Vlasy volajú SOS

28. júla 2021

Milujete leto a relax na pláži? Neviete si predstaviť dovolenku bez mora, bazénu a vylihovania na slnku? Keby vaše vlasy vedeli hovoriť, mali by na to iný názor. UV žiarenie, morská a chlórovaná voda na ne pôsobia ako kryptonit na Supermana…

Je načase dať si do tela, aby ste vyzerali v plavkách fit, no a trošku starostlivosti si zaslúži aj vaša koruna krásy. Problémom s vlasmi je totiž oveľa jednoduchšie predchádzať. Ak ste v nich už uviazli až po uši, ani tak nezúfajte. Naše babičky hovorili, že na každú chorobu existuje masť! Nájdite ich slabé miesto a my v časopise Relax sa zameriame na odstránenie nedostatkov.

Letná slabina: Rozštiepené končeky

Vyčesávate si vlasy na vrch hlavy a viažete do uzla alebo nosíte čelenku, aby ste sa pod nimi nepotili na pláži alebo pri behaní? Je to síce pohodlné, ale ak je to váš štýl aj doma a tento (zlo)zvyk si pestujete sedem dní v týždni, môžete si oslabiť vlasové kutikuly (predstavte si ich ako šupinatú vonkajšiu vrstvu vlasu).

Ak vlasy navyše umývate agresívnym šampónom, šúchate uterákom alebo pred večerou v luxusnom hoteli fénujete horúcim vzduchom, nedivte sa, že sú ich končeky rozštiepené. Končeky vlasov sú obzvlášť citlivé na zlé zaobchádzanie. Niekedy môžu znamenať len začiatok problémov, v extrémnych prípadoch sa vlasy môžu začať lámať alebo dokonca vypadávať.

A čo teraz: Upravovať a stajlovať poškodené vlasy býva poriadna fuška. Ak chcete dočasne „opraviť“ rozštiepené končeky, použite pred stajlingom produkty, ktoré ich obalia olejom, uzavrú v nich vlhkosť a ochránia ich pred tepelným a mechanickým poškodením. Použiť môžete aj špeciálne séra a masky. Naozaj zaberá, ak sa k svojim vlasom budete správať jemne. Vlasy s rozštiepenými končekmi vyzerajú staro a nebudeme vám klamať – ony skutočne staré sú. Ak sú dlhé po ramená, majú okolo troch rokov. Každých šesť až osem týždňov sa zastavte u kaderníka, aby vám ich podstrihol. Na rozštiepené končeky vyskúšajte strihanie horúcimi nožnicami. Pomáhajú uhladiť vlasové kutikuly, vďaka čomu sú končeky silnejšie.

Letná slabina: Strata lesku

V lete si treba umývať vlasy častejšie, ako máte bežne vo zvyku. A ak máte doma tvrdú vodu (zistíte to tak, že mydlo málo pení, ale ľahko ho zmyjete z rúk), znamená to, že obsahuje väčšie množstvo rozpustených solí vápnika a horčíka. Z reklamy v televízii už pravdepodobne viete, že to veľmi škodí vašej práčke! Lenže voda bohatá na prírodné minerály je rovnaký horor aj pre vaše vlasy. Minerály sa pri umývaní viažu na vlasy a na ich povrchu vytvárajú film, ktorý ničí lesk, farbu a bráni im „v pohybe“.

Tvrdá voda neškodí len práčke, ale aj vlasom. Foto: Shutterstock

A čo teraz: Vlasy sú po umytí v tvrdej vode nepoddajné, spľasnuté a vysušené. Farba rýchlo bledne a mení odtiene. Vlasom chýba lesk. Aj na tento problém je riešenie. Existujú produkty s filtrami, ktoré pracujú na podobnom princípe ako micelárna voda, ktorou si ráno a večer čistíte tvár. Aj filter priťahuje nečistoty, najmä všetky kovy a minerály. Tieto prípravky obsahujú negatívne nabité molekuly, ktoré na seba naviažu všetky molekuly s opačným nábojom v okolí. Akonáhle ich takto zachytíte, minerály sa „deaktivujú“ a už sa nemôžu prilepiť na vlasy, čo vám umožní, aby ste ich zmyli šampónom.

Dehydratácia

Dehydratácia je pre kučeravé dievčatá nočnou morou, pretože spôsobuje krepovatenie vlasov. Kučeravé vlasy sú už vo svojej podstate suchšie ako rovné. Je to preto, lebo zvlnenie sťažuje olejom obaliť a zvlhčiť každý prameň. Keď sú kučery dehydrované, vrstvy kutikúl sa dvíhajú (nie sú uhladené) a dovoľujú vlhkosti, aby cez ne prešla a nafúkla prameň. Výsledok? Vlasy vyzerajú sucho a krepovito namiesto toho, aby boli uhladené s pravidelnými kučerami. Čím je vlhkosť vzduchu vyššia, tým viac vlhkosti presakuje cez vlasy, a tie sa vlnia a vysušujú.

A aby toho nebolo málo, vysoké teploty zasa zapríčinia, že sa odparí už aj tak nízky obsah vody vo vlasoch, a vlasy budú suchšie. Aby ste tomu zabránili, mali by ste používať spreje s ochranou proti UV žiareniu a čo najčastejšie nosiť pokrývku hlavy. Ani slaná voda nie je k vlasom o nič láskavejšia. Ak si po kúpaní v mori necháte vlasy usušiť len tak na vzduchu bez opláchnutia sladkou vodou, po odparení vody zostanú vo vlasoch kryštáliky soli, ktoré podobne ako pijavý papier nasávajú vlhkosť a prirodzené oleje a vlasy vysušujú. Na slnku pôsobia ako šošovky, ktoré môžu UV žiarenie ešte zosilniť.

A čo teraz: Ak chcete udržať kučeravé vlasy pod kontrolou, potrebujete ich hydratovať zvnútra von, aby sa dovnútra nedostala prebytočná vlhkosť. Siahnite po bezoplachovom kondicionéri alebo sére na vlasy, aby ste zabránili krepovateniu. Niektoré prípravky obsahujú kyselinu hyalurónovú, ktorá vytvára ochrannú bariéru.

Ak vaša koruna krásy stráca rýchlo farbu alebo v kútoch nad čelom vidíte viac pokožky ako zvyčajne, nalistujte si letný Relax, nájdete tam ďalšie užitočné tipy a zaujímavé témy, napríklad ako poskytnúť prvú pomoc, keď sa zraníte pri športe, na čo je dobré cvičenie, prečo by ste mali nájsť (opäť) svoju vnútornú rovnováhu a ako si vybrať tú najlepšiu medzi kapsičkami na bicykel.

TIP REDAKCIE: K ročnému predplatnému časopisu Relax teraz navyše získate aj antibakteriálny sprej Manufaktura zadarmo alebo kávu Julius Meinl ak si zakúpite dvojročné predplatné. Objednávajte tu: www.sportmedia.sk/predplatne/relax

Text: Lucia Baumlová
Foto: Isifa/Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu