Ako sa dobre obliecť na skialp – zjednodušte si obliekanie

19. decembra 2017
Ako si vybrať skialpinistické oblečenie. Foto: Davorin

Naučte sa zotrvávať v optimálnej teplotnej zóne komfortu nielen pomocou pohybu, ale aj správneho výberu oblečenia.

Na to, aby sme sa v zime dokázali primerane obliecť, musíme najprv pochopiť, prečo nám je teplo alebo chladno.

Čo nás v zime hreje

Telesné teplo vytvára každá jedna bunka ľudského tela prostredníctvom biochemických reakcií, a nie hrubé zimné oblečenie, o ktorom mnohí mylne tvrdia, že „hreje“. Keď teda bunka spotrebúva živiny, vzniká energia potrebná na jej fungovanie a zvyškové teplo, ktoré potom zachytáva krv a roznáša ho po tele.

Proces spaľovania energie vie telo prísne kontrolovať, vďaka čomu je naša telesná teplota zväčša stabilná. Ako je to možné?

Časť mozgu zvaná hypotalamus zakročí vždy, keď je teplota tela nižšia alebo vyššia než približne 37 stupňov Celzia, a vyšle signál buď potným žľazám, aby telo chladili, alebo svalom, aby sa začali chvieť a tak pomohli vyrábať teplo.

Pri športovaní je to trochu „komplikovanejšie“, pretože pracujúce svaly spaľujú väčšie množstvo glukózy a tým vzniká aj viac tepla. A toto teplo dokáže prepúšťať alebo udržať pri tele vhodne zvolený typ oblečenia na zimné športové aktivity.

Priedušnosť verzus izolácia

Čím je oblečenie priedušnejšie, tým skôr zabráni prehrievaniu nášho tela, a teda aj nadmernému poteniu (konkrétne pri skialpinizme vo výšľapoch). Ak je naopak oblečenie vyrobené z izolačného materiálu, telesné teplo cez neho uniká pomaly a nás „neklepe“ od zimy.

Zdolať kopec na skialpinistických lyžiach je skúškou kondície nielen pre vás, ale aj pre vaše oblečenie, ktoré sa  „zadýcha“ rovnako ako vy. Musí byť preto priedušnejšie než lyžiarske oblečenie určené na zjazdovky. Dole kopcom je však odev vystavený rovnakým vplyvom ako pri zjazdovom lyžovaní a musí aj adekvátne ochrániť telo.

Kým teda oblečenie na zjazdovku musí v mrazivom a veternom počasí udržať teplo pri tele, skialpinistické oblečenie musí zvládať až dva extrémy.

Na jednej strane pri výstupe, keď sa človek veľmi potí, a na strane druhej pri zjazde, keď musí oblečenie chrániť pred chladom a vetrom. Tu je výhodou vybrať si odev, ktorý je priedušný v zadnej časti, no s ochranou proti vetru a tepelnou izoláciou v prednej časti.

V prípade bundy aj nohavíc pomáhajú ventilačné otvory na zips, ktoré môžete pri výstupe otvoriť a pred zjazdom opäť zatvoriť.

Skialpinistické oblečenie musí zvládať až dva extrémy, veľké teplo aj zimu. Foto: Davorin
Skialpinistické oblečenie musí zvládať až dva extrémy, veľké teplo aj zimu. Foto: Davorin

Obliecť sa je jednoduché

Každému vyhovuje niečo iné. Základom „prežitia“ je však oblečenie vyhovujúce podmienkam aj kondícii.

Ak sa pohybujete pomalšie alebo idete na celodennú túru do neznáma, musíte sa obliecť inak ako človek, ktorý si v rámci tréningu na lyžiach „vybehne“ kopec popri zjazdovke a vráti sa naspäť.

Musíte si uvedomiť, že pri skitouringu v panenskej prírode nie ste v stredisku s lanovkou, pod ktorou máte zaparkované auto a v prípade potreby sa nemôžete otočiť a zbehnúť si po nejakú tú vrstvu navyše alebo ísť rovno domov.

Hory sú nevyspytateľné a čím viac do neznáma sa chystáte, tým by mali byť vaše prípravy svedomitejšie. Nezabúdajte si preto do batoha pribaliť vrstvu oblečenia, ktorú tvoria materiály ako Primaloft alebo páperie, prípadne ľahkú nepremokavú hardshell vetrovku či nohavice.


Okrem toho, ak nedokážete držať stabilné tempo a robíte časté prestávky, môžete vychladnúť. Takíto ľudia sa preto zvyknú naobliekať, lenže hneď ako sa pohnú, potia sa ešte viac. Tu skôr odporúčame skúsiť držať stabilnejšie tempo, aj keď pomalšie, ale rovnomerné, a minimalizovať počet zastávok a čas státia.

Inak je to jednoduché − na telo voľte ultraľahkú prvú vrstvu s veľkými okami, na to funkčné tričko s dlhým rukávom, kvalitné lyžiarske podkolienky a navrch softshellovú bundu a nohavice z elastických materiálov, ktoré nebránia v pohybe.

Okrem priedušnosti je totiž ďalšou dôležitou vlastnosťou skialpinistického oblečenia aj elasticita. Nezabúdajte ani na doplnky, ako sú priedušné rukavice a čelenka alebo čiapka, ktorá dobre odvádzajú pot. Do batohu si ale vezmite aj teplé rukavice pre prípad, že by ste tie prvé prepotili. Ideálne je zvoliť prvé výlety v známom prostredí a vyskúšať, aká kombinácia materiálov vám vyhovuje najviac.

Oblečenie nielen na skialp

Karpos je značka outdoorového oblečenia od firmy Sportful. Sortiment je primárne zameraný na skialpinizmus, horolezectvo a turistiku.

Športové oblečenie a doplnky sú vyrábané z kvalitných materiálov, majú atraktívny dizajn a sú cenovo dostupné. Vďaka spolupráci s profesionálnymi športovcami dostáva firma dôležitú spätnú väzbu, na základe ktorej sa produkty ďalej zdokonaľujú.

Bunda Karpos Alagna Plus

Bunda Karpos Alagna Plus
Bunda Karpos Alagna Plus

Karpos Alagna Plus je všestranná zimná outdoor bunda s kapucňou. Môžete ju využiť nielen ako zahrievaciu bundu počas skialpových pretekov, ale tiež na skialpové výstupy a zároveň zjazdy.

Použité materiály a Polartec® Alpha® izolácia sú zárukou hrejivosti a zároveň výbornej priedušnosti či ochrany v nepriaznivom počasí. Vďaka úzkemu strihu perfektne sadne a počas športovej aktivity „nezavadzia“ pri pohybe. Vpredu má veľké vrecká na skialpové pásy, ktoré pri výšľapoch slúžia ako vetráky. Dostupné v dámskom aj pánskom vyhotovení.

Cena: 219,90 €

Nohavice Karpos Alagna Plus

Nohavice Karpos Alagna Plus
Nohavice Karpos Alagna Plus

Zimné nohavice Karpos Alagna Plus predstavujú skutočne univerzálne outdoorové oblečenie. Vďaka použitým materiálom sú pružné, hrejivé, spredu neprefúkavé a tiež rýchloschnúce. Povrch nohavíc je ošetrený vodoodpudivou úpravou pred snehom. Ideálne nohavice na skialp a intenzívne aktivity v chladných podmienkach. Dostupné v dámskom aj pánskom vyhotovení.

Cena: 169,90 €

Rukavice Karpos Alagna

Rukavice Karpos Alagna
Rukavice Karpos Alagna

Vyrobené z rýchloschnúceho materiálu ThermoDrytex Double, ktorý má vodoodpudivú DWR úpravu a poskytuje výbornú údržbu tepla a priedušnosť. Dlaň je vybavená protišmykovou silikónovou potlačou pre pevný úchop lyžiarskych palíc a ľahkú manipuláciu s viazaním. Vhodné na skialp, turistiku a aeróbne aktivity v zimnom období.

Cena: 49,90 €

Čelenka Karpos Alagna

Čelenka Karpos Alagna
Čelenka Karpos Alagna

Pre vyššiu hrejivosť a lepší odvod potu je táto outdoorová čelenka vybavená flísovou podšívkou, ktorá spolu s priedušným materiálom ThermoDrytex Double zaisťuje optimálny komfort. Ideálna na skialp, turistiku, beh a bežné nosenie.

Cena: 19,90 €

Čiapka Karpos Alagna

Čiapka Karpos Alagna
Čiapka Karpos Alagna

Outdoorová čiapka Karpos Alagna je ideálna na športovanie v zimnom období. Pre vyššiu hrejivosť v oblasti uší je vybavená flísovou podšívkou, ktorá spolu s priedušným materiálom ThermoDrytex Double zaisťuje optimálny komfort. Vďaka plochým stehom ju môžete nosiť aj pod prilbou.

Cena: 24,90 €

Viac produktov nájdete na stránke www.davorin.sk.


Text: Valéria N.
Foto: Davorin

1/1
Zavrieť reklamu