Ako sa zbaviť bolestí chrbta bez liekov?

21. júna 2014
Bolesti chrbta. Foto: Shutterstock

Ľudia pracujúci v kancelárii bez výraznejšej pohybovej aktivity často pociťujú bolesti chrbta. Ako si môžu uľaviť od bolesti bez užívania liekov?

Pri sedavej činnosti najviac trpí nečinnosťou posturálne svalstvo: ochabuje brušné svalstvo, preťažuje sa chrbtové a driekové svalstvo. Je dôležité kompenzovať sedavé zamestnanie správnym pohybom.

Pohybová aktivita by však mala byť primeraná nielen veku, ale aj ďalším faktorom. S výberom vhodnej aktivity, ktorá účinne zabráni bolesti svalstva pri sedavej práci, najlepšie pomôže odborník – fyzioterapeut.

Každý človek je iný a každý inak znáša záťaž. Fyzioterapeut pomôže správne zanalyzovať individuálne dispozície, ako aj zdravotný stav. Na základe toho pripravuje individuálny cvičebný program na mieru. Následne dohliada na účinnosť predpísaného cvičenia a v prípade potreby ho môže upravovať. Vďaka tomu možno dosiahnuť požadovaný efekt, napríklad odstránenie bolestí chrbta.

Rehabilitačné procedúry poslúžia aj ako prevencia, ak síce nemáte akútny problém, ale sem-tam vás voľačo pichne alebo zabolí a nemáte potuchy, ako k svojmu telu pristupovať správne. Telo vám bolesťou alebo omínaním signalizuje, že niečo nie je úplne v poriadku. Treba ho počúvať.

MUDr. Jozef Starícek, fyzioterapeutická klinika PROFY, www.profy.sk
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu