Prehriatie vs podchladenie

17. mája 2025

Od omrzlín až po extrémne horúčky – čo sa deje s telom, ak sa jeho teplota rozkolíše k extrémnym hodnotám?

Ľudské telo funguje najlepšie pri teplote okolo 37 stupňov celzia. Zmena o pár stupňov oboma smermi sa dá tolerovať, ale veľký nárast alebo pokles teploty môže znamenať, že je
s telom niečo veľmi zle.

Keď teplota tela spadne pod 35 stupňov Celzia, nastupuje mierne podchladenie alebo hypotermia. Aby si telo uchovalo teplo, začne odkláňať krv od pokožky smerom dovnútra
a začnú sa nám ježiť chlpy. Nastupuje triaška – svaly sa mimovoľne sťahujú a uvoľňujú, aby vygenerovali aspoň nejaké teplo.

Čím viac sa telo ochladzuje, tým viac začnú spomaľovať jeho reakcie. Nervové signály sa presúvajú len veľmi pomaly, začíname hovoriť skomolene a nastupuje celková zmätenosť.
Ak teplota tela klesne pod 32 stupňov Celzia, situácia začína byť kritická a je potrebná prítomnosť lekára.

V tomto bode ustáva chvenie a človek môže aj omdlieť. Pri teplote pod 30 stupňov telo stráca schopnosť zahriať sa a človeku hrozí smrť.

Opakom podchladenia je prehriatie alebo hypertermia. Telo má zabudované mechanizmy, ktorým sa zbavuje prebytočného tepla, ale niekedy je jednoducho príliš teplo na to, aby fungovali poriadne. Ak sa telo nevie zbaviť prebytočného tepla, jeho teplota začne narastať.

Ak na prehriatie nepomáha potenie, môže to viesť k závratom a pocitom na zvracanie. Strata tekutín vyvoláva smäd a bolesti hlavy. Rozširujú sa aj krvné cievy a k pokožke privádzajú teplú krv, ale ako klesá v tele množstvo tekutín, znižuje sa aj krvný tlak. To môže opäť spôsobiť závraty a stratu vedomia.

Ak teploty vystúpia na viac ako 40 stupňov celzia, molekuly sa začnú deformovať a nevedia poriadne robiť to, na čo sú predurčené, a tak začnú odumierať. Ak sa s hypertermiou nič nerobí, môže dôjsť k zlyhaniu viacerých orgánov.

Vďakabohu, telo má zabudovaný termostat, ktorý zvyčajne udržiava konštantnú teplotu.

Keď nám je zima, pokožka začne blednúť, lebo sa krvné cievy sťahujú.

Príliš chladno alebo príliš horúco aké sú príznaky hypotermie a hypertermie?

Zmätenosť

Chlad ovplyvňuje kognitívne funkcie, vďaka čomu sa človek môže cítiť zmätený a ospalý.

Zmena dýchania


Najprv sa dýchanie zrýchli, ale ako sa hypotermia zhoršuje, tep aj dýchanie sa začnú spomaľovať.

Závraty

Kombinácia rozšírených krvných ciev a straty tekutín ovplyvňuje krvný tlak, čo spôsobuje závraty.

Smäd

Pri potení sa stráca voda a znižuje množstvo tekutiny v tele, čo spôsobuje pocity zvýšeného smädu.

Potenie

Voda sa pri potení vyparuje a tým ochladzuje pokožku. Telo sa tak zbavuje nežiaduceho tepla.

AKO ZNOVA NADOBUDNÚŤ NORMÁLNU TEPLOTU?

Schladiť človeka, ktorý trpí hypertermiou, je relatívne jednoduché – treba ho dostať z jeho momentálneho prostredia. Môže to znamenať, že počas slnečného dňa človek vyhľadá tieň alebo využije fény a odvlhčovače, ktoré znížia teplotu v izbe.

Pomôcť môže aj potieranie hlavy, krku a tela mokrou špongiou alebo pitie studených nápojov. Pri vážnych prípadoch, keď je už nutná hospitalizácia, môže dôjsť aj k výplachu žalúdka ľadovou vodou, „pumpovanie“ chladného vzduchu do pľúc alebo ochladenie krvi dialýzou.

Pri hypotermii, teda podchladení, môžu teplotu tela zdvihnúť suché prikrývky, teplé nápoje alebo energeticky nasýtené nápoje (ak človek dokáže normálne prehĺtať). Neodporúča sa však horúci kúpeľ, alkohol ani trenie pokožky.

Ak je človeku zima, úroveň hormónu vasopresínu klesá, čo vedie k vytváraniu veľkého množstva rozriedeného moču. To znižuje množstvo krvi v obehu a ak sa krvné cievy v koži roztiahnu príliš rýchlo, náhly pokles tlaku dokáže zastaviť srdce.

Hypotermia aj hypertermia môžu byť veľmi vážne stavy, ak sa pri nich nepostupuje dostatočne rýchlo. Ak máte podozrenie, že niekto trpí podchladením alebo prehriatím, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.


Zdroj: Zázračná planéta

Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu