Porazte stravou vyčerpanie

unavená bežkyňa

Zaveďte tri jednoduché, no účinné nutričné zmeny, a vysloboďte sa z pazúrov pretrénovanosti.

Po náročnom tréningu alebo pretekoch by ste si mali vedieť dopriať to, po čom vám srdce piští. A snáď sa na nás nenahneváte, ak spochybníme, že to je šalát, a nie poriadna pizza alebo šťavnatý burger. A keď už si ten šalát musíte dať, posypte ho aspoň opečenou slaninou a krutónmi.

Keď sa totiž poriadne najete, pripomeniete si, že dostatočný príjem potravy je kľúčom k dlhodobým adaptáciám v športe a k zdravému životu. Keď sa budete fyzicky namáhať, no telu nebudete dopĺňať energiu v dostatočnej miere, ohrozíte tým zdravé fungovanie nervovej a endokrinnej sústavy, zdravie trávenia, svalov a kostí. Ak telo nie je pri plnej sile, adaptáciu prosto neutiahne. Neudeje sa to zo dňa na deň, no napokon sa všetko zrúti a vy nebudete vládať pokračovať.

V časopise Sports Medicine publikovali v novembri minulého roka štúdiu, ktorá sa zaoberá súvislosťou medzi pretrénovanosťou a nedostatočným energetickým príjmom. Odborníci v nej zdôrazňujú dôležitosť toho, aby ste vždy prijímali dostatočné množstvo potravy.

Začnime s niekoľkými definíciami. Pretrénovanosť je séria zlých adaptácií na chronickú záťaž – v spomínanej štúdii hovoria o „nahromadení tréningovej a netréningovej záťaže, ktorého dôsledkom je dlhodobý pokles výkonovej kapacity“. Krátkodobý pokles výkonnosti, trvajúci od niekoľkých dní po niekoľko týždňov, sa nazýva funkčné preťaženie, ktoré je zvyčajne plánované a jeho výsledkom môže byť následný pokrok atléta, alebo nefunkčné preťaženie, ktoré je neplánované a neproduktívne.

Nedostatok energie vedie napríklad k spomaleniu trávenia, problémom s menštruáciou, k zhoršenému zdraviu kostí, zhoršenej imunite, syntéze proteínov, horšiemu zdraviu srdca a ciev. O nedostatočnom príjme energie hovoríme vtedy, keď celkový energetický príjem nestačí na pokrytie základných životných funkcií po odpočítaní energie potrebnej na športový výkon.

Jednoducho povedané, k tomuto stavu dochádza, keď buď priveľa športujete, alebo primálo jete, alebo oboje. Ak to s behom myslíte vážne, určite ste už zažili pocit, že ste to s tréningom prehnali. Dokonca aj profesionálni bežci, ktorí majú svojich trénerov monitorujúcich každý ich krok, môžu spadnúť do pasce pritvrdého tréningu a toho, že na seba vyvíjajú priveľký tlak.

Nájdenie perfektnej rovnováhy medzi nabehaním potrebného množstva kilometrov a dopriatím si času na poriadne zotavenie je snom všetkých bežcov. Foto: Shutterstock.

Nájdenie perfektnej rovnováhy medzi nabehaním potrebného množstva kilometrov a dopriatím si času na poriadne zotavenie je snom všetkých bežcov, no realita je taká, že mnohí z nás často prekročia tenkú hranicu optimálneho objemu tréningu a odrazu sme pretrénovaní a zúfalo potrebujeme oddych. Ak sa niekedy ocitnete v tejto bezútešnej situácii, urobiť pár krokov späť v tréningu nie je jediným riešením vášho problému ani nie je zárukou zlepšenia vášho stavu.

Množstvo a typ potravy, ktorú zjete pred – a možno ešte podstatnejšie – po tréningu, vám môže pomôcť pri zotavovaní. Prinášame vám tri jednoduché, no účinné stravovacie zmeny, ktoré môžete urobiť, aby ste sa vyhrabali z pretrénovanosti.

Na ďalších stránkach nájdete tri cesty, ktoré vám pomôžu prekonať vyčerpanie z pretrénovania.

1/5
Zavrieť reklamu