve odtiaľto, namerali by sme magistrále 46 km.

Trasa vedie až k Veľkému Bielemu plesu vo výške 1 616 m n. m., no vedie aj vyššie položenými miestami. Ak sa ju rozhodnete zdolať, uvidíte po trase Štrbské pleso, Popradské pleso, Batizovské a Velické pleso, Hrebienok, Obrovský vodopád, Skalnaté a Zelené pleso a vysokohorské chaty.

Chata na Zelenom plese tiež leží na Tatranskej magistrále. Foto: Shutterstock

Práve Tatranské vysokohorské chaty sú bezpochyby najobľúbenejšou destináciou pre turistov všetkých vekových aj výkonnostných skupín. Okrem jednej sú všetky otvorené celoročne, preto sa k nim môžete vydať už počas dní prehriatych prvým jarným slnkom. Toto však neplatí pre celú magistrálu a na jej zdolanie sa rozhodne vyberte len v hlavnej sezóne, keď neplatí uzávera, a to od 15. júna do 31. októbra.

1/2
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu