Septembrový reštart: Zmeňte zásadné drobnosti teraz!

6. septembra 2023
Digitálna nomádka za počítačom.

Na to, aby ste vo vašom živote niečo zmenili, nemusíte čakať na koniec roka. Prinášame vám niekoľko skvelých tipov, ktoré váš život posunú ešte o jeden level vyššie.

Dajte to v práci

Chce to pauzu…

Vedeli ste, že vo všeobecnosti sa pracovný čas počas koronakrízy ešte predĺžil? Mohlo za to aj stieranie hraníc medzi domovmi a kanceláriami. Najvyšší rast pracovného času zaznamenala Austrália, a to až o 45 percent. Priznať si, že potrebujete prestávku, preto nie je žiadna slabosť!

Znamená to, že viete, pokiaľ siahajú vaše sily, a ste dosť múdri na to, aby ste si to pripustili. Ak máte pocit, že ste dosiahli svoj limit, zastavte sa. Ak to neurobíte, budete sa zasa len stresovať pre svoj nedostatočný výkon a dostanete sa do začarovaného kruhu.

Platí pravidlo, že čím máte náročnejšiu prácu, tým viac si musíte strážiť priestor na relax a regeneráciu.

Žena pracujúca za počítačom.
Priznať si, že potrebujete prestávku, nie je žiadna slabosť! Foto: Shutterstock.

Zbavte sa multitaskingu

Ak budete žonglovať s niekoľkými úlohami naraz, nielen že váš výkon prudko klesne, ale oveľa ťažšie sa budete sústrediť na detaily, ktoré sú skutočne dôležité. Predstavte si, že vaša pozornosť je ako reflektor.

Ak si posvietite na jednu konkrétnu vec, budete ju vidieť veľmi jasne, ale ak sa pokúsite rozptýliť rovnaké množstvo svetla do veľkej tmavej miestnosti, uvidíte len obrysy predmetov. V skutočnosti multitasking nie je nič iné ako zlozvyk, ktorého sa treba zbaviť.

Riaďte sa 20-minútovým pravidlom. Ak toho máte veľa, vytvorte si 20-minútové okná a v každom sa striktne venujte len jednej veci či aktivite. Naplno sa dokážeme sústrediť oveľa kratšie, ako si myslíme. Ak to zvládnete na maximum 20 minút, ste šikovní a môžete si dopriať krátku pauzu. Choďte sa na minútku prejsť, natiahnite sa, zahrajte si na hudobnom nástroji, pustite pesničku, odskočte si na záchod, urobte si čaj alebo si na internete prečítajte článok, ktorý vás zaujíma.

1/4
Zavrieť reklamu