Detská bezpečnosť pod drobnohľadom

Ak dieťa na bicykli spadne, primárne nebezpečenstvo, ktoré mu hrozí, nie sú odrené dlane a boľavé koleno, ale náraz do hlavy a úraz chrbtice.

Cyklistické prilby sa vyrábajú z hmoty, ktorá absorbuje nárazy, obalenej do vonkajšej tvrdej plastovej škrupiny. Idea je taká, že vonkajšia škrupina náraz rozloží na väčšiu plochu vnútornej tlmiacej hmoty, ktorá ho lepšie utlmí. Cieľom prilby je pri náraze po páde vstrebať toľko „nárazovej“ energie, koľko len dokáže, aby ochránila malý mozog. Keď boli terajší rodičia deťmi a učili sa jazdiť na bicykli, nemali na hlavách žiadne prilby a sú tu, medzi živými.

Dnes sú však prilby dostupné, je ich nespočetné množstvo a ich nosenie je do 15 rokov dokonca povinné zo zákona. Aj keby nebolo, prilba má veľkú výhodu – chráni hlavu pri úraze. Určite ňou nemôžete nič pokaziť, a to predovšetkým pri deťoch, tie v sedačkách nevynímajúc.  

Čo prinášajú prilby súčasnosti 

Za posledné roky sa kvalita prilieb značne zlepšila. Prilby z deväťdesiatych rokov nielenže nevyzerali veľmi lákavo, ale ani na hlave dobre nedržali a bolo v nich horúco. Za niekoľko desiatok rokov však dizajnéri zapracovali najmä na tom, aby prilba prinášala ochranu s komfortom nosenia a toto sa značne rozšírilo aj do segmentu detských prilieb určených na cyklistiku.

Dnešné prilby dobre sadnú na hlavu, bývajú dostatočne odvetrané a v neposlednom rade vyzerajú pekne. Pri výbere je, samozrejme, najdôležitejšie, aby model spĺňal bezpečnostné štandardy a potom prichádza na rad druhá najdôležitejšia otázka – či dobre sedí. Tomu, aby prilba na hlavu dobre sadla a komfortne sa nosila, pomáhajú v súčasnosti prepracovanejší upínací systém a rôzne tvary škrupín. Už by malo byť samozrejmosťou, že prilba sa dá v zadnej časti stiahnuť – buď otočným kolieskom alebo posuvnými bežcami. Týmto sa funkcia popruhov pod bradou posunula – už nielen ony držia prilbu na hlave.

Vďaka tomu, že nemusíte popruhy pod bradou uťahovať na doraz, nosenie prilby sa stalo oveľa komfortnejším ako kedykoľvek predtým. Ďalšie moderné výdobytky ako in-mold technológia (škrupina je súčasťou tlmiacej hmoty, nie je len okrajovo nalepená), zlepšená ventilácia a odnímateľné výstelky, ktoré absorbujú pot, posunuli prilby do ďalšieho levelu nielen komfortu, ale aj bezpečnosti.

A, samozrejme, netreba zabúdať ani na dizajn, vďaka ktorému si dnešné deti zvyknú na nosenie helmy oveľa skôr. 

Dnešné prilby dobre sadnú na hlavu, bývajú dostatočne odvetrané a v neposlednom rade vyzerajú pekne. Foto: Scott.

Noste prilbu správne 

Aj keď to možno znie ako úplná samozrejmosť, je veľmi dôležité nosiť prilbu správne. Nasledujúce riadky sa týkajú tak malého, ako aj dospelého cyklistu. Samozrejme, najdôležitejšie je, aby bol správne nasadený a upevnený korpus prilby. Ak nebude dobre sedieť, hrozí, že bude poskakovať a zosúvať sa a tomu nezabránia ani dotiahnuté remienky.

Preto je potrebné prilbu vždy vyskúšať a skúšaniu venovať náležitý čas – akoby ste kupovali topánky. Vyskúšajte viacero modelov od viacerých výrobcov, rôzne značky majú totiž mierne odlišné vnútorné tvarovanie. A ako sa skúša prilba? Uvoľníte upínací mechanizmus a dáte si prilbu nad hlavu tak, aby ste ju mali „na jeden prst“ nad obočím. Niektoré teórie hovoria, že by prsty mali byť dva, ale my jednoznačne hovoríme iba jeden, pretože s dvoma už by ste mohli mať priveľmi odkryté čelo a helma by bola posunutá príliš dozadu.

Správne by mala byť prilba na hlave v takmer vodorovnej polohe. Teraz vzadu dotiahnite sťahovanie tak, aby sa helma na hlave zaistila. Ak ste dotiahli sťahovanie na maximum a helma je stále voľná, vybrali ste si príliš veľkú a potrebujete menšiu. Keď nájdete korpus, ktorý sedí pevne na hlave, máte vyhrané. Chvíľku bude trvať, kým si ponastavujete popruhy na novej prilbe tak, aby nešli cez uši ani neodstávali, ale venujte tomu potrebný čas.

Popruhy by mali byť pohodlné, priliehať, ale netlačiť a mali by tvoriť písmeno Y – mali by sa teda spájať tesne pod ušnicami. Po zapnutí pod bradou by ste mali mať medzi popruhmi a sánkou voľný priestor, do ktorého môžete vložiť jeden alebo dva prsty tak, aby vám popruhy netlačili na hrdlo, ale zároveň by nemali úplne voľne visieť.  


Úrazom je lepšie predchádzať 

Účelom prilby je chrániť cyklistu na miestach, kde sú pády časté, teda v zradnom teréne, v mestách a na ihriskách, kde hrozia „tupé“ pády na asfalt či obrubník. Prilby majú veľmi limitujúcu schopnosť absolútnej ochrany pri nehodách, kde sa vyskytnú aj motorové vozidlá, čo predstavuje 90 percent vážnych cyklistických zranení a úmrtí. Avšak aj pád sám osebe bez zrážky s autom môže byť vážny.

V skratke – prilba chráni pred „jednoduchými“ pádmi, čo na druhej strane pokrýva drvivú väčšinu detských cyklistických karambolov. A vždy je lepšie úrazom predchádzať, ako sa z nich zotavovať. Nosiť prilbu je teda samozrejmosť, pretože každé dieťa do veku 15 rokov ju podľa zákona na hlave skrátka mať musí.  A keby aj nie, bezpečnosť je predsa prvoradá.

Čo sa týka chráničov, presúvame sa z kategórie povinné do kategórie odporúčané. Kedy sa ich oplatí kúpiť? Vtedy, ak je váš potomok skutočný akčný hrdina, na bicykli jazdí napríklad na pumptracku a skúša zvládnuť svoje prvé skoky. Chrániče na lakte a kolená zabránia nepríjemným odreninám a dodajú sebavedomie deťom, ktoré sa na bicykli ešte len učia. Žije malý cyklista pre horský bicykel a každý víkend sa pýta, či pôjdete jazdiť na traily? Potom je samozrejmosťou chránič chrbtice, najmä ak už jazdí v bikeparku. 

Je to aj o detailoch. Foto: Scott.

Všímajte si detaily 

IN-MOLD  

V polykarbonátovej škrupine prilby je tlmiaca hmota, ktorá vyzerá ako polystyrén a je navrhnutá tak, aby sa zdeformovala alebo dokonca rozlomila pri náraze. Preto je nutné, aby ste prilbu po každom páde skontrolovali – absorbovaním energie nárazov sa môže poškodiť (hoci to možno nebude na povrchu vidieť) a jej ochranná funkcia sa tak zminimalizuje. Prilby vyrobené technológiou in-mold sú o niečo pevnejšie a ľahšie ako lepené, tak pri vašom juniorovi zvážte radšej tento variant. 

ODNÍMATEĽNÉ VÝSTELKY 

Hlavy dospelých aj detí sa potia. Ak budú vaše deti bicyklovať pravidelne, odnímateľné výstelky sú veľké plus pre ich komfort. Tak ako ponožky, tričká a ostatné kusy oblečenia, aj odnímateľné výstelky je dobré prať. Niektoré prilby majú dokonca aj odnímateľné popruhy.  

BLIKAČKA 

Blikačka integrovaná do zadnej časti helmy je vynikajúca vychytávka na zvýšenie bezpečnosti za šera. Dieťa je oproti dospelému nižšie a blikačka umiestená pod sedadlom detského bicykla nemusí byť dostatočne viditeľná, no vo výške hlavy už áno.  

KOKOSKA A INTEGRÁLKA 

Na pumptrackoch uvidíte aj cyklistov v prilbách, ktoré sa podobajú na skateboardové prilby. Hoci sú primárne určené pre BMX jazdcov, v poslednom čase sú veľmi populárne hlavne u tínedžerov. Tieto prilby sú pevné, ale menej odvetrané, no dobre sa na ne lepia nálepky, čo je u detí veľmi obľúbené. A môžu ich nosiť aj na korčuľovanie. Prilby, ktoré svojou konštrukciou chránia aj bočné časti tváre a bradu, poskytujú ešte viac ochrany. Už ich nenosia výlučne zjazdári ale aj deti v bikeparkoch a na trailoch, pretože ich môžete kúpiť vo veľkostiach a dizajnoch určených aj pre deti. 


Čo si všímať pri kúpe prilby? 

VEĽKOSŤ  

Prilby sa vyrábajú v nespočetnom množstve tvarov a veľkostí. Korpus s povoleným mechanizmom by mal sadnúť na hlavu voľne ako kýbeľ a nemal by byť tesný, aby dieťa nebolela hlava. Počítajte s tým, že v lete dáte možno dieťaťu na hlavu tenkú šatku proti slnku, ktorá by sa mala pod helmu vojsť. Prilbu bude na hlave držať upínací mechanizmus, preto vyberajte takú, ktorá má korpus väčší, no po dotočení zadného kolieska už pevne drží aj bez toho, aby boli zapnuté popruhy pod bradou. 

TVAR  

Prilba by mala byť dostatočne hlboká, aby zakryla hlavu vášho dieťaťa. Ak len poskakuje na hlave, môže byť akokoľvek pekná, ale je to len doplnok, ktorý neplní žiadnu ochrannú funkciu. Jej bočná strana by mala byť po nasadení maximálne 2 cm nad ušami. 

SŤAHOVACÍ MECHANIZMUS 

Býva zväčša na zadnej strane ako otočné koliesko alebo posuvné bežce. Vďaka nim bude prilba dobre sedieť na hlave a sťahovací systém zaistí, aby nelietala a nespadla ani vtedy, ak nebudú zapnuté bočné popruhy pod bradou na doraz.  

VETRANIE 

Odvetranie prilby začína byť dôležité so stúpajúcou kondíciou – keď začnú vaše deti vyrážať na dlhšie výlety a keď začnú jazdiť rýchlejšie. Odvetranie potrebujú malí pretekári aj deti v cyklosedačke, aby nedostali úpal, proti ktorému prilba chráni tiež.  

CENA 

Drahšia prilba nemusí hneď znamenať výrazne lepšiu ochranu – jej vyššia cena súvisí s tým, že bude ľahšia, lepšie odvetraná, s kvalitnejším upínacím mechanizmom a dizajnovo prepracovanejšia tak, aby pohodlnejšie sedela na hlave. 

Bezpečnosť a pohodlie by mali byť samozrejmosťou 

Špičková helma, kvalitné chrániče a pohodlné oblečenie na bicykel by mali byť úplnou samozrejmosťou! Pri výbere detských modelov siahnite po osvedčených značkách. Výhodou je, že na trhu sú už veľa rokov a za ten čas vychytali drobné nedostatky a priblížili sa k dokonalosti.  

Cyklistické prilby 

Juniorská trailová helma Scott Argo Plus je skvelá voľba pre každého budúceho profesionála. Pomocou rozšírenej krycej plochy a integrovaného systému na ochranu mozgu MIPS® výborne chráni pred pôsobením rotačných síl, ktoré vznikajú pri náraze.

69,99 € 

V cyklistickej helme Scott Jibe môžete jazdiť na pumptracku aj mimo neho. Dostatočná ochrana hlavy, odvetranie, mäkká výstelka, jednoduchá pracka a nastaviteľné upínanie zaistia pohodlie po celý deň.

49,99 € 

Ak hľadáte to najlepšie na trhu, zamilujete si helmu Scott Spunto Kid. Je ľahká a skvelo odvetraná, takže dieťa o nej nebude ani vedieť. Bonusom sú zadná blikačka a nízky profil zadnej časti vhodný aj pre dieťa v cyklosedačke. V ponuke je v rôznych veselých farbách a tiež vo verzii Junior s technológiou MIPS.

39,90 € 


Cyklistické chrániče 

Chránič chrbtice Scott Jr AirFlex ponúka solídnu ochranu a slušný strih, ktorý malým bikerom výborne sedí a umožňuje voľnosť pohybu. Je vybavený rovnakými ochrannými plátmi ako telové chrániče pre dospelých, ramenné a bedrové popruhy zaisťujú jeho správnu pozíciu na tele.

89,90 € 

Chrániče kolien Scott Jr Mission Evo z pružnej sieťoviny so silikónovým protišmykovým pásom pre pohodlné nosenie majú prednú oderuvzdornú časť s výstužou z peny EVA. Dostupné v dvoch veľkostiach.

54,90 € 

Cyklistické oblečenie 

Ľahké cyklistické rukavice Scott Junior RC SF s krátkymi prstami a bezšvovým zápästím sú ako stvorené pre vychádzajúce talenty. Z ruky sa dajú stiahnuť ľahko dvoma prstami pomocou pútka. Decká budú vyzerať ako profíci. 

19,90 € 

Mladí pretekári určite ocenia pohodlné cyklistické tričko Scott RC Team s krátkymi rukávmi, zapínaním na patent pri krku, klokaním vreckom a pružným dolným lemom.

44,90 € 

Detské šortky s cyklistickou vložkou Scott RC Pro sú maximálne priedušné. Rýchloschnúci materiál, pružný pás a lemy so silikónom zaistia mladým jazdcom pohodlie.

49,90 € 

Moderný dres Maloja Erinariag pre malé cyklistky s farebným bodkovaným vzorom. Materiál Airleaf, sieťovina v podpazuší a predný zips dokonale regulujú teplotu.

68 € 

Oprite sa do pedálov s vedomím, že máte to najlepšie vybavenie za najvýhodnejšiu cenu. Na endorphinrepublic.sk. 


Text: RELAX
Foto: Scott 

1/1
Zavrieť reklamu