Kedy začať plávať s bábätkom a aká voda je pre bábätko dobrá?

16. marca 2015
Plávanie s bábätkom. Foto: Shutterstock

V akom veku je vhodné začať s baby plávaním a je bazénová voda bezpečná pre niekoľko mesačné bábätká?

Niektoré centrá zamerané na plávanie dojčiat a batoliat prijímajú deti po ukončení tretieho mesiaca, v iných sa s plávaním začína neskôr, v šiestom mesiaci. Rozhoduje tu viacero faktorov.

Najdôležitejším z nich je dieťa, jeho telesné propozície, zrelosť, psychomotorika, rýchlosť socializácie a, samozrejme, pocit matky. A na druhej strane sú to možnosti plaveckého centra poskytnúť vhodné podmienky pre plávanie (skúsené a kvalifikované inštruktorky,
teplota a kvalita vody v bazéne).


Každé plavecké centrum musí bezpodmienečne spĺňať požiadavky na kvalitu vody a prostredia, ktoré vyžaduje vyhláška ministerstva zdravotníctva.

Teplota vody musí dosahovať hodnoty v závislosti od veku dieťatka, minimálne však 30 °C. Plávanie môže prebiehať v špecializovaných centrách určených na plávanie dojčiat a batoliat, ale aj vo wellness centrách s detskými bazénmi, vhodné sú aj hotelové bazény, kde je počet návštevníkov bazéna minimálny.

Mnohí rodičia sa boja účinku chlóru na jemnú detskú pokožku, avšak je stanovená požiadavka aj na povolené množstvo chlóru v bazéne (Pozn: pre babatka nesmie hodnota prekrocit 0,3 mg/l), takže sa obávať nemusia.

Čoraz častejšie sa môžu rodičia stretnúť aj s takzvaným „soľničkovaním vody“. Ide o nahradenie chlóru soľou, ktorá má obdobný dezinfekčný účinok, ale je šetrnejšia k pokožke.


Radí PhDr. Zuzana Pintérová, inštruktorka plávania dojčiat a batoliat
www.aquababy.sk

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu