Sedem dôvodov, prečo v tréningu nedokážeme vytrvať

28. februára 2023

Aj vy ste si dali predsavzatie, že si tento rok beh začnete užívať, konečne zvládnete magickú „desinu“ alebo sa prihlásite na hobby preteky, ale obávate sa, že – tak ako každý rok – v tréningu nedokážete vytrvať?

Na Vianoce si nadelíte nové športové oblečenie a bežecké tenisky, vďaka ktorým to už budúci rok zaručene zvládnete. Nielenže začnete pravidelne behať, ale svoje odhodlanie premeníte na snahu v tejto aktivite vytrvať, aby sa z behu stala rutina.

Lenže je začiatok marca a bežecké tenisky zapadajú prachom, zo športového oblečenia sa oficiálne stalo oblečenie na doma a inteligentné športové hodinky používate už iba na zistenie času. A všetka tá januárová drina vo fitku, kam ste vydržali chodiť len zopár týždňov? Je totálne fuč!  

Frustrujúci kolobeh odhodlania a sklamania 

Toto je dôverne známy a veľmi frustrujúci scenár, v ktorom sa mnohí z nás nachádzajú najmä na prelome rokov. Pár dobrých týždňov či mesiacov, keď vydržíte trénovať, strieda niekoľko takých, keď totálne vypadnete z naplánovaného rozvrhu a napriek tomu, že sa vďaka pravidelnému športovaniu cítite oveľa lepšie, krajšie, zdravšie a silnejšie, je vám záhadou, prečo máte problém si tento návyk udržať a pretaviť ho do rutiny. Aké neviditeľné sily blokujú vaše tréningové odhodlanie? Okrem fyzických problémov, ako sú choroba alebo zranenie, môžeme veľkú časť pripísať hlave.  

Inými slovami, niet pochýb o tom, že na vine je mentálny blok, ktorý vám bráni na ceste k zámeru v sobotu ráno nezostať zalezení v perinách a ísť von. A takmer vždy ide o našu voľbu, keď si hneď po príchode z práce neobujeme tenisky a nejdeme behať, ale povieme si, že sa nám dnes nič nechce. Ak si chcete s týmto problémom poradiť, mali by ste porozumieť, prečo je to také náročné. 

Jediný spôsob, ako nemať hlavu v smútku, je nevenovať pozornosť ľuďom okolo seba. Foto: Shutterstock.

1. Cítite sa nesvoji 

Je ťažké neporovnávať sa s ostatnými, najmä ak na sociálnych sieťach denno-denne sledujete príspevky, ako všetci športujú. Aj vy máte pocit, že ste stále unavení z práce a kamoši majú plno času a energia na svoje koníčky? A závidíte im? Samozrejme že áno! Lenže keď potom vypnete mobil a vyrazíte športovať, tak sa medzi ostatnými necítite práve príjemne. Všetci bežci, ktorých stretávatemajú ľahký krok a nie sú takí zadýchaní ani červení v tvári ako vy, vo fitku tiež ostatné baby vyzerajú lepšie a vládzu viac.

Jediný spôsob, ako z toho nemať hlavu v smútku, je nevenovať pozornosť ľuďom okolo seba a zamerať sa radšej na to, ako sa cítite, keď je vaše telo v pohybe. Čoskoro si opäť spomeniete na to, že cvičenie nie je súťaž dokonalosti, ale niečo, čo robíte, aby ste sa cítili lepšie, nie horšie. 

2. Nemáte seba ako prioritu 

Ak si chcete nájsť čas na pravidelný tréning alebo varenie zdravých jedál, musíte mať sami seba na prvom mieste. A to je niečo, s čím mnohí z nás rozhodne bojujú, pretože sa nazdávajú, že takéto uprednostňovanie samého seba nie je nič iné ako egoizmus a sebectvo. Skúste sa však na to pozrieť inak. Ľudia vo vašom okolí tiež môžu pocítiť prínos z vášho „času pre seba“.

Ak je toto váš mentálny blok, len si predstavte, ako vám stála cvičebná rutina môže pomôcť sústrediť sa v práci. Alebo ako pravidelné stravovanie môže zabrániť všetkým tým „výbušným“ momentom z hladu, ktoré zažívate s priateľmi. Ako lepšia kondícia dovolí tráviť viac času s deťmi, ktoré majú plno energie a na bicykli prejdú viac ako vy. Využite to ako motiváciu a začnite sa o seba starať lepšie.  

3. Očakávate zázračné výsledky 

Treba prijať fakt, že k výsledkom nevedú žiadne zázračné skratky a beh nie je e-shop, v ktorom si môžete priplatiť za expresné doručenie skvelej kondície. Netrpezlivosť má negatívny vplyv nielen na výkon, ale aj na emočnú a mentálnu stránku. Opakované vypadávanie z rutiny znamená, že budete začínať od nuly znova a znova, čo je frustrujúce, a svoju snahu vzdáte príliš skoro.

Zapamätajte si teda, že ak sa nechcete každých pár mesiacov odrážať od dna, kľúčová je v tomto prípade konzistentnosť. Nestačí si preto len stanoviť cieľ, ale musíte byť realistickí v tom, čo zahŕňa jeho dosahovanie, najmä ako dlho vám to môže trvať. Uvedomte si, že to, čo ste roky zanedbávali, nenapravíte zo dňa na deň, ani z týždňa na týždeň.  

Porovnávať sa s lepšími síce môže byť motivačné, ale vedie tiež k nižšej sebadôvere. Foto: Shutterstock.

4. Prehrávate boj s lenivosťou 

Ak nemáte čas na to, čo v skutočnosti chcete, ale na všetkých a všetko ostatné áno, tak sa zo začarovaného kruhu nevymaníte. Uznávame, že z času na čas je každý príliš zaneprázdnený a nájsť si čas na tréning môže byť náročné, až nemožné. Lenže ak sú formulky Nemám čas! a Nechce sa mi! už vyše roka vaše jediné a najčastejšie používané výhovorky, tak zjavne nejde o nič iné ako o výhovorky. A to je niečo, s čím mnohí z nás rozhodne bojujú.

Aby ste porazili tento zlozvyk, musíte prevziať zodpovednosť za svoje rozhodnutia a činy a zistiť, čo vás k vyhováraniu vedie. Keď budete nabudúce sedieť s kamoškou na káve, alebo ešte lepšie, prezerať si hodiny ponuky e-shopov s kozmetikou a oblečením, aby ste si zase kúpili niečo nové, tak choďte do kúpeľne, postavte sa pred zrkadlo a povedzte si nahlas do očí: Nemám na seba čas. Už rozumiete? 

Porovnávajte sa len so sebou 

Porovnávať sa s lepšími síce môže byť motivačné, ale vedie tiež k nižšej sebadôvere a k pocitom, že sme lúzri. Je preto veľmi dôležité udržiavať rovnováhu medzi motiváciou a sebakritikou, zameriavať sa predovšetkým na vlastný progres a vlastné úspechy. Snažte sa byť každý mesiac lepšou verziou samých seba, to na začiatok bohato stačí.  

5. Beháte naplno, alebo vôbec 

Je pomerne bežným javom, že beh vnímame cez optiku Všetko alebo nič. Buď do toho chcete ísť naplno, alebo si myslíte, že sa vám neoplatí obuť si tenisky. Je to však toto čiernobiele nazeranie na vec, vďaka ktorému sa nikam neposuniete. Pamätajte teda, že aj 15-minútový beh alebo svižná prechádzka počas obednej pauzy môžu veľmi zavážiť, najmä ak ste začiatočník. Všetko sa počíta a všetko pomáha.

Keď ste slušne z formy, myšlienka na to, že by ste mali znovu začať behať vyše 5 km dlhé trasy, neznie veľmi príjemne, pretože po niekoľkých stovkách metrov nadobudnete pocit, že nikdy viac to nebudete schopní odbehnúť a ľahšie sa vám zdá to proste… nerobiť.  

6. Nemáte tie správne dôvody 

Prečo beháte? Ak preto, aby ste vyzerali ako ten fitness influencer, ktorého obdivujete, alebo aby ste urobili dojem na priateľov, je pravdepodobné, že s tým skôr či neskôr prestanete. Musíte cvičiť pre seba, aby vám tento záväzok vydržal. Všetkých ostatných z toho vylúčte a získate lepšie mentálne nastavenie pre dosiahnutie zdravej rutiny. 

7. Neznesiete zlyhanie 

Už ste to uzavreli s tým, že beh je otrava a nie je to nič pre vás? Ak áno, možno je správny čas pozrieť sa na veci z iného uhla pohľadu. Zabudnite na drsné reči typu Nikdy si nepripusti zlyhanie, pretože každá skúsenosť v živote je v podstate výsledkom série omylov, ktoré vedú k cennému poznatku. Zaoberať sa neúspechom nie je síce nič príjemné, ale môžete sa z toho veľmi veľa naučiť. Vždy si položte otázku, čo môžete nabudúce spraviť inak – behať menej, zmeniť trasu, zvoliť pomalšie tempo, vyskúšať výbehy do kopca…

Neprestávajte skúšať len preto, že ste niečo prvýkrát nespravili správne. Namiesto sústredenia na ubolené svaly sa zamerajte na to, ako dobre sa budete cítiť, keď aj zajtra spravíte rozhodnutie to aspoň skúsiť. Pozitívne myslenie vám pomôže vytrvať a ak sa sústredíte na to, ako sa cítite, vytvoríte si zdravý návyk, ktorý môže pretrvať veľmi dlho. 

Ak neznesiete zlyhanie, vždy si položte otázku, čo môžete nabudúce spraviť inak. Foto: Shutterstock.

Vybehnite v nových teniskách

Pohodlné bežecké tenisky sú absolútna nutnosť! Či už hľadáte vzdušný a dobre odpružený model na beh po asfalte alebo odolný model pre istý krok v teréne, v EXIsporte si určite vyberiete.

Pánske modely

ASICS Gel Cumulus 24, Exisport

ASICS Gel Cumulus 24  

Pánske tenisky pre náročných. Zvršok zo sieťoviny zaručí výbornú cirkuláciu vzduchu a dobre odvádza vlhkosť. Ľahká medzipodrážka BLAST™ zlepšuje odpruženie a flexibilitu. Technológia GEL™ pre účinnú absorpciu nárazov. Priľnavá podrážka a reflexné prvky.  

154,99 € 

122,99 € 

ADIDAS Kaptir 2.0 core, Exisport

ADIDAS Kaptir 2.0 core 

Pánske športové topánky na tréning, nenáročný beh, dynamické prechádzky a iné športové aktivity. Zvršok z priedušnej sieťoviny, spevnená špička aj päta pre lepšiu ochranu a mäkká stielka sú zárukou celodenného komfortu. Pútko na päte uľahčuje obúvanie.  

109,99 € 

79,95 € 

NIKE React Pegasus Trail 4, Exisport

NIKE React Pegasus Trail 4 

Pánske trailové topánky navrhnuté s dôrazom na odolnosť oslovia kvalitným technickým spracovaním. Ich silnou stránkou je technológia Flywire v popruhu v strede chodidla pre optimálnu podporu. Technológia Nike React zaistí mäkký došľap. 

139,99 € 

110,99 € 

HOKA ONE ONE Gaviota 4, Exisport

HOKA ONE ONE Gaviota 4

Pánske bežecké tenisky z recyklovaných materiálov sú vďaka zvršku z technickej sieťoviny a vystlanému golieru a jazyku výnimočne pohodlné. Kompresne tvarovaná medzipodrážka poskytne dobré tlmenie a technológia J-Frame™ napomáha pri nadmernej pronácii.  

169,99 € 

134,99 € 

Dámske modely

ASICS Gel Trabuco Terra, Exisport

ASICS Gel Trabuco Terra  

Dámske trailové tenisky sú určené pre bežkyne, ktoré majú rady náročnejší terén a hľadajú obuv s pokročilou trakciou. Tlmenie s technológiou GEL™ zlepšuje absorpciu nárazov a odpruženie FLYTEFOAM™ pomáha vytvárať mäkší pocit pri došľape. 

119,99 €  

94,99 € 

ADIDAS Pureboost 22 cloud, Exisport

ADIDAS Pureboost 22 cloud 

Tenisky v jemnom ženskom dizajne potešia všetky bežkyne, ktoré hľadajú komfort a štýl v jednom. Sú navrhnuté na krátke vzdialenosti a každodenné nosenie. Externý stabilizátor päty, medzipodrážka Boost, flexibilná podrážka Stretchweb s gumou Continental™. 

144,99 € 

114,99 € 

NIKE Wmns Air Zoom Pegasus 38, Exisport

NIKE Wmns Air Zoom Pegasus 38 

Silnou stránkou dámskych tenisiek je technológia Air Zoom, ktorá poskytuje ochranu pred nárazmi a zlepšuje návratnosť energie. Topánky na beh sú pohodlné a pružné aj vďaka medzipodrážke z peny Nike React – je ľahučká a poskytuje skvelé odpruženie.  

124,99 €  

98,99 € 

HOKA ONE ONE Mafate Speed 4, Exisport

HOKA ONE ONE Mafate Speed 4 

Bežecké tenisky určené na beh a traily majú pekný ženský dizajn, spevnenú pätu a špičku pre dodatočnú ochranu a oporu. Disponujú aj medzipodrážkou PROFLY s najľahšou a najcitlivejšou penou. Vibram Megagrip podrážka s 5 mm výstupkami zaistí vynikajúcu trakciu. 

179,99 €  

142,99 € 

UNDER ARMOUR UA W Charged, Exisport

UNDER ARMOUR UA W Charged 

Elegantné čierne bežecké tenisky sú primárne určené na beh, ale využijete ich aj na rôzne športové aktivity. Majú vodoodolný zvršok, mäkkú vnútornú stielku, medzipodrážku Charged Cushioning® s dvojitou hustotou a priľnavú podrážku. 

78,99 € 

ADIDAS Supernova 2.0, Exisport

ADIDAS Supernova 2.0 

Ružové bežecké tenisky pritiahnu pozornosť na prvý pohľad. Špička je posilnená syntetickým materiálom pre vyššiu úroveň ochrany prstov. Prednosťou je medzipodrážka z materiálov Eva a Boost, ktorá umožní optimálnu absorpciu nárazov a skvelé odpruženie.  

119,99 €  

94,99 € 

Viac topánok, oblečenia a doplnkov na beh nájdete v predajniach a na stránke exisport.com. 


Text: Valéria N.
Foto: isifa/shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu