Ako uskladniť bicykel

Uskladnenie bicykla. Foto: Shutterstock

Cyklistom tohto roku počasie praje. Až na pár mierne mrazivých dní to vonku vyzerá skôr jarne, a tak si mnohí môžu svoju cyklistickú sezónu predĺžiť. Vynikajúco sa to hodí hlavne po sviatkoch, keďže sa takto môžete ľahko zbaviť pribratého „kilečka“.

Ak však nejazdíte každý deň alebo čakáte až opäť začne hlavná cyklosezóna, dáme vám tipy, ako váš bicykel správne uskladňovať.

Ak vyčkávate na príchod teplých dní

Cyklisti, ktorí počas zimného obdobia zvyknú svojmu bicyklu dopriať odpočinok, by sa mali postarať o kvalitný servis všetkých jeho komponentov. V prvom rade, bicykel by mal byť niečím prekrytý a uskladnený v čistom a suchom prostredí.

„Všetky časti bicykla by mali byť vyčistené od usadených nečistôt a ošetrené vhodným prostriedkom. Zabránite tak narušeniu povrchu a následnej korózii materiálov. Pohyblivé časti, brzdy, ložiská či systémy pruženia by mali byť udržiavané v optimálnom stave ochranným mazivom. Existujú ochranné mazivá, spreje a oleje špeciálne pre konkrétne časti bicykla, ale aj univerzálne prostriedky pre viacero typov povrchov s dlhotrvajúcim účinkom,“ vysvetľuje Pavol Krnáč, dlhoročný predajca bicyklov a cyklistických doplnkov a majiteľ Sk-Profibike.

Ak sporadicky jazdíte

Spomínané teplé počasie má túto zimu na svedomí celkom vysokú frekvenciu cyklistov na cestách, čo je veľmi pozitívna štatistika. Pohyb na čerstvom vzduchu prospeje každému tak na tele, ako aj na psychickej pohode.

Ak ste cyklistom, ktorý si rád vybehne na cestu či do lesa v podstate celoročne, určite oceníte, keď bude váš bicykel vždy pripravený na jazdu. Najjednoduchší spôsob, akým ho môžete uskladniť bez toho, aby niekde prekážal či zaberal veľa miesta, je zavesiť ho na stenu. Na to vám môže poslúžiť minimalistický ale za to pevný a odolný hák na stenu. Takéto háky majú nosnosť do 15 kilogramov a jednoduchým nastavením uhlu udržia akýkoľvek typ bicykla.


Ďalšou variantou je stenový stojan z pevnej konštrukcie, ktorý má ochranný plastový povrch, vďaka čomu chráni bicykel od poškodenia. Nezabudnite však vždy pred uskladnením vyčistiť kolesá a dbať na to, aby sa nedotýkali steny.

BBB wallmount v
BBB wallmount v

Či už patríte k jednej alebo druhej skupine cyklistov, vytvorte si vo svojich diároch pre rok 2018 políčka s „časovkami“ vyhradenými pre cyklistiku. Neprestaňte sa jej venovať a pestujte zdravý životný štýl aj v tomto roku.


Autor: Natália Olexová
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu