Kde brázdiť svahy v Hornom Rakúsku?

21. decembra 2017
Lyžovanie v Hornom Rakúsku. Foto: OÖ Tourismus Dachstein David Lugmayr

Horné Rakúsko, neuveriteľne blízko. Sedem lyžiarskych stredísk Snow & Fun, od rodinných až po športové, sú skvelou voľbou pri výbere lyžovačky v Hornom Rakúsku. Stačí sa len rozhodnúť, ktoré navštívite práve vy.

Okrem prehľadných a pokojných lyžiarskych stredísk pre rodiny ponúka oblasť Horného Rakúska aj strediská pre neviazanú zábavu pri zimných športoch, a to aj pre náročných športovcov. Na severnom okraji Álp a na Šumave tak má každý na dosah ruky ideálne zimné dovolenky. Navyše, za výhodné ceny.

Kde učí deti lyžovať drak?

Rodiny nedajú dopustiť na stredisko Hochficht na rakúskej strane Šumavy.

V stredisku Hochficht deťom pomáha pri lyžovaní drak menom Franzi. Foto: OÖ Tourismus, Hochficht David Lugmayr
V stredisku Hochficht deťom pomáha pri lyžovaní drak menom Franzi. Foto: OÖ Tourismus, Hochficht David Lugmayr

Najväčší rakúsky lyžiarsky areál situovaný mimo Álp sa zameriava na rodiny a ponúka prehľadný svet zjazdoviek a veľkorysú detskú zónu priamo pri dolnej stanici. Rodičia sa z kaviarne môžu prizerať, ako ich ratolesť trénuje.

Ešte väčší komfort v stredisku Hochficht zaručuje nová 10-miestna kabínková lanovka v Reischlbergu s medzistanicou pri zastrešenom vleku s pohyblivým pásom pre deti.

Lanovka Feuerkogelseilbahn v Ebensee am Traunsee sprístupňuje lyžiarsky areál Feuerkogel.

Panoramatický výhľad z náhornej plošiny človeku vyrazí dych. Maximálne prehľadné lyžiarske stredisko je zároveň ideálnym miestom pre deti, ktoré sa učia lyžovať. Pomáha im pritom drak menom Franzi.

Rodiny nedajú dopustiť na stredisko Hochficht na rakúskej strane Šumavy. Foto: OÖ Tourismus, David Lugmayr
Rodiny nedajú dopustiť na stredisko Hochficht na rakúskej strane Šumavy. Foto: OÖ Tourismus, David Lugmayr

Len niekoľko minút trvá jazda pozemnou lanovkou až na vrchol Wurzeralm v stredisku Spital am Pyhrn. Pokojné a príjemné rodinné lyžiarske stredisko sa začína vo výške skoro 1 400 metrov nad morom.

Pastvou pre oči sú nádherné výhľady z najvyššieho bodu Frauenkar 1 870 metrov nad morom. Medzi vrcholmi hôr sa rozprestierajú zážitkové zjazdovky sľubujúce zábavu na snehu a Sunny Kids Park.

Kde si užijú aj profesionálni lyžiari?

Jediným hornorakúskym lyžiarskym strediskom, kde sa koná svetový pohár v lyžovaní, je náhorná plošina Höss v stredisku Hinterstoder. Selektívna trať svetového pohára Hannesa Trinkla s maximálnym sklonom 60 percent je dlhá 3,5 kilometra.

Stredisko Hinterstoder. Foto: OÖ Tourismus, David Lugmayr
Stredisko Hinterstoder. Foto: OÖ Tourismus, David Lugmayr

Odvážlivci na lyžiach skúšajú šťastie na zjazdovke Inferno s maximálnym sklonom svahu 70 percent. Tým najskúsenejším lyžiarom a lyžiarkam sa tu šijú na mieru rôzne podujatia: 6. januára 2018 majú na súťaži „Vertical Up“ príležitosť zdolať zjazdovku svetového pohára.

Majster na snehu (Master of snow) sa bude voliť od 9. do 11. marca 2018 spolu s najdlhším obrovským slalomom na svete.


V blízkosti dolnej stanice v Hinterstoderi sa navyše v decembri 2017 otvorí nový hotel Explorer s typickým šindľovým obkladom, ktorého cieľovou skupinou sú predovšetkým športovo aktívni hostia. Charakteristickou črtou hotelovej loby je pracovný pult, pri ktorom čakajú športovci na výstroj.

Stredisko Hinterstoder je miestom svetového pohára v lyžovaní. Foto: OÖ Tourismus, David Lugmayr
Stredisko Hinterstoder je miestom svetového pohára v lyžovaní. Foto: OÖ Tourismus, David Lugmayr

Freesports Arena Dachstein Krippenstein v stredisku Obertraun sa hrdí 30 kilometrami neupravených (off-piste) zjazdoviek.

„Freeridoví“ lyžiari Krippenstein milujú, lebo každá „ride“ po prašane vo vysokoalpskom teréne vedie od horskej stanice smerom nadol s prevýšením viac ako 1 500 metrov.

Ten, kto preferuje upravené svahy, má na výber zjazd do údolia dlhý jedenásť kilometrov.

Freesports Arena Dachstein Krippenstein v stredisku Obertraun sa hrdí 30 kilometrami neupravených (off-piste) zjazdoviek. Foto: Foto: Oberoesterreich Tourismus, Hermann Erber
Freesports Arena Dachstein Krippenstein v stredisku Obertraun sa hrdí 30 kilometrami neupravených (off-piste) zjazdoviek. Foto: Foto: Oberoesterreich Tourismus, Hermann Erber

Kde zažiť najväčšiu zábavu na snehu?

Lyžiarske stredisko Dachstein West, ktoré sa rozprestiera okolo Gosau, je najväčším komplexným lyžiarskym strediskom Horného Rakúska. Riadi sa pritom heslom ponúkať hosťom šport v jeho najrozmanitejšej podobe.

Na každý zjazd po niektorej zo 14 „zjazdoviek s príma jazdou Gaudi“ sa totiž vyžaduje nová dávka odvahy. Od bubnovej zjazdovky cez pretekársku trať s časomierou až po snow cross.

Od 14. decembra 2017 prichýli lyžiarov v Gosau nový Coee Alpin Hotel Dachstein, ktorý je šitý na mieru rodinám i aktívnym športovcom.

Ski Kasberg. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Hermann Erber
Ski Kasberg. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Hermann Erber

Pre tých, ktorí chcú zabudnúť na strasti každodenného života a túžia si vychutnať lyžovačku, je tou správnou voľbou stredisko Kasberg v časti Grünau im Almtal. Lyžiari si podľa svojej chuti a nálady môžu vybrať strmší svah, ale aj pohodlný zjazd pre celú rodinu.

Milovníci horských chát, pozor: celebritný televízny kuchár Mike Süsser vás 11. marca 2018 opäť pozýva na kulinársku ochutnávku v horských chatách pod názvom „Der Kasberg kocht (Kasberg varí)“.

7 lyžiarskych stredísk v Hornom Rakúsku

Mapa lyžiarskych stredísk v Hornom Rakúsku
Mapa lyžiarskych stredísk v Hornom Rakúsku

Dachstein West: Keď jeden deň zábavy nestačí

V lyžiarskej oblasti Dachstein West v Salzkammergut (Soľnej komore) sa o mimoriadnu dávku vzrušenia v lyžiarskom stredisku Gosau postará celkovo 14 rozmanitých zjazdoviek. Napríklad zjazdovka s bubnami alebo s pretekárskymi traťami s časomerom – od pretekárskej trate na Ötscheri až po trať Marcela Hirschera.

www.dachstein.at/en

Freesports Arena Dachstein Krippenstein: Hory a prašan – sen každého freeridera

Freeskiingovým rajom je Freesports Arena Dachstein Krippenstein v Obertraune. V nadmorskej výške viac ako 2 000 metrov čaká na lyžiarov vysokohorská kulisa Álp z neupraveného snehu. Vďaka 30 kilometrom off‑piste zjazdoviek už Krippenstein nie je až taký tajný tip freeridovej scény.

www.dachstein-salzkammergut.com

Hochficht: Vysoko na severe Horného Rakúska

Hochficht na severe krajiny je najväčší lyžiarsky areál v Rakúsku mimo Álp. Husto zasnežené a námrazou pokryté stromy na rakúskej strane Šumavy vytvárajú škandinávsku atmosféru. Lyžiarsky areál, ktorý je vhodný pre rodiny, charakterizuje „ľahkosť lyžovania“.

www.hochficht.at/en

Kasberg: Zimné spomalenie v Almtali

Lyžiari, ktorí hľadajú miesto, kde môžu spomaliť a oddychovať, si prídu na svoje v obci Almtal na severe Soľnej komory. V lyžiarskom stredisku Kasberg vládne na svahu uvoľnená atmosféra. A na záver príjemného zimného dňa stráveného športovaním tu možno potešiť nielen oko, ale aj chuťové poháriky. www.kasberg.at/en

Feuerkogel: Výhľad na celú náhornú plošinu

Lyžiarske stredisko Feuerkogel vysoko nad obcou Ebensee pri jazere Traunsee ponúka jednoznačnú výhodu pre rodiny, ktorých deti ešte len začínajú lyžovať: uzavretú náhornú plošinu so zjazdovkami ako stvorenými pre rodiny, ktoré bodujú vďaka prehľadnosti a krátkym vzdialenostiam.

www.feuerkogel.net/en

Höss in Hinterstoder: Na zjazdovke majstrov

Do lyžiarskeho strediska Höss v Hinterstoderi si chodia zalyžovať aj najväčšie lyžiarske hviezdy. Pretekárska trať Hannesa Trinkla, víťaza svetového pohára, je selektívna a náročná. Keď sa vlekom vyveziete do nadmorskej výšky 2 000 metrov, budete sa môcť pokochať kulisou pohoria Totes Gebirge (Mŕtve hory) s jeho zasneženými vrcholmi.

www.hiwu.at/hiwu/en

Wurzeralm: Horská pastvina na zimné športy pre celú rodinu

Neďaleko lyžiarskeho strediska Hinterstoder sa nachádza Spital am Pyhrn, odkiaľ vedie pozemná lanovka do strediska Wurzeralm. Na vrchole je malý, ale bohatý lyžiarsky svet so zjazdovkami s rôznymi stupňami obťažnosti, kde si najmä mladí nadšenci lyžovania môžu užiť šport i zábavu.

www.hiwu.at/hiwu/en

Oberösterreich Tourismus Information
Freistädter Straße 119, A-4041 Linz, Austria
tel.: +43 732 221022, e-mail: info@hornerakusko.sk, www.hornerakusko.sk

Text a Foto: OÖ Tourismus

1/1
Zavrieť reklamu