Ako sa starať o svoj e-bicykel?

E-bike

Ak ste si kúpili alebo sa chystáte kúpiť elektrický bicykel, určite vás bude zaujímať aj fakt, či je čistenie a údržba rovnaká, ako pri klasickom bicykli. V podstate nič sa nezmenilo a čistenie je dá sa povedať rovnaké. Avšak, jediné čo je dôležité si všímať, je batéria, motor a elektronika, ktorou e-bike oplýva.

Starostlivosť o batériu 

Batéria patrí pri elektrobicykloch medzi komponentny, ktoré, povedzme si pravdu, nie sú najlacnejšie. Správna starostlivosť o baterku vám vie predĺžiť jej životnosť a v konečnom dôsledku ušetriť financie. 

Batériu by ste nemali dlhodobo skladovať vybitú a v chlade. Väčšina výrobcov odporúča, aby ste batérie uchovávali v interiéri pri izbovej teplote. Ak nemáte možnosť skladovať bike v teplej miestnosti, v takom prípade si radšej zvoľte bajk, ktorý má odnímatelnú batériu. Ak nemáte priestor v byte alebo dome a musíte bajk predsa nechať v pivnici či garáži, zainvestujte to ochranného obalu. Basil battery cover, je neoprénový ochranný obal, ktorý batériu chráni pred chladom. Tento ochranný obal poskytuje viac energie pre dlhší dojazd a chráni batériu pred vonkajšími vplyvmi a drobnými otrasmi, takže je vhodným doplnkom či je batéria na bajku alebo mimo neho. 

Okrem iného, nemali by ste svoj bajk odkladať, ak je batéria úplne vybitá. Je to najmenej, čo môžete pre svoj bajk spraviť a predĺžite tak baterke životnosť a vy si dlhšie budete môcť užívať skvelú jazdu. 

Ako sa správne starať o batériu: 

  • vždy nabite batériu na plnú kapacitu 
  • batériu nabíjajte až niekoľko minút po jazde, teda keď už je chladná 
  • batériu môžete dobiť kedykoľvek nezávisle na aktuálnej hodnote nabitia 
  • batériu dobíjajte vždy originálnou nabíjačkou 
  • batériu nevystavujte vysokému tlaku vody pri umývaní 
  • batériu nikdy dlhšie neskladujte nenabitú 

Umývanie e-bajku

Čistenie e-bajku

Okrem umývania a starostlivosti o batériu a elektroniku ostáva celá údržba rovnaká, ako pri klasickom bicykli. Ako nastavovanie bŕzd či radenia, premazanie reťaze a podobne.

Väčšina výrobcov e-bicyklov neodporúča používať vysokotlakové umývanie. Najlepšie je použiť mokrú handričku a kefu s jemnými štetinami. Ideálne je použiť sadu prípravkov na údržbu elektrobicyklov. Cyclon Bike Care je špeciálne vyvinutá pre údržbu vášho elektrobicykla. Sada obsahuje prípravky, ktoré ebajk chránia, premažú a očistia. 

Bežná údržba 

Často sa však pri e-bajkoch zabúda na displej. Ideálne je chrániť ho pomocou ochranného obalu. Neoprénový obal na displej elektrobicykla vám umožní bezpečne ho prepravovať napríklad na streche auta či aj samostatne v batožine. Zabezpečí, že displej sa počas prepravy nepoškriabe, nepoškodí. 

Ak máte skúsenosti s bežným bicyklom, tak sa údržby vôbec nemusíte báť. Jediné, na čo musíte myslieť je, ako si užiť jazdu na vašom bajku čo najdlhšie, teda kým vám vydrží batéria a správna starostlivosť je toho základom. No a posledná rada na záver, ak sa objaví nejaký problém s motorom, elektronikou či batériou, zverte tento problém do rúk špecializovaného a autorizovaného servisu, pretože neodborný zásah vás môže vyjsť príliš draho!  

Foto: Shutterstock, Basil, Cyclon bike care

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu