Vrstvenie oblečenia – ako sa správne obliecť na bicykel

Oblečenie. Foto: Shutterstock

Napriek všetkým radám, ktoré si o výbere oblečenia prečítate, a snahe výrobcov uviesť všetky dostupné informácie o jednotlivých kúskoch na visačku, tú správnu kombináciu si zvolíte až po vyskúšaní. Vnímanie teplotného komfortu je pre každého z nás osobnou záležitosťou.

Keď sa vaša kamoška cíti dobre pri 10 °C v drese s dlhým rukávom, vy možno budete potrebovať aj tenšiu bundu.

Vhodná prvá vrstva zaisťuje komfort

Čo je prvá vrstva

Prvá vrstva oblečenia, najčastejšie nazývaná funkčná bielizeň, sa oblieka priamo na telo a z hľadiska komfortu je pre športovca zásadná. Zaisťuje totiž správnu mikroklímu – to znamená teplo a sucho. Jej základnou funkciou je rýchly a efektívny odvod vlhkosti z povrchu tela a jej následný transport smerom von.

Ako odvádza vlhkosť

Toto spôsobuje nenasiakavosť vlákna, z ktorého je oblečenie vyrobené.

Jednoducho povedané, ak kvapnete vodu na bavlnené tričko – vpije sa do neho a tým pádom dlho schne. Ak ju ale kvapnete na tričko z funkčného materiálu, nestane sa to vôbec alebo sa rozleje do väčšej plochy a tým výrazne rýchlejšie uschne.

Pre túto vlastnosť je dôležité nielen vlákno a jeho materiál, ale aj štruktúra látky – ako ľahko dovolí potu prejsť ďalej.

Ako zvoliť materiál

Pri funkčnom oblečení sa najčastejšie stretnete s umelými materiálmi ako polyester, polyamid a polypropylén. To, aké budú na tele príjemné a akú budú mať schopnosť odvodu vlhkosti a termoregulácie, záleží od ich spracovania a spletenia výrobcom.

Jediný prírodný materiál, ktorý má veľmi dobré vlastnosti v odvode potu (nízka nasiakavosť) a zároveň výborné termoizolačné vlastnosti, pričom je príjemný na dotyk, je merino vlna. Pritom je prirodzene antibakteriálna, takže sa hodí na viacdenné výlety, pretože pri opakovanom použití nezapácha.

Vrstvenie oblečenia. Foto: Shutterstock
Vrstvenie oblečenia. Foto: Shutterstock

Vodoodolná neznamená nepremokavá

Platí pravidlo, že vrchná vrstva je buď nepremokavá – tým pádom aj neprefúkavá, iba neprefúkavá, alebo iba viac či menej zateplená. Volíme ju podľa toho, do akých podmienok sa ideme bicyklovať a tak, aby nám v nej v kombinácii s prvou vrstvou nebolo príliš teplo, alebo naopak, chladno.

Pozor by ste si však mali dávať na pojem nepremokavosť a vodoodolnosť. Nie je to to isté. Nepremokavé bundy majú jasne daný číselný parameter miery nepremokavosti – vodný stĺpec, čo zabezpečuje výkonnosť membrány.

Vodoodolná bunda je vyrobená z hustotkanej látky a znesie rýchlu jarnú prehánku, prípadne vás udrží v suchu pri ofŕkaní sa od mokrej zeme, no nie je primárne určená pre dlhodobú odolnosť voči dažďu.

Noste oblečenie správne

Strih

Aby oblečenie plnilo svoju funkciu, musí telo čo najviac obopínať. Preto je dobré voliť anatomický strih od značiek, ktoré používajú pružné materiály. Oblečenie tak plní funkciu a neobmedzuje vás v pohybe.

Vrstvenie

Vždy je dobré oblečenie vrstviť, dve tričká zahrejú viac ako jedno hrubšie. Pri vrstvení sa dá aj variabilnejšie reagovať na zmenu podmienok.

Ak sa plánujete bicyklovať do kopcov, oblečiete si na cestu hore jednu vrstvu, aby ste sa veľmi nepotili a neprehrievali, a na cestu dole si už len vyberiete z vrecka malú neprefúkavú bundičku, aby ste neprechladli.

Nepreháňajte

Ak vyrážate na náročnejší cyklo výlet do chladnejšieho jarného počasia, oblečte sa tak, aby vám hneď, ako za sebou zavriete dvere domu, bolo jemne chladno.

Keď začnete šliapať do pedálov, vaše telo sa ohreje, bude vám príjemne a nebudete sa zbytočne potiť. Ak by ste to náhodu neodhadli, vezmite si so sebou jedno tričko s dlhým rukávom pre prípad, že sa ochladí.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Najnovšie vydania

RELAX 6/2024

Objednať

RELAX 6/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu