Raňajky – najdôležitejšie jedlo dňa! Lenže záleží na tom, aké sú to raňajky!

13. februára 2018
Zdravé raňajky s vajíčkom.

Viete o tom, že vaše raňajky môžu rozhodnúť o tom, aký úspešný deň budete mať?

Určite ste sa už niekedy cítili po jedle unavene. Niektorí si možno potrebovali aj zdriemnuť. Inokedy vás jedlo naopak nakoplo a zvládli ste aj to, čo ste si nemysleli. Všímate si to?

Raňajky sú prvé jedlo dňa, a tak sa nimi môžeme hneď zrána dobre naštartovať alebo, v tom horšom prípade, keď nevieme, „odpáliť“ a zostať malátni, unavení a na nejakú kreativitu energia nezostane.

Čím to je

Ráno sa budíme do nového dňa a mali by sme mať aj najviac energie. Zloženie našich raňajok a ich vplyv na naše trávenie však môžu spôsobiť, že sa naša energia jednoducho bude musieť premiestniť do brucha, aby sme naše ťažké alebo zle skombinované raňajky dokázali horko-ťažko stráviť. V inom prípade nám síce raňajky na chvíľu energiu vystrelia, no tá po krátkej dobe začne kolísať, a my ju budeme musieť dorovnávať ďalšími jedlami, sladkosťami, a pod.

Takéto problémy spôsobujú raňajky plné cukru, škrobov, zlé kombinácie potravín, škodlivé tuky, atď. Prakticky medzi zdravé raňajky nepatrí ani pečivo, ani cereálie so zložením, ktoré radšej nečítate, zaliate mliekom, atď. Ale poďme teda k tým zdravým tipom.

3 tipy na zdravé raňajky

1. ZDRAVÁ kaša. Slovo zdravá sme napísali kapitálkami preto, že nie každá kaša je naozaj zdravá. Ideálne je menšie množstvo ovsených vločiek alebo inej obilniny, ovocie, prípadne granola s malým množstvom cukrov, doplnené o orechy, mandľové maslo, kokosový krém alebo mlieko. Pre extra lahodnú chuť raňajok môžete použiť lieskovcový Power nougat. Na dochutenie raňajok vynikajúco slúži aj škorica, pravá vanilka, kakao či himalájska soľ.

Zdravá kaša, v ktorej nie je príliš veľa sacharidov, a obsahuje aj zdravé tuky, ktoré zasýtia. Foto: Powerlogy
Zdravá kaša, v ktorej nie je príliš veľa sacharidov, a obsahuje aj zdravé tuky, ktoré zasýtia. Foto: Powerlogy

2. Praženica alebo volské oči so zeleninou na pravom masle/ghee/kokosovom oleji. Ak potrebujete prílohu, pretože športujete alebo fyzicky makáte, tak zvoľte quinou alebo celozrnnú či bielu ryžu – vychladnutú, pretože studená oveľa menej rozkolíše cukor v krvi.

3. Sú ľudia, ktorí sa najlepšie cítia a podávajú najlepšie výkony bez raňajok alebo jednoducho raňajkovať nestíhajú. Patríte k nim? Potom určite vyskúšajte na raňajky kávu s pravým maslom alebo ghee a s mct olejom. To vás nieleže nakopne, zvýši váš výkon, ale aj zasýti na približne 4 hodiny. Presný recept a benefity pre vaše telo nájdete v tomto článku.

Ideálny štart do dňa, ktorý vám dodá energiu a nezaťaží trávenie. Foto: Powerlogy
Ideálny štart do dňa, ktorý vám dodá energiu a nezaťaží trávenie. Foto: Powerlogy
1/1
Zavrieť reklamu