Tipy, ako ušetriť pri zariaďovaní vlastného bývania

9. januára 2023
Žena si číta knihu na gauči, Mobelix.

Zariaďujete nový domov, alebo čoskoro niečo také plánujete? Trápia vás neustále rastúce ceny? Našťastie existujú spôsoby, ako znížiť náklady na vybavenie. Pozrite sa na nasledujúce štyri nápady.

Pri zariaďovaní domácnosti snáď každý uvíta možnosti, kde sa dá ušetriť. Aktuálne panuje doba, kedy sú všetky rady, ako zaobstarať lacnejšie kúsky, naozaj nad zlato. Aké to teda sú?

Akcie a výpredaje

Po novom roku prichádzajú predajne a obchodníci s rôznymi zľavami aj špeciálnymi ponukami. Veľakrát tak môžete kúpiť minuloročné výrobky s 50% aj vyššou zľavou. Vyhraďte si čas a prejdite si čo najviac letákov či aktuálnych ponúk e-shopov s vybavením domácnosti. Možno zoženiete to, po čom ste už dlho túžili, ale za pár eur.

Pohľad na modernú kuchyňu, Mobelix.
Vyhraďte si čas a prejdite si čo najviac akciových letákov či aktuálnych ponúk e-shopov s vybavením domácnosti. Ušetríte. Foto: Möbelix.

Vybavenie z druhej ruky

Internet a sociálne siete výrazne rozšírili možnosti, ako prísť k nábytku a ďalším predmetom, o ktoré už iní nestoja. Prejdite on-line bazáre či skupiny na Facebooku, kde ľudia také kúsky ponúkajú výmenou za spotrebné veci či rovno za odvoz. Týmto aktivitám sa hovorí ,,swap”, možno ste už o tom niekde počuli. Môžete tak za drobné zohnať kvalitné výrobky, ktoré vám budú ešte mnoho rokov slúžiť.

Vintage nábytok

Možno majú vaši príbuzní či známi na povale nejaké dlhoročné skvosty, pre ktoré nenašli svoje využitie. Alebo vo vašom okolí niekto práve vypratáva pozostalosť a zdedený nábytok považuje už len za nechcené nepotrebnosti.

Pohľad na modernú obývačku, Mobelix.
Za drobné môžete zohnať kvalitné výrobky, ktoré vám budú ešte mnoho rokov slúžiť. Foto: Möbelix.

Nemusíte byť práve fanúšikovia starožitností, aby u vás našli nový domov. Veď ich môžete pretvoriť na svoj obraz pomocou farieb, washi pások alebo nových úchytiek, a vykúzliť z nich moderné, štýlové vybavenie.

Stena z izbových rastlín, Mobelix.
Kreatívnym riešeniam sa medze nekladú. Foto: Möbelix.

Vlastná výroba a upcyklácia

Veľkú časť z hodnoty produktu predstavuje ľudská práca, ktorú doň vložíte. Pokiaľ si vyrobíte nábytok a doplnky vlastnoručne, výrazne ušetríte. Môžete využiť veci, ktoré už nik nepotrebuje. Napríklad použité debničky, palety, košíky alebo staré lodné kufre. Šikovné ruky z nich urobia praktické police, priestrannú knižnicu, vonkajšiu aj vnútornú pohovku či netradičný konferenčný stolík.

Pohľad na tienidlá a jedálenský stôl, Mobelix.
Pri tzv. upcyklácii môžete využiť veci, ktoré už nik nepotrebuje. Foto: Möbelix.

Vďačným a lacným materiálom môžu byť aj osb dosky. Kutily z nich dokážu vytvoriť netradičný TV stolík alebo dokonca originálnu kuchynskú linku. Inšpirácie hľadajte na internete, napríklad na sieti Pinterest alebo Instagram. Skrátka, je to len o vašej kreativite a fantázii!

Vankúše na gauči v obývačke, Mobelix.
Internet je plný bytových inšpirácií. Foto: Möbelix.

Text a foto: Möbelix

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu