Beh a hudba. Nastavte si playlist podľa toho, na aký beh sa chystáte.

8. februára 2022

Ľudia sú stavaní na to, aby reagovali na rytmus. Isto sa aj vy hocikedy pristihnete pri tom, ako podvedome podupkávate nohou či lúskate prstami do rytmu obľúbenej piesne. Hudba však naše telo nielen rozhýbe, ale pomáha mu hýbať sa tým najlepším spôsobom.

Na športový výkon má ergogénny efekt, čo znamená, že dokázateľne zvyšuje fyzický výkon, vytrvalosť a dokonca urýchľuje zotavenie. Netreba asi dodávať, že cvičenie si vďaka nej aj lepšie užijete.

Čo sa behu týka, hudba vám pomáha vydržať dlhšie, bežať rýchlejšie a ľahšie. Keď svoj bežecký krok zladíte s určitým rytmom, dokážete si lepšie regulovať tempo. Správne zvoleným playlistom môžete dokonca dosiahnuť aj to, že keď v strede behu zmeníte song, udržíte rovnaké tempo s menšou námahou.

Nastavte si hudbu podľa toho, aký výkon chcete podať. Foto: Shutterstock

Hudba vám navyše pomáha upokojiť nervy pred pretekmi a vo všeobecnosti urobiť z behania príjemnejšiu skúsenosť.

Aby ste z hudby vyťažili čo najviac, musíte zvoliť správnu stratégiu a playlist zostavovať s rozumom. Chystáte sa na dlhý beh a chcete odbehnutú vzdialenosť čo najviac predĺžiť? Potom si vyberte hudbu, ktorú máte úprimne radi. Vaším hlavným cieľom v tomto prípade je to, aby ste sa rozptýlili, pretože beh vám po čase môže pripadať monotónny.

Ak sa však chystáte na kratší beh, kde je vašou prioritou rýchlosť, vyberte si niečo rytmické a rýchle a nemusí to byť rovno čosi, čo by ste si chceli pospevovať. Mali by ste počúvať niečo, čo vás naštartuje k výkonu.

Chcete odbehnúť dlhú trasu alebo si dať krátky šprint? Foto: Shutterstock

Text: Runnning
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu