Hypotonické, izotonické, hypertonické nápoje. Aký je medzi nimi rozdiel?
Viete, aký je rozdiel medzi hypotonickými, izotonickými a hypertonickými nápojmi? Ak nie, čítajte ďalej. Ak áno, zopakujte si.
Hypotonické nápoje majú nižšiu osmolalitu ako vnútorné prostredie ľudského organizmu. Čím je osmolalita nižšia, tým ľahšie sa dostávajú látky do krvi. Hypotonické iontové nápoje sa využívajú najmä pri aeróbnom cvičení (teda aj behu), pri ktorých sa človek výrazne potí. Pri behu je pot málo koncentrovaný a jeho hlavnú súčasť tvorí voda.
Zázračné strukoviny mungo a šošovica – najlepšie potraviny na vytrvalosť
Izotonické nápoje majú rovnakú osmolalitu ako vnútorné prostredie ľudského organizmu. Rýchlosť vstrebávania je teda o niečo nižšia ako pri hypotonických nápojoch. Izotonické nápoje sú vhodné pri športoch, pri ktorých sa síce potíte veľa, no fyzickú aktivitu nevyvíjate dlhšie než jednu hodinu. Pot je v takomto prípade koncentrovanejší a nedochádza k priveľkým stratám tekutín. To platí pre športy, pri ktorých využívate veľkú svalovú silu (napríklad tenis). Pri nich je potrebných viac iontov, sodíka, draslíka, vápnika či horčíka. Izotonické nápoje sú vhodné aj pri regenerácii.
Hypertonické nápoje majú osmolalitu vyššiu ako vnútorné prostredie organizmu. Ich využitie pri športe sa vo väčšine prípadov neodporúča a pri nesprávnom použití si môžete narušiť vnútornú elektrolytickú rovnováhu.
Text: Running
Foto: Shutterstock