5 prekvapivých spôsobov, ako držať alergiu na uzde + extra tip od odborníka

14. mája 2023
Na jar sa prejavujú alergie.

Na zmiernenie príznakov alergie zvyčajne siahame po liekoch. Niekedy však úplne zbytočne, pretože stačí pár preventívnych opatrení a alergia sa stane síce otravnou, ale znesiteľnou aj bez medikamentov.

Alergickú nádchu má približne každý tretí Slovák a odhadom každý desiaty trpí astmou. Odborníci varujú, že tieto čísla budú stúpať. Kým v minulosti trápili alergie skôr deti, dnes je alergických približne 5 % seniorov. Sezónnu alergiu môžete „chytiť“ hocikedy, bez ohľadu na vek. Zrazu vám začnú slziť oči, pridruží sa zápal spojiviek, senná nádcha, škriabanie v krku, bolesti hlavy a k tomu aj zlá nálada z toho všetkého. Mnohí alergici svoje problémy s lekárom neriešia, pretože príznaky považujú za prechladnutie, alebo jednoducho zvládajú týždne s alergiou po svojom.

Päť dobrých tipov proti alergii

Každý alergik má „to svoje“, čo mu ako-tak zaberá: studené obklady na slziace oči, naparovanie na opuchnuté sliznice a preplachovanie na tečúci nos. Aby ste aj s alergiou dokázali fungovať ešte lepšie, pridajte aj týchto pár jednoduchých opatrení.

1. Obmedzte pobyt vonku

Ľahko sa povie, ťažšie vykoná. Veď musíme chodiť do práce, do obchodu, s deťmi na ihrisko, so psom na prechádzku. Keď vám však povieme, že najvyššia koncentrácia peľu v ovzduší býva na poludnie, podvečer a keď je veterno, už si budete vedieť zariadiť svoje povinnosti tak, aby ste v tomto čase zostávali podľa možnosti doma.

2. Noste respirátor

Covid priniesol okrem iného aj isté pozitívum, čo vám alergici určite potvrdia: nosenie respirátora naozaj pomáha. Dokážu totiž zachytiť podstatné množstvo alergénov, takže prejavy sezónnej alergie sú o poznanie menej nepríjemné.

3. Zmývajte si vlasy

Počas pobytu vonku nachytáte peľ na oblečenie, pokožku aj do vlasov. Preto si ich pri zmyte, hoci to na pohľad nepotrebujú. Teplá para zo sprchy môže byť tiež prospešná pri zmierňovaní príznakov sezónnej alergie.

4. Psy nevpúšťajte do spálne

Nemusíte byť priamo alergickí  na psa a predsa vám môže vyvolávať nepríjemné príznaky alergie. Váš miláčik nanosí v srsti do bytu množstvo peľu a ten sa uvoľňuje pri každom pohybe zvieraťa. Keď si ho ešte aj vpustíte do spálne, do rána sa alergénov poriadne nadýchate.

5. Používajte čističku vzduchu

Čistička vzduchu nie je výmysel na ťahanie peňazí z vášho vrecka, ale účinný bojovník proti peľu, prachu, roztočom, baktériám, pachu a toxickým látkam. „Kvalitný filtračný systém dokáže zachytiť až 99 % mikročastíc. Napríklad HEPA filter H13, ktorý vyvinula NASA,  zachytí mikročastice prachu, alergénov, peľu a roztočov s preukázateľnou účinnosťou až 99,97%. Uhlíkový filter zas zachytáva pachy, formaldehydový sa spolu s katalytickým postarajú o častice toxických látok, ktoré sa môžu uvoľňovať napríklad z čerstvej maľovky, nového nábytku, koberca či sedačky,“ vysvetľuje Kristián Prada z košickej predajne PLANEO OC Galéria.

Napríklad čistička vzduchu Sencor SHA 9400WHA s 8-stupňovým filtračným systémom a detekciou znečistenia vzduchu vyčistí na jeden raz až 50 m2. Hneď po čistení je vzduch sviežejší a prináša zmiernenie prejavov alergie, astmy aj citlivosti na prach,“ dopĺňa odborník na elektro.

čistička vzduchu Sencor SHA 9400WHA
Čistička vzduchu Sencor zachytáva mikroalergény aj zvieraciu srsť a UV-C lampou vzduch dezinfikuje,“ opisuje prednosti výrobku Kristián Prada.

Extra tip od odborníka navyše:

Alergikom sa oplatí investovať aj do sušičky bielizne. „So sezónou alergií sa nám v praxi spája aj sezóna sušičiek. Priamo od zákazníkov viem, že pri alergii je lepšie používať sušičku, než sušiť bielizeň vonku. Na šnúre sa na vyprané oblečenie nachytajú alergény, kdežto v sušičke sa to nestane,“ dodáva na margo protialergických opatrení skúsený PLANEO predajca Kristián Prada a do pozornosti dáva sušičku Philco PDCI 8 E King: „Čo do pomeru cena vs výkon  je to jedna z najvýhodnejších sušičiek na trhu. S kapacitou 8 kíl bielizne spĺňa požiadavky bežnej domácnosti, má bubon, šetrný k jemnej bielizni a 10-ročnú záruku na motor.“ 

Sušička Philco PDCI 8 E King

Využite skutočne VYSOKÉ ZĽAVY a DORUČENIE ZADARMO na spotrebiče v PLANEO a na planeo.sk!


Text a foto: Planeo

1/1
Zavrieť reklamu