9 mýtov, vinou ktorých raz prídete o zuby

18. marca 2014
Pravda o zuboch a zubnej hygiene. Foto: Shutterstock

Vždy je ťažké rozlíšiť, čo je pravda a čo zavádzanie. Preto by sme vám chceli priblížiť, ako to je so starostlivosťou o vlastný chrup a kde je pravda. Niektoré mýty sú také zaužívané, že je ťažké uveriť v ich nepravdu, no iba správne návyky nám zabezpečia skutočné zdravie.

1. Iba tvrdá zubná kefka vyčistí zuby dobre

Veľká väčšina ľudí sa domnieva, že zubný povlak je tvrdá štruktúra, ktorú treba zo zubov zoškrabať, na čo je najideálnejšia tvrdá zubná kefka. Prejdite si po zuboch nechtom. Tá biela mäkká hmota, ktorá vám zostane na nechte, je zubný povlak. Ešte stále myslíte, že na to potrebujete dláto? Ďalším problémom tvrdých zubných kefiek je fakt, že pri dlhodobom používaní pomáhajú odhaľovaniu krčkov zubov.

2. Čím viac zubná pasta pení, tým lepšie čistí

Tento mýtus je veľmi podobný tomu, ktorý hlása „čím viac pásikov, tým viac Adidas“. Dobrá zubná pasta by mala peniť veľmi málo. Pri veľmi penivej paste dochádza k tomu, že si nevyčistíme zuby dostatočne, pretože pri ústach plných peny máme pocit vyčistených zubov predtým, než by sme ich reálne vyčistili. Ďalším problémom, ktorý sa objavuje, sú reklamy, kde si herci na kefku vytlačia toľko zubnej pasty, koľko kefka unesie. Zubnej pasty stačí za hrášok. Nie viac.

3. Zuby si čistím maximálne 3 minúty

Nie tak celkom. Zuby si čistíme, kým nie sú čisté. A to ako zistíte? Prejdite si po zuboch jazykom. Keď budú hladké z vonkajšej aj vnútornej strany, sú čisté. Skúste si prejsť po zuboch, ktoré ste si nečistili, a potom po vyčistených – jazykom rozdiel hneď ucítite. Samozrejme, nezabúdajte ani na medzizubné kefky.

4. K zubnému lekárovi idem, keď ma bolia zuby

A to je už neskoro. Dôležitá je prevencia a pravidelné prehliadky, teda aspoň raz za rok. Ak vás zubný lekár posiela na röntgenové vyšetrenie, nebojte sa. Nie všetky zubné kazy sú viditeľné voľným okom a röntgen ich odhalí. Ide najmä o medzizubné priestory. A ako vieme, osem z desiatich kazov vzniká práve tu.

5. Kto je dentálny hygienik?

Zubný špecialista, ktorého by mal každý navštíviť aspoň dvakrát do roka. Prácou dentálneho hygienika je čistiť ľuďom zuby a dohliadať na prevenciu. To znamená, že vysvetľuje, ako sa správne starať o zuby – ako používať zubnú kefku, medzizubnú kefku, jednozväzkovú kefku či dentálnu niť.

6. Krvácajú mi ďasná, idem na pohotovosť

Krvácanie z ďasien nemusí hneď znamenať návštevu zubného lekára. Napríklad, keď niekto začína používať medzizubné kefky, pravdepodobne mu spočiatku pri čistení budú ďasná krvácať. V tomto prípade však ide o dobré znamenie, pretože to značí, že medzizubná kefka odstráni zdroj infekcie, ktorý je za ňu zodpovedný.

7. Zápach z úst vyrieši žuvačka (mentolka)

A aký je pôvod toho zápachu či nevoňavého dychu? Najčastejšou príčinou sú nevyčistené zuby či medzizubné priestory. Preto ak stretnete niekoho s nevoňavým dychom, neponúkajte mu žuvačku alebo mentolku, ale radšej medzizubnú kefku.

Medzizubné kefky. Foto: Curaprox
Medzizubné kefky. Foto: Curaprox

8. Dentálna niť čistí medzizubné priestory

Vo filme Pretty Woman sa hlavný hrdina (Richard Gere) čudoval, že dievča z ulice (Julia Roberts) používa dentálnu niť, a v dobrom ho to prekvapilo. Dnes by však pokrútil hlavou a vysvetlil jej, že medzizubné priestory sa čistia medzizubnou kefkou lepšie. Nie dentálnou niťou ani špáradlom. O to dôležitejšie je starať sa o tieto priestory, keď vieme, že väčšina kazov vzniká práve tu.

9. Načo zubná kefka, stačí ústna voda

Keby takú ústnu vodu vynašli, zubné kefky by sme už dávno nepoužívali a neodporúčali by ich ani zubní lekári. Čistenie zubov je o mechanickom čistení, teda stieraní zubného povlaku zo zubov. Kto si myslí, že mu v tom ústna voda čo i len trochu pomôže, čaká ho v budúcnosti zubná protéza. Potom už so zubami nebude mať problémy, aspoň nie s vlastnými.

Text: Curaprox
Foto: Curaprox, Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu