Ako si vybrať bežecké tenisky? Doslova podľa seba

2. júna 2022

Bežecký svet je plný rád, ako si čo najlepšie vybrať dokonalé tenisky. Nezabúdajte však, že tým najpovolanejším expertom na bežecký štýl, svoje ciele a potreby ste vy sami.

Beh patrí k pohybovým aktivitám, ktoré sú pre mnohých prirodzené. Hoci sa telo človeka za niekoľkotisíc rokov mnohému prispôsobilo a zvyklo si na dopravné prostriedky, praveký lovec v nás stále žije a túži vybehnúť a preskúmať neznámy terén. „Beh je prirodzený a veľmi komplexný pohyb, pri ktorom zapájate úplne celé telo. Voľba kvalitnej bežeckej obuvi, ktorá to bude rešpektovať, je preto pre bežca úplne zásadná,“ hovorí Monika Ballýová, fyzioterapeutka kliniky celostnej terapie a športu.

Pri výbere bežeckých topánok je najdôležitejšie poznať seba samého, pretože tie najlepšie sú také, ktoré sa stanú súčasťou vášho tela a budú rešpektovať vaše bežecké preferencie. Jedine s dobrými topánkami si beh naozaj zamilujete, preto sa pri výbere bežeckej obuvi zamerajte na nasledujúce tri oblasti.

1. Vlastné telo 

Bežecké topánky vám musia predovšetkým prefektne sedieť a musíte sa v nich cítiť dobre, až tak, akoby vám ich ušili na mieru. Pri výbere je dôležité zamerať sa na tieto faktory: 

Hmotnosť

Čím je topánka ľahšia, tým lepšia je pre vaše chodidlo. Ťažká topánka predstavuje pre nohu len záťaž navyše a bežecký krok v nej bude nielen ťažkopádny, ale z dlhodobého hľadiska aj nezdravý, pretože bude zbytočne namáhaná celá dolná končatina. 

Priestrannosť špičky

Prirodzený došľap a odraz chodidla si vyžadujú zapojenie všetkých prstov na nohe. Ak je topánka príliš úzka, prsty sa stláčajú k sebe a okrem ich slabej aktivity hrozí riziko vzniku otlakov a pľuzgierov. Takýto drobný bolestivý stimul môže pri dlhšom behu rozhodiť celý pohybový aparát. Naopak, dostatočne široká špička ponúka možnosť opory tela všetkýmy prstami, čo zásadne vylepšuje bežecký krok a stabilitu tela. 

Konštrukcia päty

Pri došliapnutí by celá dolná končatina mala zostať v správnej polohe a a nemalo by dochádzať k prepadu niektorého z kĺbov dovnútra ani von. Pri skúšaní topánok sa preto zamerajte na to, akú oporu poskytujú vašim členkom. 

Drop

Drop je, zjednodušene povedané, rozdiel mezi výškou podrážky pod pätou a pod špičkou. Ľudské chodidlo má pätu i špičku v rovnakej výške a vyšší drop topánok síce môže prispieť k náklonu trupu, čo počas behu lepšie vedie telo smerom dopredu, ale pre telo nie je takáto poloha prirodzená a zvyšuje sa riziko nadmerného zaťaženia, či dokonca skrátenia lýtkového svalu. Ideálny drop bežeckej obuvi je preto zhruba 5 až 7 milimetrov. 

Vložka

Správne vybraná a tvarovaná vložka je lepšia ako topánky na mieru. Vnútorná vložka je s chodidlom v najbližšom kontakte, takže môže zásadne prispieť k správnej funkcii chodidla v záťaži a pri častejšom používaní sa vymení ľahšie ako celé tenisky. Tie sú zas vystavené okrem vnútorných vplyvov aj vonkajším a ak sa rýchlejšie opotrebujú, vložku si jednoducho preložíte do nových. 

2. Bežecké preferencie  

Okrem tela a tvaru nohy je dôležité rešpektovať aj terén, v ktorom behávate, alebo sa chystáte behať. Kam chodíte najradšej? Aký povrch preferujete? Ako často a ako rýchlo beháte? Odpovede na tieto otázky tvoria základné parametre, podľa ktorých by ste sa mali rozhodovať pri výbere bežeckých topánok.  

Príroda a terén

Najlepším spoločníkom do terénu sú trailové topánky, ktoré si dobre poradia s členitým a nestabilným povrchom. Majú pevnejšiu konštrukciu podrážky a ponúkajú lepšiu oporu chodidla aj na väčších nerovnostiach. Podrážka musí mať výraznejšiu vzorku a dobrú priľnavosť, aby sa topánky nekĺzali ako v lesnom teréne.  

Mesto a cesta

Pevný a tvrdý povrch nie sú pre ľudské chodidlá na beh práve ideálne. Základnou funkciou cestných topánok je preto miera tlmenia nárazov, aby ste cítili, že došľapujete do mäkkého. Na takúto výzvu dobre reagujú napríklad topánky ON running, ktorých technologicky vyspelé materiály si zakladajú na tom, že aj na asfalte si budete pripadať, akoby ste bežali v oblakoch. 

Preteky

Rýchli bežci potrebujú rýchle topánky. Ak sa chystáte lámať rekordy v pretekoch, zvoľte si topánky ľahké ako pierko, aby ste v nich mohli letieť ako šíp. 

Dlhé trasy

Naopak, pre vytrvalostné, až nekonečné behy potrebujete topánky, v ktorých sa budete cítiť pohodlne po dlhý čas. Zväčša vyzerajú ako pretekárske, sú však masívnejšie a o niečo ťažšie, ale poskytnú vám dobrú oporu členka a stabilitu pre chodidlo. 

3. Poradiť sa s odborníkom 

Pri výbere bežeckých tenisiek si musíte klásť tie správne otázky, alebo poznať niekoho, kto vám ich položí. Fyzioterapeutický tím Moniky Ballýovej úzko spolupracuje s expertmi z Endorphin Republic, ktorí si vďaka rozsiahlym školeniam a tréningom zásadne rozširujú vedomosti, aby dokázali komplexne poradiť všetkým športovcom, ktorí predajňu navštívia.

Predajcovia sú pritom tiež aktívni, a hlavne vášniví športovci, rýchlo vás svojím nadšením pre beh nakazia a budú sa chcieť dozvedieť čo najviac o tom vašom. Práve hlbší osobný kontakt so športovcom je prvým krokom diagnostiky behu. Je totiž dôležité športovca dobre spoznať, pochopiť, prečo behá, čo ho na behu baví, aj čo mu vadí. Ďalším krokom je podrobná diagnostika behu s fyzioterapeutom.

Počas nej zistíte, ako sú na tom vaše svalové skupiny, kĺby a ako pri behu zapájate celé telo. Pri konkrétnych problémoch v oblasti chodidiel vám fyzioterapeuti zostavia individuálny plán kompenzačných cvičení a odporučia k tomu konkrétne topánky doplnené o vhodne zvolenú vložku. S vyhovujúcimi topánkami vám potom už nebude nič stáť v ceste a ak áno, odporučíme vám tenisky s najlepším odrazom, aby ste všetky prekážky hravo preskočili. 

SCOTT SPEED CARBON RC 

Nový model dámskej cestnej bežeckej obuvi. Na základe 10-ročných skúseností z výskumu a vývoja predstavujeme najrýchlejšiu cestnú pretekársku obuv. Karbónová výstuha Carbitex DFX, kinetická ľahká pena a rocker ER2 tvoria ľahkú, výkonnú bežeckú obuv, ktorá vracia viac energie, než do nej vložíte.

161,91 € 

SCOTT PURSUIT 

Najnovší dámsky model cestnej bežeckej obuvi Scott je dynamický, ľahký a rýchly. Bežecké topánky s novou geometriou rockera ER2 a najľahšou kinetickou penou vám ideálne poslúžia, aby ste mohli bežať rýchlejšie a dlhšie.

139,90 € 

SCOTT SUPERTRAC RC 2 

Vylepšený dámsky model legendárnej skyrunningovej obuvi sa stal prvou voľbou športovkýň pri výbere bežeckých topánok na preteky v technickom vysokohorskom teréne. Ocenená podrážka Radial Traction je ešte odolnejšia a ponúka lepšiu priľnavosť. Vylepšený zvršok obsahuje technológiu Schoeller coldblack® a materiál 3XDRY® pre vyššiu úroveň ochrany a pohodlia.

159,90 € 

ALTRA LONE PEAK 6 

Konštrukcia Altra Footshape ™ Toe Box s dostatkom priestoru pre prsty, aby ste mohli dať zbohom pľuzgierom. Perfektné priľnutie k povrchu zaisťuje konštrukcia podrážky MaxTrac™ s výstupkami TrailClaw™ a došľap je skvele tlmený použitím medzipodrážky Altra EGO™. Vďaka nulovému dropu zapojíte správne všetky svaly a stabilizujete bežecký krok. Sú vhodné aj na turistiku.

155 € 

ON CLOUDFLYER 

Vďaka technológii CloudTec® s penou Zero-Gravity váži topánka menej ako 260 g, čím sa Cloudflyer zaradil medzi najľahšie modely vo svojej kategórii. Širšia podrážka s dvanástimi vankúšikmi zaisťuje stabilitu a tlmí presne podľa potreby, v zadnej časti chodidla zabraňuje vytáčaniu nohy smerom dovnútra a umožňuje stabilný a prirodzený krok. Pripravte sa na šokujúco mäkký dopad a výbušný odraz.

170 € 

TECNICA MAGMA S GTX WS 

Nízke topánky na beh, chôdzu i turistiku poskytujú vysokú priľnavosť v suchom aj mokrom teréne a chránia vaše nohy pred tvrdým povrchom alebo ostrými kameňmi. Zároveň sú veľmi ľahké a mimoriadne pohodlné, vybavené membránou GORE-TEX®. Špička je vystužená gumou proti prešľapovaniu.

120 € 

Viac bežeckej obuvi a oblečenia nájdete v predajniach a na internetovej stránke endorphinrepublic.sk. 


Text a foto: Endorphin Republic 

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu