Nutričná špecialistka Nikoleta Šimonová: Pri chudnutí nie je otázka koľko, ale ako

26. mája 2024
pitný režim je dôležitý

Aj o tom, ako si jedlo užiť a aké myslenie je pre naše zdravie nebezpečné, sa s ňou v podcaste Všeobecne o zdraví rozprávala Petra Pupalová.

„Pre dobrú postavu nemusíme trpieť!“ vyvracia najčastejší mýtus, ktorý ovláda našu ženskú myseľ, nutričná špecialistka Nikoleta Šimonová.

Kde sa vzal váš zápal pre zdravú výživu?

Odmalička som bola športovkyňa, inklinovala som k individuálnym športom a to je vždy prepojené aj s úpravou stravy. Zo začiatku som tomu veľmi nerozumela a zachádzala som do extrémov. Veľmi prísne som si strážila stravu a trpela som poruchami príjmu potravy.

Keď som si uvedomila, že nie som zdravá, začala som sa do hĺbky venovať výžive, nakoniec som sa ju rozhodla aj vyštudovať. To bolo moje najlepšie rozhodnutie, nielenže som sam seba uzdravila, ale pomáham uzdravovať aj iných ľudí a neskutočne si vážim, že mám túto možnosť.

Podľa údajov Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa v uplynulých troch rokoch strojnásobil počet poistencov, ktorí sa liečili na diagnózy súvisiace s obezitou a nadváhou. Zrkadlia sa tieto dáta aj vo vašej práci?

Áno, vidím tam istú koreláciu. Odborníka vyhľadávajú ľudia, ktorí vedia, že pre nich nebude jednoduché schudnúť. Človek, ktorý už prešiel zdravotnými ťažkosťami, pristupuje k výžive vážnejšie a omnoho viac mu záleží na samotnom zdraví než len na rýchlom chudnutí, ktoré môže byť začiatkom problémov.

Ak chceme schudnúť, mali by sme si nájsť výživového poradcu?

To by bola najlepšia alternatíva, nájsť si odborníka, ktorý je naozaj dobrý v tom, čo robí. Ale uvedomujem si, že ľudia často nemajú také finančné zázemie, aby si to mohli dovoliť, preto hľadajú informácie napríklad na internete. Je veľmi zložité udržiavať si kritické myslenie vo svete plnom dezinformácií. Ktokoľvek chce písať o výžive, ten môže.

Treba si položiť správne otázky. Ak je to článok zdravotníckej organizácie alebo univerzity, písal ho profesor alebo inžinier, s najväčšou pravdepodobnosťou sú to informácie založené na faktoch. Sú tie informácie sponzorované – napríklad výživovým doplnkom? Alebo je to populárny článok, ktorý sa odvoláva na síce pravdivú informáciu, ale vytrhnutú z kontextu?

Nakoniec aj výživovým poradcom môže byť ktokoľvek, pretože je to otvorená živnosť, ktorá si nevyžaduje žiadne licencie a certifikáty.

Ako rozlíšiť toho, ktorý sa tomu naozaj rozumie?

Ešte pred tým, než niekoho oslovíte, pozrite sa, akú školu vyštudoval, ako dlho sa venuje výžive, či má nejaké certifikáty, absolvoval kurzy. Dôležitý je aj jeho prístup, či sa pozerá na vašu rodinnú anamnézu, celkový zdravotný stav, koľko sa vás pýta a koľko energie investuje, aby vám neposkytoval len prvoplánové odpovede.

Aké najbizarnejšie diéty vaši klienti absolvovali? Z čoho vám naozaj padla sánka?

Niektorí jedli len vajcia alebo len ryžu, pili zelerovú šťavu alebo sa „detoxovali“. Niektorí boli na extrémnej carnivore diéte, keď sa konzumuje iba mäso a všetky časti zvieraťa. Pri takom nízkom množstve sacharidov ich mohla napríklad bolieť hlava, ale boli natoľko namotivovaní, že sa do toho pustili.

Sánka mi však padla z toho, že tieto diéty dokázali dodržiavať aj vyše dvoch-troch týždňov. Väčšina ľudí si myslí , že chudnutie je len eliminácia a reštrikcia, že to musí byť nepríjemné a niekedy aj bolieť. Ale to nie je vôbec pravda.

Podobnou skúsenosťou som prešla s ketodiétou. Dodržiavala som ju asi mesiac a cítila som hrozne. Prišla som o všetku energiu, nevládala som cvičiť. Za štyri týždne som schudla päť kíl, ale všetky som pribrala naspäť. Všetko to utrpenie bolo zbytočné…

Fenomén, keď si po ukončení reštriktívnej diéty telo vypýta trikrát viac jedla, je veľmi častý. Väčšina ľudí sa potom nevie dojesť. To je presný príklad nesprávneho prístupu, ktorý má negatívny vplyv nielen na telo, ale aj na psychiku a mentálne zdravie.

zdravé raňajky - jogurtová miska s ovocím
Pre dobrú postavu nemusíme trpieť. Foto: Shutterstock.

Rýchlo sa chudnúť nedá, ale dôležitá otázka je – stihneme to ešte do plaviek?

Záleží na tom, koľko chcete schudnúť. To je najnákladnejšia otázka. Pravda je, že ju nemám veľmi v obľube. Nechcem, aby ľudia premýšľali v číslach – chcem schudnúť toľko kilogramov. Ale ak by ste sa ma spýtali, či sa ešte stihnete do leta nejakým spôsobom vyformovať alebo cítiť lepšie, tak poviem jednoznačne áno.

Ak by som musela zachádzať do čísiel, tak za zdravé sa považuje schudnúť 1 % z telesnej hmotnosti za týždeň. Musíte si však byť vedomí, že chudnutie neprebieha lineárne. Neschudnete každý týždeň rovnakú hodnotu. Hmotnosť žien ovplyvňuje aj menštruačný cyklus, viac vody zadržiavame, aj keď jeme väčšie množstvo sacharidov.

Ak chceme do leta schudnúť, mali by sme sa začať aj hýbať?

Jednoznačne áno. Od samotného človeka už potom závisí, aký priestor a koľkokrát do týždňa si nájde čas na fyzickú aktivitu. Ak nemá toľko voľného času, o to intenzívnejšie sa musí zamerať na zdravé a vyvážené stravovanie. Keď je pohybu menej, tak na strave bude záležať viac, a keď je pohybu viac, strava sa tomu môže trochu prispôsobiť.

Musí existovať rovnováha, musíme si uvedomiť, že naše telo má nároky. Musíme mu dodávať energiu a živiny každý jeden deň, aby správne fungovalo a dokázalo sa po fyzickej aktivite zregenerovať.

1/3
Zavrieť reklamu