Náraz na stenu nemusí byť tragédia

Nohy máte odrazu ako z olova, každý ďalší krok vás stojí obrovskú námahu a vy začnete vážne pochybovať o tom, že sa dožijete konca behu. Čo sa deje?

Náraz na stenu sa vo všeobecnosti považuje za výlučne fyzický problém – pocit neprekonateľnej únavy, ktorý pramení z toho, že svaly z pečene vysali aj posledné kvapky glykogénu. Podľa inej teórie má však náraz na stenu čosi dočinenia s mozgom.

Prirodzene, na stenu narazíte fyzicky, no je celkom možné to, že práve mozog dáva telu signál, že už zašlo priďaleko a treba spomaliť, a v tej chvíli dochádza k spomínanému nárazu. Keď teda mozog usúdi, že ste dosiahli bod zlomu, zvýši hladinu serotonínu.

V dôsledku toho dostávajú svalové vlákna menej podnetov, čo zase vyvoláva pocit extrémnej únavy. Hoci to môže v danej chvíli vyzerať, že je po všetkom, kríza sa dá prekonať a môžete dosiahnuť viac. Skúste sa nejako rozptýliť.

Svoju pozornosť v tejto ťažkej chvíli upriamte napríklad na okolitú scenériu, povzbudzujúci dav či veci, ktoré sa priamo nespájajú s pretekmi. To je tá najefektívnejšia cesta, ako náraz na stenu prekonať. Pocit únavy sa tak dostaví neskôr. Dajte si zopár hltov športového nápoja, aby ste do systému dostali nejaké sacharidy, no neprežeňte to. Človeku veľmi pomôže aj to, ak má po boku niekoho, kto ho povzbudí a dobehne s ním až do cieľa.


Text: Running
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu