Zažeňte jesennú melanchóliu s domácou džungľou

18. septembra 2023
Izbové rastliny, Mobelix

Mrzí vás, že leto končí a sezóna dovoleniek je za vami? Nezúfajte, aj doma si môžete vytvoriť príjemnú a exotickú atmosféru ako stvorenú na relax. Ako? Premeňte svoj domov na skutočnú džungľu.

Interiér v štýle urban jungle je veľkým trendom posledných rokov. Niet divu, izbové rastliny majú blahodarný vplyv na naše zdravie aj psychiku. Nielenže čistia a zvlhčujú vzduch, ale navyše sa vďaka nim doma cítime útulnejšie a pohodovejšie. Starostlivosť o rastliny navyše upokojuje. Aké máte možnosti, ak by ste sa rozhodli založiť si dokonalú domácu džungľu?

Tvorte skupinky

Na zemi, rovnako ako na policiach vytvárajte z rastlín skupinky. Stavajte na kontraste odlišných veľkostí, rozmanitých odtieňov zelenej, iných tvarov listov a podobne. Čím väčšia rôznorodosť, tým lepšie. Pomôžte si najrôznejšími kvetinovými stolíkmi a stojanmi rovnako ako vysokými kvetináčmi na podstavcoch, ktoré sú momentálne v obľube a dajú sa zohnať v širokej škále prevedení.

Izbové rastliny, Mobelix

Veľké palmy ako solitéry

Každej rastline pristane niečo iné. Palmy či kaktusy, ktoré dorastajú do impozantných rozmerov, zasaďte do ťažkých keramických kvetináčov. Zvoľte skôr minimalistický dizajn, aby mohla naplno vyniknúť krása rastliny – či už ide o monsteru s ikonickými listami, vysoký pryšec alebo veľkolepý fikus. Kvetináč so zeleným solitérom postavte tam, kde bude mať rastlina možnosť sa ďalej rozrastať. Môžete s ňou zaplniť prázdny roh pri okne, hluché miesto v chodbe či postaviť ju vedľa pohovky ako dominantu obývačky.

Izbové rastliny, Mobelix

Vertikálna záhrada

Momentálne je trendy umiestňovať rastliny na steny. Využite na to nástenné police a regály, do ktorých umiestnite rastliny v kvetináčoch. Pamätajte však, že kvetináče so zeminou môžu byť veľmi ťažké – obzvlášť, keď ste svojich zelených „maznáčikov“ práve zaliali. Voľte teda pevné kúsky nábytku a dobre ich na stenu pripevnite. Kombinujte klasické rovno rastúce rastliny s previsnutými a popínavými druhmi. Získate tým bohatší efekt.

Izbové rastliny, Mobelix

Hrajte sa s obalmi

Štýlové obaly na kvetináče hrajú pri zakladaní domácej džungle veľkú rolu. V poslednej dobe sú IN prírodné materiály a ich kombinácie. Prím hrá terakota, betón, ale aj rôzne pletené obaly z juty, morskej trávy či vodného hyacintu.

Izbové rastliny, Mobelix

Parádu rozhodne urobíte aj s makramé závesnými košíkmi na kvetináče v boho štýle – do výroby sa pokojne pustite sami. Skrátka, je to predovšetkým o kreativite a fantázii. Každý domov v štýle urban jungle je trochu iný a vypovedá o osobnosti svojho majiteľa. Tak čo, presvedčili sme vás, že ho musíte tiež mať?


Text a foto: Möbelix

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu