Ako si vybrať posteľ snov?

6. februára 2023
Čalúnená posteľ Möbelix

Zariaďujete spálňu, alebo len uvažujete o zmene postele, pretože tá existujúca vám nevyhovuje? Inšpirujte sa nasledujúcimi riadkami – možno vám pomôžu s výberom tej pravej.

Postele rovnako ako ďalší nábytok podliehajú rôznym trendom, najmä pokiaľ ide o vzhľad, to zásadné však zostáva rovnaké. Posteľ by nemala byť príliš nízka, ale ani príliš vysoká – aby sa vám z nej nielen pohodlne vstávalo, ale sa vám do nej aj dobre líhalo. Z akých typov postelí máte na výber?

Čalúnené postele

Nadčasovým riešením sú postele typu boxspring – ich súčasťou je podpora pre matrac v podobe systému uložených pružín. Vďaka pružinovej časti sa vrchnému matracu dostáva opora, takže sa nedeformuje a predlžuje sa jeho životnosť.

Čalúnená posteľ Möbelix
Niektoré postele tohto typu tiež disponujú úložným priestorom, čo sa môže hodiť najmä v menších bytoch či malých spálňach. Foto: Möbelix.

Existujú aj čalúnené postele so štandardnými roštmi – tu je nutné zvoliť správnu výšku roštu a adekvátne vysoký matrac tak, aby ste dostali komfortnú výšku lôžka. Niektoré postele tohto typu tiež disponujú úložným priestorom, čo sa môže hodiť najmä v menších bytoch či malých spálňach.

Čalúnená posteľ Möbelix
Foto: Möbelix.

Drevené postele

Sú takí, ktorí nedajú dopustiť na klasiku z masívu. Masívne drevo je samozrejme ideálny prírodný materiál, ktorý dokonca môže zvyšovať kvalitu spánku. Napríklad borovica limba (zirbe) má preukázané pozitívne účinky na spánok – obsiahnuté látky, ktoré sa v priebehu času uvoľňujú do vzduchu, znižujú tepovú frekvenciu a prehlbujú spánok, navyše pôsobia blahodárne aj na astmatikov alebo alergikov. Obľúbenou drevinou je predovšetkým dubový masív, a to pre svoju tvrdosť, odolnosť a dlhovekosť. Výhodou mäkkých driev, ako je smrek alebo borovica, je zase nižšia cena.

Spálňa v námorníckom štýle, Möbelix
Obľúbenou drevinou je dubový masív, a to pre svoju tvrdosť, odolnosť a dlhovekosť. Foto: Möbelix.

Ďalšou lacnou alternatívou sú doskové materiály na báze dreva. Tie s povrchom z lamina sa ľahko udržujú a ponúkajú celú škálu dekorov. Rovnako ako pri masíve ich dostanete aj v rôznych kolekciách s ďalším nábytkom. Získate tak do svojej spálne vybavenie jednotného vzhľadu.

Ako vybrať tie správne rozmery?

Čím väčšia, tým lepšia. Samozrejme! No obvykle aj drahšia. Snažte si teda vybrať optimálnu veľkosť postele pre váš konkrétny účel. Za štandardný rozmer jednolôžka sa považuje 90 x 200 cm, ktoré sa odporúča už aj pre deti, ktoré začali školskú dochádzku.

Dve ženy v spálni si pozerajú fotky, Möbelix
Snažte sa vybrať si optimálnu veľkosť postele pre váš konkrétny účel. Foto: Möbelix.

Komfortným a pomerne dobre dostupným rozmerom rozšíreného jednolôžka je 140 x 200 cm. Pre dvoch by malo byť minimom 160 x 200 cm, väčšie pohodlie však určite získate s rozmerom 180 x 200 cm. Pokiaľ chcete alebo potrebujete iné rozmery, poobzerajte sa po atypických modeloch alebo posteliach na mieru. Počítajte však, že si za ne priplatíte, rovnako ako za matrace.


Text a foto: Möbelix

1/1
Zavrieť reklamu